Utama > Hematoma

Mana yang lebih baik: Aspirin Complex atau Citramon P

Citramon dan Aspirin sangat diminati. Mereka bertujuan untuk melegakan sakit kepala, migrain dan kesakitan yang timbul akibat proses keradangan. Untuk menjalani kehidupan yang normal dan membuat pilihan yang tepat di antara kaedah ini, anda mesti mengetahui setiap kaedah tersebut.

Citramon dan Aspirin bertujuan untuk melegakan sakit kepala.

Ciri

Bahan aktif Aspirin adalah asid asetilsalisilat. Ia mempunyai kesan antipiretik dan analgesik. Ia bertindak pada bahagian tengah otak, menghilangkan rasa sakit dan ketidakselesaan dan menurunkan suhu badan. Ia adalah ubat cepat bertindak. Jadi, kesannya muncul dalam masa 10 minit selepas mengambil pil..

Tablet dilapisi dengan lapisan khas yang larut dalam usus.

Ini bertujuan untuk mengurangkan kejadian ulser peptik. Tablet ini juga mengandungi selulosa dan pati jagung, tetapi tidak memberi kesan terapeutik.

Aspirin hanya boleh didapati dalam bentuk pil. Tidak ada suntikan intravena atau intramuskular ubat ini. Anda hanya dapat mencari analog Aspirin, yang disajikan sebagai tablet larut effervescent. Kerana ini, tindakan ubat dipercepat dan kesannya berlaku dalam beberapa minit..

Ciri 1

Citramon adalah ubat gabungan. Ia mengandungi paracetamol, asam asetilsalisilat dan kafein:

  1. Asid asetilsalisilat mempunyai kesan anti-radang dan antipiretik. Menggalakkan penghambatan agregasi platelet, menormalkan peredaran mikro dalam sumber keradangan.
  2. Kafein yang terkandung dalam citramone dalam dosis kecil hampir tidak berpengaruh pada sistem saraf pusat, tetapi mampu melebarkan saluran darah, yang seterusnya mempercepat aliran darah dan membantu menormalkan nada sistem kardiovaskular. Bahan ini meningkatkan kecekapan badan, mengencangkan dan mengurangkan rasa mengantuk dan keletihan dengan meningkatkan kegembiraan refleks saraf tunjang.
  3. Paracetamol mempengaruhi pusat thermoregulatory yang terletak di hipotalamus. Kerana ini, ia mempunyai sifat antipiretik, anti-radang dan analgesik..

Kafein yang terkandung dalam citramone mampu melebarkan saluran darah, yang mempercepat aliran darah dan membantu menormalkan nada sistem kardiovaskular.

Petunjuk

Aspirin adalah agen bukan steroid yang mengurangkan keradangan dan mempunyai kesan analgesik dan antipiretik yang lemah. Petunjuk penggunaan aspirin adalah penyakit berikut:

  • sakit kepala;
  • SARS, selsema;
  • penyakit jantung (pencegahan trombosis, strok, infark miokard);
  • gangguan peredaran darah;
  • angina pectoris;
  • embolisme;
  • reumatik;
  • demam;
  • sakit gigi;
  • sakit semasa haid;
  • sakit akibat lebam dan kecederaan.

Petunjuk untuk penggunaan Citramon adalah:

  • migrain;
  • sakit kepala;
  • sakit gigi;
  • neuralgia;
  • myalgia;
  • arthralgia;
  • demam dengan jangkitan pernafasan akut, selesema dan penyakit berjangkit lain.

Kesan bersama

Penerimaan Aspirin dan Citramon secara serentak adalah berbahaya. Kedua-dua ubat ini mengandungi asid asetilsalisilat, dan interaksi sedemikian boleh menyebabkan overdosis bahan tersebut. Ia menampakkan diri dalam bentuk:

  • peningkatan suhu badan;
  • loya;
  • muntah;
  • pening;
  • berdering di telinga dan gelap di mata;
  • sawan;
  • takikardia;
  • pernafasan cepat;
  • kegagalan hepatik / buah pinggang;
  • peningkatan risiko pendarahan.

Aspirin bersama dengan Citramone boleh menyebabkan dering di telinga dan mata menjadi gelap.

Dalam kes yang paling teruk, kehilangan kesedaran dan koma mungkin berlaku..

Gabungan kafein dan parasetamol dengan asid asetilsalisilat dianggap sangat berbahaya bagi kesihatan, kerana. risiko timbulnya kesan sampingan meningkat.

Petunjuk untuk penggunaan serentak

Oleh kerana ketidakcocokan ubat ini, tidak ada petunjuk untuk penggunaannya secara serentak..

Kontraindikasi

Kontraindikasi untuk mengambil Aspirin adalah:

  • intoleransi individu terhadap ubat;
  • pembekuan darah yang lemah (hemofilia);
  • asma;
  • ulser dan hakisan perut dan patologi lain saluran gastrousus;
  • gangguan hati atau buah pinggang;
  • kehamilan dan penyusuan.
  • telangiectasia;
  • umur sehingga 14 tahun.

Citramon tidak boleh diambil jika anda mempunyai penyakit berikut:

  • hipersensitiviti terhadap ubat;
  • ulser perut atau 12 ulser duodenum;
  • hemofilia;
  • hipertensi arteri;
  • kehamilan dan tempoh penyusuan;
  • gangguan buah pinggang / hepatik;
  • umur sehingga 14 tahun.

Bagaimana nak guna?

Aspirin harus diambil 1-2 tablet dengan banyak air. Dos tunggal maksimum adalah 1 g. Dos harian tidak boleh melebihi 3 g. Sekurang-kurangnya 4 jam harus berlalu antara dos ubat..

Citramon mengambil 1-2 tablet dengan ketat selepas makan. Mengambil ubat semasa perut kosong adalah berbahaya bagi perut.

Dos harian maksimum ialah 6 tablet. Selang antara dos mestilah sekurang-kurangnya 6 jam.

Kesan sampingan

Kemungkinan komplikasi semasa mengambil Aspirin:

  • pendarahan di saluran gastrousus;
  • luka ulseratif;
  • loya;
  • muntah;
  • anemia;
  • ruam pada kulit.

Semasa mengambil Citramon, kesan sampingan berikut adalah mungkin:

  • loya;
  • pedih ulu hati;
  • pendarahan perut;
  • penurunan pembekuan darah;
  • Edema Quincke;
  • lesi membran mukus;
  • ruam pada kulit.

Pendapat doktor

Menurut doktor, satu kali dos Aspirin atau Citramon secara praktikal tidak boleh membahayakan kesihatan. Walau bagaimanapun, jika anda memerlukan pengambilan ubat secara sistematik, anda harus mendapatkan nasihat pakar..

Ulasan pesakit

Alexander, 35 tahun, Taganrog: “Citramon mengambil tempat yang selamat di kabinet ubat saya. Hanya dia yang menyelamatkan diri dari sakit kepala. Saya mencuba Spazgan, tetapi tidak berjaya. ".

Alina, 43 tahun, Moscow: "Saya mengambil aspirin untuk selesema. Ia melegakan gejala dengan baik dan menurunkan suhu ".

Ruslan, 40 tahun, Krasnodar: “Ibu saya diberi Aspirin untuk menipiskan darah dan mencegah trombosis. Semuanya baik-baik saja, tidak ada kesan sampingan yang muncul. ".

Apa yang lebih baik menggunakan Aspirin atau Citramon?

Sesiapa sahaja mengalami kesakitan ringan hingga sederhana sepanjang hidup mereka. Untuk penghapusannya, banyak menggunakan kaedah "ambulans". Ini adalah Aspirin dan Citramon, yang disimpan di hampir setiap kabinet ubat keluarga. Apakah persamaan dan perbezaan antara ubat-ubatan ini? Bilakah dan dalam situasi apa yang harus diutamakan kepada masing-masing? Anda dapat mengetahuinya hanya setelah mempertimbangkan setiap ubat secara berasingan..

Aspirin

Ubat ini boleh didapati dalam bentuk tablet. Komponen utama ialah asid asetilsalisilat. Setiap unit mengandungi 500 mg bahan aktif. Komponen tambahan merangkumi MCC, pati jagung. Tablet dibungkus dalam lepuh.

Alat ini tergolong dalam ubat anti-radang bukan steroid yang mempunyai tindakan berikut:

  1. Anti-radang.
  2. Antipiretik.
  3. Analgesik.
  4. Pengagregatan.

Tablet ini bertujuan untuk pemberian oral selepas makan. Memerlukan sejumlah besar cecair untuk diminum.

Tablet menghentikan sindrom kesakitan dan diresepkan dalam rawatan kompleks untuk:

  • Furuncles, carbuncles hidung, muka.
  • VRV septum hidung.
  • Myocardium diasingkan.
  • Penyakit jantung iskemia dengan angina.
  • Angina lacunar, folikular.
  • Otitis secara luaran.
  • Patah tulang.
  • Thrombophlebitis NK.

Ubat ini berkesan dalam keadaan akut: bronkitis, infark miokard, limfadenitis, infark miokard subendokardial, radang amandel.

Ia ditunjukkan untuk sindrom kesakitan akut ringan dan sederhana:

  • Ketua.
  • Gigi.
  • Sendi.
  • Punggung.

Ia digunakan untuk menghilangkan gejala demam semasa selesema. Ia tidak digunakan selama lebih dari 5 hari, jika tidak ada cadangan dari doktor yang merawat. Dari usia 15 tahun, dos 2 tablet pada satu masa boleh diterima. Anda boleh mengulanginya selepas 4-8 jam, tidak lebih awal. Pada siang hari, anda boleh minum tidak lebih dari 8 tablet.

Orang yang memperhatikan perkara berikut harus memperhatikan pilihan ubat:

  • Hipersensitiviti terhadap komponen komposisi dan salisilat lain.
  • Kegagalan jantung dalam fasa akut.
  • Kerosakan ginjal dan hepatik dalam bentuk yang teruk.
  • Asma bronkial dengan latar belakang penggunaan NSAID dan salisilat.
  • Buasir diatesis.
  • Ulser gastrousus pada peringkat akut.

Dilarang menggunakan Asperin dalam kombinasi dengan Methotrexate, terutamanya pada dos ≥15 mg / minggu.

Perlu diingatkan bahawa ubat ini menyebabkan sejumlah kesan sampingan:

  1. Sistem kencing: disfungsi buah pinggang, kegagalan buah pinggang.
  2. Saluran gastrousus: sakit di semua bahagian saluran gastrousus, dispepsia, pedih ulu hati, pendarahan.
  3. Sistem darah dan limfa: pendarahan (epistaksis, urogenital, gusi), hematoma, anemia hemolitik.
  4. Sistem imun: reaksi alahan, kejutan anaphylactic, angioedema, bronkospasme pada pesakit BA.
  5. Sistem saraf: kesedaran kabur, disfungsi pendengaran, pening dan sakit kepala.

Semasa merawat dengan ubat, perlu mematuhi dos yang disyorkan, jika tidak keracunan boleh berlaku dalam bentuk keracunan ringan, sederhana dan teruk dari DS, CCC, NS.

Citramon

Ubat gabungan dihasilkan dalam bentuk tablet, yang terdiri daripada asid asetilsalisilat (NSAID), paracetamol (analgesik), kafein (psikostimulan). Tablet dibungkus dalam lepuh, masing-masing 6/10 keping.

Dengan gabungan ini, tindakan berikut dilakukan:

  1. Anti-radang.
  2. Antipiretik.
  3. Analgesik.
  4. Penipisan.

Komponen komposisi meningkatkan kesan antara satu sama lain. Asid asetilsalisilat bertindak melalui sistem saraf pusat pada tahap hipotalamus, memberikan kesan anti-radang. Parasetamol analgesik, menurunkan demam, mempunyai kesan anti-radang yang lemah. Kafein bertindak sebagai perangsang pada sistem saraf pusat, meningkatkan kesan komponen sebelumnya.

Ubat ini berkesan untuk:

  • Gangguan panik.
  • Dystonia peredaran darah.
  • Faringitis fasa akut.
  • ARVI.
  • Bronkitis.

Ia ditunjukkan untuk penghapusan sindrom kesakitan ringan dan sederhana dengan:

  • Sakit gigi.
  • Sakit kepala (termasuk migrain).
  • Senggugut (primer).
  • Neuralgia.
  • Arthralgia.

Sebagai agen antipiretik, Citramon digunakan untuk banyak penyakit yang disertai oleh demam.

Anda perlu menggunakan produk selepas makan. Jangan gunakan selama lebih dari 5 hari untuk menghilangkan rasa sakit, dan lebih lama daripada 3 hari untuk pengurangan suhu.

Alat ini mempunyai sejumlah kontraindikasi:

  • BA yang berkaitan dengan penggunaan salisilat.
  • Diabetes mellitus (bentuk teruk).
  • Hipertrofi RV.
  • Pankreatitis akut.
  • IHD, AH (teruk), SDS, aterosklerosis.
  • Hipertiroidisme.
  • Epilepsi.
  • Glaukoma tertutup.
  • Thrombosis, trombophlebitis.
  • Disfungsi hati, buah pinggang.
  • Penyakit darah.
  • Hipersensitiviti terhadap komponen ubat.
  • Umur lanjut usia.
  • Kanak-kanak (selain penyakit Kawasaki).

Apabila menggunakan ubat dalam dos yang tinggi, kesan sampingan dari semua sistem penting mungkin berlaku.

Ciri umum

Kedua-dua ubat itu adalah dana belanjawan, oleh itu tersedia untuk setiap keluarga.

  • Terdapat dalam bentuk tablet.
  • Mempunyai satu kesan farmakologi.
  • Mengandungi asid acetylsalicylic.
  • Direka untuk rawatan simptomatik.
  • Mempunyai banyak kontraindikasi dan kesan sampingan.
  • Jangan memohon pada trimester 1 dan 2 kehamilan.
  • Terdapat tanpa preskripsi.

Ciri khas

Walaupun ubat mempunyai satu kesan pada tubuh manusia, terdapat perbezaan:

PetunjukAspirinCitramon
Kumpulan farmakologiNSAIDAnalgesik bukan narkotik dalam kombinasi
KomposisiAsid asetilsalisilat (500 mg)Asid asetilsalisilat (220 mg) + paracetamol + kafein
KontraindikasiKanak-kanak di bawah umur 15 tahunKanak-kanak di bawah 18 tahun

Apa yang hendak dipilih?

Memandangkan ubat-ubatan mempunyai banyak kontraindikasi dan kesan sampingan, ubat tersebut tidak boleh disebut "tidak berbahaya", walaupun ubat ini terdapat di rangkaian farmasi. Dan untuk mengambilnya tanpa berunding dengan pakar, anda perlu mengambil kira banyak faktor sendiri..

Berisiko adalah wanita hamil, anak-anak, orang tua, pesakit dengan saluran gastrousus, dengan disfungsi hati, ginjal, dan pankreas. Adalah perlu untuk mengkaji dengan teliti kontraindikasi setiap dana dan mematuhi dengan ketat dos yang ditetapkan supaya tidak ada kesan sampingan.

Sekiranya terdapat diagnosis khusus, dan setiap ubat merangkumi penyakit yang berlainan, maka tidak boleh dilakukan tanpa pelantikan doktor..

Asid asetilsalisilat dan sitramon boleh diminum bersama

Citramon dan Aspirin sangat diminati. Mereka bertujuan untuk melegakan sakit kepala, migrain dan kesakitan yang timbul akibat proses keradangan. Untuk menjalani kehidupan yang normal dan membuat pilihan yang tepat di antara kaedah ini, anda mesti mengetahui setiap kaedah tersebut.

Citramon dan Aspirin bertujuan untuk melegakan sakit kepala.

Gabungan ubat antipiretik

Ramai yang berminat sama ada boleh menggunakan Aspirin dengan Paracetamol bersama-sama dan dalam keadaan apa ia diperlukan. Untuk menjawab soalan ini, anda perlu memahami bagaimana ubat-ubatan ini mempengaruhi tubuh manusia. Aspirin dan Paracetamol kedua-duanya adalah ubat anti-radang nonsteroid, tetapi mekanisme tindakannya agak berbeza antara satu sama lain..
Kesan antipiretik dan analgesik adalah biasa bagi kedua-dua ubat. Paracetamol dan Aspirin adalah sebahagian daripada ubat sakit kepala yang popular Citramone. Penerimaan Paracetamol dan Aspirin secara serentak dalam komposisi Citramon mempunyai kesan terapeutik yang baik, namun, satu tablet Citramon mengandungi dos kecil ubat ini.

Analgin adalah agen antipiretik yang berkesan, Paracetamol sekaligus menurunkan suhu dan melegakan kesakitan. Aspirin mempunyai komponen antipiretik dan juga menipiskan darah. Apabila digunakan secara serentak, ia adalah ubat kuat terhadap suhu tinggi (lebih dari 38 ° C).

Analgin berharga dari 7 rubel, Paracetamol - 19 rubel. Aspirin dijual pada harga 256 rubel.

Tentunya semua orang tahu betul bahawa gabungan yang paling berkesan dianggap sebagai kafan

. Dalam kombinasi ini, kesan perubatan berfungsi beberapa kali lebih produktif. Ubat dengan cepat menurunkan suhu, dan berkat kafein, kepekatan ubat di otak meningkat. Perhatikan bahawa selain melegakan demam, kafein memberi tubuh tenaga yang diperlukannya untuk melawan penyakit..

Gabungan ini sering digunakan untuk merawat tekanan darah rendah dan melegakan sakit kepala..

Kafein dan Paracetamol melebarkan saluran darah dan dengan cepat menghilangkan rasa sakit. Di samping itu, bahan-bahan ini terdapat di dalam kebanyakan tablet untuk melegakan suhu tinggi..

Sekumpulan Paracetamol dan No-Shpy tidak kurang berkesan. Ubat-ubatan ini dengan cepat menurunkan suhu badan dan melegakan sakit kepala, paling sering dengan kombinasi ini mereka dapat menghilangkan demam pada anak-anak. Paracetamol berkesan melawan demam, dan no-shpa melegakan kekejangan.

Sekarang mari kita bincangkan Paracetamol dan Analgin. Ini bukan gabungan yang paling popular, terutamanya kerana kedua-dua ubat mempunyai peranan yang sama. Oleh itu, Analgin dan Paracetamol biasanya digunakan untuk suntikan subkutan. Ingat bahawa ubat ini tidak boleh digabungkan dengan anti-radang lain.

Paracetamol dan Aspirin sering digunakan bersama untuk suhu, walaupun pada hakikatnya mereka mempunyai mekanisme kerja yang serupa. Tetapi Aspirin membantu menjadikan darah lebih nipis. Dan jangan lupa bahawa Aspirin mempunyai banyak kontraindikasi. Mengambil Paracetamol dan Aspirin dari suhu tidak berguna, kecuali suhu tinggi, melebihi 40 darjah. Jika tidak, lebih baik tidak mengambil ubat ini bersama-sama..

Selain itu, kombinasi pil ini mempunyai kesan berganda pada hati dan buah pinggang, jadi ambil dengan bijak..

Ibufen dan Paracetamol adalah ubat yang serupa, tetapi komposisinya sama sekali berbeza. Perlu diingat bahawa anda tidak boleh meminumnya pada masa yang sama, lebih baik minum Ibufen terlebih dahulu, dan sejam kemudian - Paracetamol, maka anda dapat mencapai kesan maksimum.

Nurofen dan Paracetamol adalah kombinasi yang sangat baik untuk melegakan demam tinggi. Benar, mereka juga tidak boleh diminum bersama. Selepas mengambil satu ubat, anda perlu menahan sekurang-kurangnya 2 jam, terutamanya kerana Nurofen bekerja lebih lama daripada Paracetamol dan kesannya jauh lebih stabil.

Suprastin dan Paracetamol adalah kombinasi biasa bagi semua orang yang mengalami alahan. Suprastin mempunyai kesan antihistamin, dan parasetamol melegakan demam. Ini adalah kombinasi yang sangat berkesan semasa demam, di samping itu, suprastin mencegah alergi daripada berkembang, yang sangat penting bagi penghidap alergi.

Di sini anda dapat mengenal pasti senarai keseluruhan kesan tidak menyenangkan, mulai dari ruam dan gatal-gatal, hingga edema mukosa. Dalam kes yang jarang berlaku, pening, kehilangan ruang, mual dan muntah dicatatkan. Sekiranya anda mengambil ubat selama lebih dari seminggu dalam dos berganda, maka nefrotoksisitas, anemia, agranulositosis, leukopenia, pancytopenia dan banyak lagi patologi yang tidak menyenangkan mungkin timbul. Tetapi jangan risau jika anda mengambil ubat seperti yang diarahkan, anda tidak perlu risau tentang kesan sampingan..

Paracetamol atau aspirin: Ubat ini serupa tetapi berbeza dalam rejimen, cara tindakan, keselamatan dan keberkesanan untuk kesakitan dan demam.

Kesakitan dan demam sering dikaitkan dengan kecederaan dan penyakit.

Keadaan ini sangat mempengaruhi kehidupan seharian orang dan memerlukan rawatan perubatan yang kompeten..

Paracetamol dan aspirin adalah ubat antipiretik dan penghilang rasa sakit yang paling popular yang terdapat di kaunter tanpa preskripsi..

Paracetamol (acetaminophen) tergolong dalam kumpulan ubat penghilang rasa sakit dan antipiretik - analgesik-antipiretik. Terdapat dalam bentuk kapsul, tablet, supositoria, suspensi, sachet, dan juga bentuk untuk pemberian intravena.

Jenama terkenal: Efferalgan, Panadol, Rapidol, Milistan, Tsefekon.

Paracetamol adalah sebahagian daripada banyak ubat kombinasi untuk rawatan simptom selesema: Fervex, Pharmacitron, Coldrex, dll..

Aspirin (asid acetylsalicylic) tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang nonsteroid, atau NSAID. Mempunyai kesan analgesik dan anti-radang antipiretik dan sederhana; mencegah pembekuan darah. Terdapat dalam bentuk tablet, tidak ada bentuk untuk pemberian intravena.

Jenama terkenal: Aspirin-Bayer, Upsarin, Asafen.

Asid asetilsalisilat boleh didapati dalam persiapan kombinasi, termasuk bersama dengan asetaminofen: citramone, citropak, askofen, askopar, dll..

Ulasan pesakit

Alexander, 35 tahun, Taganrog: “Citramon mengambil tempat yang selamat di kabinet ubat saya. Hanya dia yang menyelamatkan diri dari sakit kepala. Saya mencuba Spazgan, tetapi tidak berjaya. ".

Alina, 43 tahun, Moscow: "Saya mengambil aspirin untuk selesema. Ia melegakan gejala dengan baik dan menurunkan suhu ".

Ruslan, 40 tahun, Krasnodar: “Ibu saya diberi Aspirin untuk menipiskan darah dan mencegah trombosis. Semuanya baik-baik saja, tidak ada kesan sampingan yang muncul. ".

Sebelumnya: Bolehkah Amoxicillin dan Paracetamol Digunakan Serentak? Seterusnya: 7 Punca Berat Keletihan Tetap

Bagaimana parasetamol dan aspirin berfungsi?

Kedua-dua ubat ini digunakan untuk menghilangkan rasa sakit dan demam..

Mereka mempunyai mekanisme tindakan yang serupa, mempengaruhi sistem saraf pusat. Sasaran utama kedua ubat tersebut adalah siklooksigenase dan prostaglandin. Dengan menyekat tindakan prostaglandin di otak, parasetamol dan aspirin menormalkan suhu badan dengan berkesan.

Perbezaan pertama adalah bahawa parasetamol hampir tidak mempunyai kesan anti-radang. Faktanya ialah pada otot dan tisu periferal badan yang lain, tindakan ubat tersebut disekat oleh enzim khas - peroksidase.

Di satu pihak, kerana ini, kita hanya berpuas hati dengan kesan pusat - antipiretik dan analgesik. Sebaliknya, kerana ketiadaan kesan berbahaya pada membran mukus perut dan usus, parasetamol boleh diambil dengan gastritis.

Perbezaan kedua ialah aspirin menghalang sintesis tromboksana - molekul penting untuk proses pembekuan darah. Oleh itu, penggunaan jangka panjang ubat yang rendah dapat mengurangkan risiko pembekuan darah (infark miokard, strok iskemia).

Tidak seperti parasetamol, pengambilan aspirin boleh menyebabkan pendarahan.

Ia boleh diambil untuk menghilangkan rasa sakit dan keradangan yang disebabkan oleh keadaan reumatik. Disarankan untuk sakit otot, keseleo, sakit belakang, sakit kepala, sakit gigi, dan sakit semasa haid.

Digunakan untuk gejala selesema dan selesema hanya pada orang dewasa.

Dalam dos yang rendah, ia ditetapkan untuk pencegahan pembekuan darah.

Mana yang lebih baik - Citramon atau Paracetamol?

Petunjuk penggunaan kedua-dua ubat itu tidak berbeza, tetapi lebih baik minum Citramon:

  • dengan selsema, jika ada demam yang kuat (ia membantu suhu lebih berkesan kerana gabungan parasetamol dengan aspirin);
  • jika kepala anda sakit teruk (kafein meningkatkan kesan analgesik komponen lain);
  • dengan arthralgia, myalgia atau neuralgia, kerana sakit pada sendi, otot dan saraf paling sering disebabkan oleh keradangan (aspirin memberikan kesan anti-radang);
  • dari tekanan di bawah normal, yang ditunjukkan oleh kelemahan, tinitus, sakit kepala (dalam kes ini, sifat tonik kafein membantu).

Lebih baik memilih parasetamol:

  • semasa kehamilan dan semasa menyusu, kerana aspirin berbahaya bagi janin dan anak kecil;
  • untuk selesema dan demam pada kanak-kanak di bawah umur 14 tahun;
  • jika ulser perut, ulser duodenum bertambah teruk;
  • sekiranya terdapat kecenderungan pendarahan.

Siapa yang tidak boleh mengambil Panadol?

Aspirin boleh menyebabkan masalah seperti ulserasi lapisan perut, pendarahan, sesak nafas ("asma aspirin"), masalah hati dan buah pinggang

Asid asetilsalisilat tidak diresepkan untuk kanak-kanak di bawah umur 15 tahun.!

• Hipersensitiviti terhadap salisilat

Aspirin berbahaya dengan kekurangan enzim glukosa-6-fosfat dehidrogenase.

Paracetamol diakui sebagai yang paling selamat dari pasangan ini. Apabila diambil dalam dos biasa, jarang menyebabkan kesan sampingan. Masalah utama adalah kesan hepatotoksik - kerosakan hati ketika mengambil dos yang tinggi.

Ubat ini boleh diterima dengan baik pada asma, gastritis dan ulser perut.

Dalam bentuk khas, ia ditetapkan untuk kanak-kanak dari usia 2 bulan!

• Alkoholisme • Kerosakan hati yang teruk • Kegagalan hati dan buah pinggang • Penyakit darah (anemia teruk) • Hipersensitiviti

Penindasan sintesis prostaglandin pada tisu periferal boleh memberi kesan negatif terhadap perkembangan embrio dan janin, oleh itu, pengambilan NSAID semasa kehamilan tidak diingini.

Aspirin tidak boleh diambil semasa mengandung, terutamanya pada trimester pertama dan kedua. Pada trimester ketiga, asid acetylsalicylic dapat menyebabkan penutupan duktus arteriosus dan hipertensi paru..

Pada akhir kehamilan, ubat dapat menghalang kontraksi rahim.

Aspirin semasa menyusui boleh diambil tanpa melebihi dos dan tempoh rawatan yang disyorkan. Ubat itu masuk ke dalam susu ibu dalam jumlah minimum. Reaksi negatif dari kanak-kanak tidak dijelaskan.

Parasetamol semasa kehamilan boleh diambil pada bila-bila masa sekiranya manfaat yang diharapkan melebihi risiko yang mungkin berlaku. Kajian in vivo tidak mendedahkan terdapat kelainan pada perkembangan janin atau kesan negatif pada tubuh ibu.

Parasetamol semasa menyusui dianggap sebagai pilihan yang selamat untuk kesakitan dan suhu, jika dos dan tempoh pemberian yang disyorkan diperhatikan dengan ketat.

Sifat ubat dan kaedah penggunaan

Isu utama ketika memilih ubat untuk sakit kepala adalah keberkesanan penghilang rasa sakit. Harus diingat bahawa kedua-dua ubat ini cukup berkesan untuk menghilangkan rasa sakit, terutama untuk sakit kepala. Komposisi ubatnya berbeza. "Paracetamol" adalah monopreparation, ia mengandungi satu komponen utama. Citramon adalah ubat gabungan, kerana komposisinya dilengkapi dengan kafein, parasetamol dan asam asetilsalisilat, yang memungkinkan untuk menggunakannya untuk menghilangkan rasa sakit dari pelbagai asal usul.

Asid asetilsalisilat mempunyai keupayaan untuk menipiskan darah, melegakan kesakitan dan melegakan gejala demam. Paracetamol mempunyai kualiti yang sama. Kafein meningkatkan semua komponen ubat lain. Tetapi dari sakit kepala dengan tekanan darah tinggi, ia tidak akan membantu, tetapi hanya akan memperburuk keadaan..

Setelah mengambil "Analgin", intensiti kesakitan dan suhu badan menurun dengan demam (kerana peningkatan pemindahan haba). Kesan anti-radang adalah berdasarkan penindasan COX dan prostaglandin.

Semua ubat ini dapat mengatasi fungsi antipiretik dan analgesiknya, sebenarnya analog antara satu sama lain. Walau bagaimanapun, monopreparation "Paracetamol" dianggap lebih selamat apabila diambil. Ini disebabkan oleh fakta bahawa asid asetilsalisilat dalam komposisi "Citramon" mampu membuat perubahan dalam jumlah darah, yaitu, mengubah tahap platelet, yang dapat menyebabkan komplikasi.

Petunjuk untuk digunakan

Ia digunakan untuk melawan selesema, selsema dan penyakit saluran pernafasan lain, yang disertai oleh demam tinggi. Mereka mengamalkan penggunaan radiculitis, neuralgia untuk kesakitan pada organ dalaman. Campuran tidak mempunyai kesan terapeutik, gejala lega.

Ubat menyebabkan:

  • sakit kepala;
  • berdarah;
  • pankreatitis;
  • memprovokasi pembentukan ulser;
  • kemungkinan kerosakan pada hati, otak.

Troychatka boleh menyebabkan reaksi alergi, yang dinyatakan dalam penampilan urtikaria, pembengkakan tisu.

Tidak digalakkan menggunakan triad apabila:

  • intoleransi individu terhadap dadah;
  • kegagalan buah pinggang dan hati;
  • penyakit saluran gastrousus;
  • penyakit sistem kardiovaskular, hematopoiesis.

Ditetapkan dengan berhati-hati untuk gout, gastritis erosif.

Analgin dengan Aspirin boleh digabungkan dengan Diphenhydramine hanya di bawah pengawasan perubatan. Gunakan Aspirin dengan Novocaine dengan berhati-hati, kerana reaksi alergi mungkin berlaku.

Suhu badan tinggi dan demam teruk disebabkan oleh penyakit berjangkit. Dengan sekali penggunaan, anda tidak perlu takut akan kesan sampingan, kerana mereka muncul hanya apabila terkumpul dalam proses pengambilan secara sistematik.

  • hipersensitiviti terhadap komponen komposisi;
  • asma aspirin;
  • mustahil dengan penyakit buah pinggang dan hati;
  • patologi saluran gastrousus.

Bila dan mengapa lebih baik tidak menggabungkan

Lebih sering, tidak ada gunanya menggabungkan ubat-ubatan ini, kerana ia mempunyai kesan yang serupa dan tidak meningkatkan kesan antara satu sama lain..

Penggunaan serentak hanya akan menyebabkan beban berganda pada badan.

Tidak digalakkan mencampurkan ubat apabila:

  • penyakit membran mukus;
  • masalah gastrousus;
  • pembekuan darah yang lemah;
  • penyakit hati dan buah pinggang.

Untuk penyakit buah pinggang dan hati, tidak digalakkan mencampurkan ubat.

Cara mengambil bersama?

Untuk kecemasan untuk menghilangkan demam, dana digunakan paling kerap dalam bentuk penyelesaian untuk pentadbiran intramuskular. Dalam perubatan, terdapat konsep "triad" - ini adalah gabungan 3 ubat, apabila digunakan, kesannya segera berlaku dan mempunyai kesan yang berpanjangan. Selain Aspirin dan Paracetamol, Analgin atau No-Shpa digunakan untuk melegakan kekejangan vaskular. Dos ditentukan secara individu, sebagai standard - 2 mg setiap agen.

Campuran disyorkan untuk digunakan tidak lebih dari 1 kali. Sekiranya anda tidak dapat menurunkan suhu pada kali pertama, anda perlu menghubungi ambulans. Paracetamol 0,35-0,5 ml digunakan, Aspirin - 0,25-0,5 mg, Analgin - 0,5 ml. Ambil ubat selepas makan dengan banyak air.

Komposisi tablet paracetamol

Bergantung pada bentuk pelepasan, komposisi paracetamol dalam satu tablet mengandungi bahan aktif dengan nama yang sama 200 atau 500 mg. Sebagai tambahan, tablet parasetamol mengandungi komponen tambahan seperti pati, povidone, natrium croscarmellose. Sebagai tambahan, tablet Paracetamol mengandungi asid stearat. Tablet, bergantung pada bentuk pelepasan, boleh berbentuk separa silinder, dengan risiko dan mempunyai warna putih atau krim putih.

Cara pengambilan parasetamol dan aspirin dengan betul?

Tubuh menguraikan sebahagian besar dos standard parasetamol dan mengeluarkannya dalam air kencing. Sebilangan ubat diubah menjadi produk sampingan toksik hati.

Sekiranya anda mengambil Panadol dalam dos tinggi atau menggabungkannya dengan ubat lain yang mengandungi acetaminophen, risiko untuk hati meningkat.

Rata-rata orang dewasa yang sihat tidak boleh mengambil lebih dari 4,000 mg asetaminofen sehari. Bagi sesetengah orang, dos 3,000 mg atau lebih boleh menyebabkan masalah, jadi jangan melebihi angka ini..

Aspirin (Upsarin)

Orang dewasa dan remaja berusia lebih dari 15 tahun dibenarkan mengambil 300-900 mg asid asetilsalisilat setiap 4-6 jam mengikut keperluan.

Dos harian maksimum ubat tidak boleh melebihi 4000 mg.

Apa itu kafein dalam Citramone?

Kafein banyak dikonsumsi di seluruh dunia, terdapat dalam makanan, minuman, dan mempunyai banyak kegunaan perubatan. Selalunya berguna untuk beberapa bentuk sakit kepala primer atau sekunder ringan, jadi secawan kopi atau teh yang kuat boleh memberi kesan "penyembuhan".

Dalam penghilang rasa sakit, kafein digunakan sebagai bahan tambahan (penambah). Pada tahun 2007, sebuah universiti perubatan Jerman melakukan kajian yang membandingkan kesan parasetamol secara bersendirian dan bersama dengan kafein. Kombinasi ini memberikan penghilang rasa sakit yang lebih cepat dan berterusan 30 minit selepas pengambilan ubat dan menunjukkan kesan yang meningkat sepanjang masa pemerhatian sehingga 3 jam.

arahan khas

Sebelum memulakan rawatan dengan kaedah radikal, perlu memperhatikan keanehan pengambilan ubat. Ini akan membantu mengelakkan akibat kesihatan yang negatif..

Paracetamol selamat semasa kehamilan dan menyusui.

Ubat-ubatan tersebut boleh memberi kesan negatif terhadap perkembangan anak dan semasa memberi makan dan lebih baik menolaknya.

Zaman kanak-kanak

Gabungan ubat dilarang untuk kanak-kanak di bawah umur 15 tahun, tidak digalakkan menggunakan Analgin untuk bayi sehingga 2 bulan. Dengan mengambil kira usia dan berat badan kanak-kanak, pakar pediatrik menentukan dos Paracetamol dan Aspirin.

Umur lanjut usia

Gabungan ubat boleh menyebabkan tekanan darah meningkat. Oleh itu, adalah lebih baik bagi warga emas yang berumur lebih dari 65 tahun untuk memilih cara lain untuk mengurangkan demam..

Antara alkohol dan Citramon

Masa yang diambil untuk membuang alkohol dari badan bergantung kepada banyak faktor:

  • jumlah yang diminum;
  • ciri-ciri individu seseorang;
  • sejarah perubatan;
  • keteraturan penggunaan;
  • kekuatan minuman.

Wanita mengambil masa lebih lama untuk membersihkan badan daripada lelaki.

Berapa lama masa yang diperlukan badan untuk meneutralkan 100 ml vodka mustahil untuk dinyatakan dengan pasti, tetapi anggaran nilai purata bagi orang yang sihat:

  1. 0.10-0.15 ppm sejam untuk lelaki;
  2. 0.85 - 0.1 - pada wanita.

Iaitu, untuk mengelakkan reaksi alergi dari penggunaan ubat dan alkohol yang digabungkan, perlu selepas pesta untuk menahan jangka masa sekurang-kurangnya 4-5 jam.

Separuh hayat "Citramon" adalah dari 1.5 hingga 2 jam. Tubuh dibersihkan sepenuhnya selepas 4-5 jam - nilai sementara, seperti penggunaan alkohol, rata-rata.

Orang mempunyai reaksi individu terhadap dadah. Ternyata anda boleh minum alkohol hanya selepas waktu ini - 4-5 jam.

Paracetamol dan Aspirin bersama-sama pada suhu: bagaimana menggabungkan ubat dengan ubat lain

• Warfarin • Isoniazid • Carbamazepine • Phenobarbital • Phenytoin • Diflunisal

Perlu diingat bahawa farmasi menjual beratus-ratus produk parasetamol dalam pelbagai kombinasi. Rujuk doktor atau ahli farmasi anda untuk mengelakkan pengambilan ubat tersebut pada masa yang sama!

• Methotrexate • Diuretik • Inhibitor ACE (captopril, enalapril, dll.) • Warfarin dan antikoagulan lain • Penyekat beta (atenolol, metoprolol, dan lain-lain) • Ubat anti-radang bukan steroid lain • Asid Valproik (Depakin dan lain-lain).

Kedua-dua ubat tidak digalakkan digabungkan dengan alkohol!

Lawatan ke pakar

Sekiranya rasa sakit di kepala adalah biasa, anda harus menghubungi pakar yang akan menetapkan pemeriksaan untuk mengetahui penyebab penampilannya. Terdapat sejumlah penyakit serius yang dapat menimbulkan sakit kepala yang kerap, salah satu yang sering berlaku adalah serangan iskemia sementara.

Ramai yang melambatkan lawatan ke doktor, meneruskan pengambilan pil yang tidak terkawal untuk sakit kepala - "Citramon" atau "Paracetamol", yang akhirnya membawa kepada kesan sampingan dan komplikasi, seperti gangguan atau kehilangan kesedaran sepenuhnya.

Selalunya, sakit di kepala menimbulkan ketegangan otot dan saraf, keadaan tertekan, kekejangan vaskular, dan banyak lagi. Analgesik tidak akan berkesan dalam semua kes, jadi lebih baik berunding dengan doktor anda sebelum mengambil pil..

Kesan sampingan Analgin dengan Paracetamol dan Aspirin

Aspirin adalah ubat dari pengeluar Jerman Bayer. Alat ini tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang bukan steroid. Bahan aktif aktif - asid acetylsalicylic - mempunyai spektrum tindakan yang luas:

  • melegakan keradangan osteochondrosis serviks, artritis, arthrosis dan penyakit lain pada tisu tulang dan tulang rawan;
  • mengurangkan ketidakselesaan semasa haid, sakit gigi atau sakit kepala;
  • menurunkan suhu badan;
  • menipiskan darah, melancarkan peredaran darah.

Ubat ini banyak digunakan di semua cabang perubatan. Ia dihasilkan dalam bentuk tablet, tetapi terdapat banyak analog dalam bentuk dos lain yang digunakan untuk suhu, keradangan, sakit atau penyakit sistem kardiovaskular.

Ubat ini berdasarkan komponen eponim paracetamol. Ini adalah ubat kuat yang digunakan untuk mengurangkan demam dan menghilangkan rasa sakit akibat demam, trauma dan proses patologi lain di dalam badan..

Paracetamol, apabila diserap, mempengaruhi pusat otak yang bertanggungjawab terhadap persepsi kesakitan. Di samping itu, molekul ubat mempengaruhi sintesis prostaglandin, yang bertanggungjawab untuk kenaikan suhu, yang menyebabkan ubat itu dengan cepat menghilangkan demam yang sengit..

Ubat ini tidak menyembuhkan demam, selsema, selesema dan penyakit berjangkit lain, dan juga tidak mempunyai tindakan antivirus dan antibakteria, oleh itu tidak sesuai untuk meminumnya.

Kesan sampingan hanya muncul dengan penggunaan yang berpanjangan:

  • loya, muntah, gangguan pencernaan;
  • gangguan buah pinggang dan hepatik;
  • gangguan pada organ hematopoietik;
  • reaksi alahan yang ditunjukkan oleh gatal-gatal, gatal-gatal dan ruam.

Ciri 1

Citramon adalah ubat gabungan. Ia mengandungi paracetamol, asam asetilsalisilat dan kafein:

  1. Asid asetilsalisilat mempunyai kesan anti-radang dan antipiretik. Menggalakkan penghambatan agregasi platelet, menormalkan peredaran mikro dalam sumber keradangan.
  2. Kafein yang terkandung dalam citramone dalam dosis kecil hampir tidak berpengaruh pada sistem saraf pusat, tetapi mampu melebarkan saluran darah, yang seterusnya mempercepat aliran darah dan membantu menormalkan nada sistem kardiovaskular. Bahan ini meningkatkan kecekapan badan, mengencangkan dan mengurangkan rasa mengantuk dan keletihan dengan meningkatkan kegembiraan refleks saraf tunjang.
  3. Paracetamol mempengaruhi pusat thermoregulatory yang terletak di hipotalamus. Kerana ini, ia mempunyai sifat antipiretik, anti-radang dan analgesik..

Kafein yang terkandung dalam citramone mampu melebarkan saluran darah, yang mempercepat aliran darah dan membantu menormalkan nada sistem kardiovaskular.

Apa yang lebih baik untuk kesakitan dan suhu?

Untuk kesakitan, parasetamol lebih disukai kerana profil keselamatan yang lebih baik.

Hanya asid acetylsalicylic yang mempunyai kesan anti-radang.

Sebagai agen antipiretik, anda boleh memilih ubat apa pun, bergantung pada toleransi. Bagi wanita hamil dan kanak-kanak di bawah umur 15 tahun, paracetamol - ubat No. 1.

Untuk asma, gastritis, ulser perut, kecenderungan pendarahan, atau terapi antikoagulan, parasetamol lebih selamat.

Untuk penyakit hati yang teruk, lebih baik mengambil aspirin..

Konstantin Mokanov: Sarjana Farmasi dan Penterjemah Perubatan Profesional

Kerengsaan tekak dan batuk yang berlarutan setelah terkena selesema kadang-kadang berlangsung berminggu-minggu: adakah perlu dibimbangkan, dan bagaimana merawat batuk yang tersisa?

Sekiranya anda tertanya-tanya tentang faedah latihan selang intensiti tinggi (HIIT), ada bukti baru untuk menyokong program ini..

Satu kajian yang dilakukan di Salk Institute (USA) menemui dua.

Kaedah penjujukan yang lebih baik berbanding dengan analisis mutasi titik.

Ubat antipiretik digunakan untuk mengurangkan suhu badan. Kadang-kadang satu bahan tidak mencukupi, dan doktor menggunakan gabungan beberapa ubat. Pertimbangkan Aspirin dan Paracetamol, kesan, indikasi dan kontraindikasi intraselularnya.

Lebih baik tidak mengambil paracetamol dengan asid asetilsalisilat bersamaan, kerana risiko kesan sampingan meningkat. Aspirin mempunyai kesan yang sangat negatif terhadap keadaan membran mukus saluran pencernaan, dan juga mempengaruhi sistem pembekuan darah. Pentadbiran ubat bersama tidak menjamin peningkatan yang ketara dalam keadaan pesakit, tetapi memberi beban besar pada hati dan ginjal.

Paracetamol adalah ubat yang lebih ringan dan lebih lembut, ia boleh digunakan untuk merawat selesema pada orang dewasa dan kanak-kanak..

Aspirin dan Paracetamol mengurangkan suhu dengan berkesan, jadi tidak perlu menggabungkannya. Sekiranya penyakit ini disertai oleh sindrom kesakitan yang teruk, maka anda boleh menggabungkan ubat dengan Analgin. Ubat gabungan yang mengandungi kafein digunakan untuk menghilangkan gejala mabuk dengan cepat dan berkesan..

Aspirin, ibuprofen dan ubat lain dengan aktiviti anti-radang yang jelas disyorkan untuk digunakan dalam penyakit keradangan:

  • gigi dan gusi;
  • sendi;
  • tisu otot;
  • organ sistem genitouriner;
  • Organ ENT.

Aspirin juga digunakan untuk mencegah pembekuan darah pada pasien dengan patologi sistem kardiovaskular. Ia boleh digunakan sebagai agen antipiretik untuk orang dewasa yang tidak mempunyai penyakit radang perut dan usus, serta kecenderungan mimisan, pendarahan gigi, gusi.

Sebilangan orang percaya bahawa pengambilan Paracetamol dan Aspirin bersama-sama akan membantu menurunkan suhu lebih baik. Walau bagaimanapun, mereka tidak boleh digunakan bersama dengan tujuan ini, lebih baik meningkatkan kesan Paracetamol dengan antihistamin (Diphenhydramine, Tavegil). Penggunaan ubat-ubatan anti-radang jangka panjang tanpa preskripsi doktor boleh mengakibatkan akibat yang serius bagi kesihatan anda..

Artikel disahkan Anna Moschovis - doktor keluarga.

Menjumpai pepijat? Pilihnya dan tekan Ctrl Enter

Kesan bersama

Penerimaan Aspirin dan Citramon secara serentak adalah berbahaya. Kedua-dua ubat ini mengandungi asid asetilsalisilat, dan interaksi sedemikian boleh menyebabkan overdosis bahan tersebut. Ia menampakkan diri dalam bentuk:

  • peningkatan suhu badan;
  • loya;
  • muntah;
  • pening;
  • berdering di telinga dan gelap di mata;
  • sawan;
  • takikardia;
  • pernafasan cepat;
  • kegagalan hepatik / buah pinggang;
  • peningkatan risiko pendarahan.

Aspirin bersama dengan Citramone boleh menyebabkan dering di telinga dan mata menjadi gelap.

Dalam kes yang paling teruk, kehilangan kesedaran dan koma mungkin berlaku..

Gabungan kafein dan parasetamol dengan asid asetilsalisilat dianggap sangat berbahaya bagi kesihatan, kerana. risiko timbulnya kesan sampingan meningkat.

Paracetamol dan asid asetilsalisilat: boleh diambil pada masa yang sama (keserasian)

Paracetamol dan acetylsalicylic acid (ASA) adalah ubat yang termasuk dalam kumpulan NSAID (ubat anti-radang bukan steroid). Mereka diresepkan sebagai ubat antipiretik untuk sindrom demam, serta analgesik bukan narkotik untuk mengurangkan intensiti kesakitan..

Paracetamol dan asid asetilsalisilat ditetapkan sebagai ubat antipiretik untuk sindrom demam

Paracetamol adalah turunan paraaminophenol, yang termasuk dalam kumpulan NSAID ke-2 (ubat-ubatan dengan aktiviti anti-radang yang lemah). Tindakan ubat ini berdasarkan pada ketidakaktifan enzim cyclooxygenase (COX) yang tidak dapat dipulihkan dan penindasan sintesis prostaglandin (PG).

Kecekapan rendah dalam mengurangkan intensiti proses keradangan dikaitkan dengan fakta bahawa peroksidase sel tisu periferal mengaktifkan COX, disekat oleh kesan ubat. Sifat analgesik dan antipiretik Paracetamol hanya disebabkan oleh kesannya pada sistem saraf pusat (CNS).

Keselamatan relatif Paracetamol untuk saluran gastrointestinal disebabkan oleh kurangnya penekanan pembentukan PG dalam tisu periferal dan pemeliharaan sifat sitoprotektif yang terakhir. Kesan sampingan ubat dikaitkan dengan hepatotoksisitasnya, oleh itu Paracetamol tidak digalakkan untuk orang yang bergantung pada alkohol.

Asid asetilsalisilat (ASA) tergolong dalam kumpulan NSAID pertama, yang dicirikan oleh aktiviti anti-radang yang ketara.

Bentuk pelepasan dos - tablet dengan dos bahan aktif 500 mg / unit.

Mekanisme tindakan ASA didasarkan pada penyekat yang tidak dapat dipulihkan dari dua jenis enzim COX (COX-1 dan COX-2), serta pengaruh bahan pada fungsi sistem saraf pusat dan pusat-pusat termoregulasi dan persepsi kesakitan yang terletak di otak. Menyekat COX-2 mempunyai kesan antipiretik dan analgesik. Ketidakaktifan COX-1 mempunyai beberapa akibat:

  • perencatan sintesis PG dan interleukin;
  • penurunan sifat sitoprotektif tisu periferal;
  • penindasan sintesis trombooksigenase.

Farmakodinamik ASA bergantung kepada dos:

  • dalam jumlah kecil (30-300 mg) menunjukkan sifat antiplatelet (mengurangkan kelikatan darah, menghalang pembentukan tromboksana A2, yang meningkatkan agregasi platelet);
  • dalam dos sederhana (1.5-2 g) bertindak sebagai analgesik dan antipiretik (blok COX-2);
  • dalam dos tinggi (4-6 g) ASA mempunyai kesan anti-radang pada badan (menyekat COX-1, menghalang sintesis PG).

Sebagai tambahan kepada sifat utama, ASA mempengaruhi perkumuhan asid urik (MK) dari badan:

  • pada dos ≥ 4 g, kesan urikosur ASA meningkat;
  • dalam dos lt; 4 g ekskresi MK berkurang.

ASA mempengaruhi perkumuhan asid urik dari badan.

Kesan sampingan utama penggunaan ASA adalah gastrotoksisitasnya, kerana penurunan sitoproteksi selaput lendir perut dan duodenum dengan hubungan langsung dengan ASA menyebabkan pembentukan erosi dan bisul pada tisu dindingnya.

Tidak disyorkan mengambil ASA untuk jangkitan virus (terutama untuk kanak-kanak di bawah umur 15 tahun), kerana terdapat risiko kegagalan hati akut (sindrom Reye).

Dosis kecil ASA dan parasetamol adalah sebahagian daripada penyediaan Citramon.

Dengan gabungan ubat-ubatan, ciri kesan NSAID ditingkatkan:

  • analgesik;
  • antiplatelet;
  • antipiretik;
  • anti-radang.

Tetapi semasa mengambil Paracetamol dengan NSAID lain (termasuk dengan ASA), kesan toksiknya pada hati meningkat.

Ubat-ubatan ini boleh diresepkan bersama untuk rawatan simptomatik:

  • sakit kepala (termasuk migrain dan neuralgia);
  • selsema, disertai oleh sindrom demam dan sakit sendi.

ASA dikontraindikasikan dalam keadaan berikut:

  • diatesis hemoragik;
  • pembedahan aneurisma aorta;
  • sejarah penyakit ulser peptik;
  • risiko pendarahan dalaman;
  • intoleransi terhadap ASA;
  • poliposis hidung;
  • asma bronkial;
  • hemofilia;
  • hipertensi portal;
  • kekurangan vitamin K;
  • Sindrom Reye.

Jangan mengambil Aspirin untuk kanak-kanak di bawah umur 15 tahun, semasa mengandung (terutamanya pada trimester I dan III) dan semasa menyusui.

Paracetamol tidak disyorkan untuk digunakan:

  • dengan hiperbilirubinemia;
  • dengan hepatitis virus;
  • dengan kerosakan hati alkohol.


Paracetamol tidak disyorkan untuk digunakan: dengan hiperbilirubinemia, dengan hepatitis virus.

Kontraindikasi untuk kedua-dua ubat tersebut adalah:

  • kegagalan hati, buah pinggang, atau jantung;
  • kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase.

Anda perlu menggabungkan ubat hanya setelah berunding dengan doktor. Penggunaan gabungan ubat-ubatan ini hanya dibenarkan dengan dos bahan minimum, jika tidak ada kontraindikasi terhadap mana-mana ubat tersebut.

Kesan sampingan

Penggunaan bersama NSAID meningkatkan hepatotoksisitas ubat.

Marinov IV, pakar kardiologi: “Paracetamol dan salisilat mempengaruhi ujian darah. Pada masa yang sama, kelebihan Paracetamol adalah bahawa ia dapat digunakan untuk merawat wanita hamil dan menyusui ".

Asaulenko NK, ahli terapi: "Saya tidak mengesyorkan mengambil ubat ini bersama-sama. Terutama jika ada riwayat penyakit ginjal atau hati, serta diabetes jenis 2 atau gout. ".

Ulasan pesakit

Alisa, 35 tahun, Tula: “Saya hanya menggunakan Paracetamol yang lebih selamat untuk merawat anak saya. Saya mengambil ASA sendiri, kerana dengan cepat menurunkan suhu pada orang dewasa ".

Oleg, 57 tahun, Moscow: “Saya menggunakan ubat ini sebagai ubat antipiretik. Saya tidak mempunyai kontraindikasi. Isteri saya mengalami serangan migrain di mana dia minum ½ tablet ASA dan Paracetamol ".

Aspirin dan Paracetamol - ubat-ubatan yang tergolong dalam kumpulan ubat NSAID (ubat anti-radang bukan steroid).

Ejen farmakologi ini ditetapkan sebagai antipiretik untuk sindrom demam dan sebagai analgesik bukan narkotik untuk melegakan kesakitan (sendi, otot dan sakit kepala).

Aspirin mempunyai sifat antiplatelet, jadi digunakan untuk mengurangi intensitas proses keradangan, dan juga untuk mencegah kemalangan kardiovaskular (termasuk stroke iskemia dan infark miokard).

Bahan aktif Aspirin adalah asid asetilsalisilat (ASA), yang merupakan NSAID selektif. Dos standard tablet adalah 500 mg.

Mekanisme tindakan ASA didasarkan pada penyekat enzim siklooksigenase yang tidak dapat dipulihkan (COX-1, COX-2). Penindasan pembentukan COX-2 mempunyai kesan antipiretik dan analgesik. Penghambatan sintesis COX-1 mempunyai beberapa akibat:

  • penghambatan sintesis interleukin dan prostaglandin (PG);
  • penurunan sifat sitoprotektif tisu periferal;
  • penindasan pembentukan trombooksigenase.

Farmakodinamik Aspirin dicirikan oleh pergantungan dos:

  • dalam dos yang rendah (30-300 mg / hari), sifat antiplatelet ubat muncul (kelikatan darah menurun, sintesis tromboksana, yang meningkatkan agregasi platelet, dihambat, risiko vasokonstriksi menurun);
  • dalam dos sederhana (1.5-2 g / hari) ASA bertindak sebagai agen analgesik dan antipiretik sambil menekan COX-2;
  • dalam dos yang tinggi (4-6 g / hari), ubat ini mempunyai kesan anti-radang pada badan (menyekat COX-1, menghalang pembentukan PG).

Semasa mengambil Aspirin, perlu diingat bahawa ASA mempunyai kesan terhadap perkumuhan asid urik dari badan:

  • pada dos ≥ 4 g / hari, kesan urikosur ASA meningkat;
  • dalam dos lt; Perkumuhan 4 g / hari berkurang.

Kesan sampingan utama penggunaan Aspirin adalah gastrotoxicity. Penurunan sifat pelindung (keupayaan untuk memulihkan sel) selaput lendir perut dan duodenum dengan sentuhan langsung dengan ASA boleh menyebabkan pembentukan erosi dan bisul..

Untuk menghilangkan kesan ini, syarikat pembuatan (Bayer AG) telah mengembangkan kardioversi ubat. Tablet dalam bentuk dos ini mempunyai cengkerang filem yang mampu menahan kesan agresif jus gastrik dan larut hanya di dalam usus. Aspirin Cardio mengandungi dosis kecil asid acetylsalicylic (100, 300 mg).

Tidak digalakkan mengambil ASA sekiranya terdapat jangkitan virus (terutamanya untuk kanak-kanak di bawah umur 15 tahun), kerana ini meningkatkan risiko sindrom Reye (kegagalan hati akut).

Tidak disyorkan untuk mengambil Aspirin sekiranya terdapat jangkitan virus (terutamanya untuk kanak-kanak di bawah umur 15 tahun), kerana ini meningkatkan risiko sindrom Reye (kegagalan hati akut).

Paracetamol (acetaminophen) adalah turunan paraaminophenol dan tergolong dalam NSAID bukan selektif (ubat dengan aktiviti anti-radang yang lemah). Mekanisme tindakan komponen aktif berdasarkan penyekat selektif enzim COX-3 dan penghambatan sintesis PG.

Kecekapan yang rendah dalam menekan proses keradangan disebabkan oleh fakta bahawa peroksidase sel-sel tisu periferal meneutralkan penyumbatan sintesis siklooksigenase yang disebabkan oleh tindakan Paracetamol. Sifat analgesik dan antipiretik ubat disedari kerana kesan asetaminofen pada sistem saraf pusat dan pusat termoregulasi dan kesakitan di otak.

Keselamatan relatif Paracetamol untuk saluran gastrointestinal disebabkan oleh fakta bahawa apabila diambil, tidak ada penurunan dalam sintesis PG pada tisu periferal dan sifat sitoprotektifnya dipelihara. Kesan sampingan acetaminophen dikaitkan dengan hepatotoksisitasnya, yang meningkat apabila digabungkan dengan NSAID lain atau dengan antikonvulsan.

Kesan bersama

Apabila diambil secara serentak, terdapat peningkatan sifat kedua ubat berikut:

  • pelega kesakitan;
  • antipiretik;
  • anti-radang;
  • antiplatelet (kerana Aspirin).

Dosis kecil ASA dan parasetamol digunakan dalam pembuatan ubat Citramon, yang diresepkan untuk rawatan sakit kepala.

Kontraindikasi

  • dengan diatesis hemoragik;
  • dengan pembedahan aneurisma aorta;
  • dengan sejarah penyakit ulser peptik;
  • berisiko pendarahan dalaman;
  • dengan intoleransi terhadap asid acetylsalicylic;
  • dengan poliposis hidung;
  • dengan asma bronkial;
  • dengan hemofilia;
  • dengan hipertensi portal;
  • dengan kekurangan vitamin K;
  • dengan sindrom Reye.

Jangan mengambil Aspirin untuk kanak-kanak di bawah umur 15 tahun, semasa mengandung (trimester I dan III) dan ibu yang menyusu.

  • dengan hiperbilirubinemia;
  • dengan hepatitis virus;
  • dengan kerosakan hati alkohol.


Paracetamol tidak digalakkan untuk hiperbilirubinemia.

Citramon - jenama nasional

Ubat dengan nama dagang Citramon dihasilkan dan dihasilkan secara eksklusif di Rusia. Hanya ada satu pengecualian - ini adalah Citramon-Borimed, yang dihasilkan oleh syarikat farmasi Belarus. Namun, ini dapat dijelaskan oleh fakta bahawa struktur organisasi sistem penjagaan kesihatan di kebanyakan negara di ruang pasca-Soviet masih memiliki banyak kesamaan, walaupun pada kenyataannya bertahun-tahun telah berlalu sejak kejatuhan Uni Soviet..

Oleh itu, kita boleh mengatakan bahawa ubat ini pasti salah satu jenama nasional, kerana belum ada satu pun syarikat farmaseutikal asing yang membuat salinannya. Oleh itu, mana-mana orang yang berminat dalam perubatan mempunyai persoalan logik: mengapa ubat ajaib ini dihasilkan dan diambil oleh orang-orang secara eksklusif di Rusia dan atas sebab apa mereka tidak berminat dengan pengeluar ubat-ubatan di negara lain?

Di Rusia, 48 versi Citramon dijual, dihasilkan oleh pelbagai kilang. Setiap syarikat memberikan namanya sendiri: Citramon Ultra, Citramon P, Aquacitramon, dan lain-lain. Walau bagaimanapun, intinya tidak berubah, kerana ubat ini selalu mengandungi 3 komponen yang tidak berubah: asid asetilsalisilat (0.24 g), paracetamol (0.18 g) dan kafein (0.03 g). Ini adalah versi ubat moden; pada zaman Soviet, ia mempunyai komposisi yang sedikit berbeza, yang dibezakan oleh pelbagai komponen. Untuk memahami mekanisme tindakan ubat ini, setiap komponen penyusunnya harus dipertimbangkan secara berasingan..

Keserasian Aspirin dengan Paracetamol. Bolehkah saya mengambil Aspirin dan Paracetamol pada masa yang sama?

Sebelum ini dipercayai bahawa penggunaan gabungan 2 agen ini menyumbang kepada pengurangan demam tinggi yang cepat. Ia, tetapi selain manfaatnya, kombinasi ubat-ubatan mempunyai banyak kesan sampingan yang memberi kesan negatif terhadap fungsi hati, ginjal dan saluran gastrointestinal. Oleh itu, doktor menggunakan kombinasi ini hanya dalam kes-kes yang sangat diperlukan..

Aspirin dan Paracetamol kedua-duanya adalah ubat anti-radang nonsteroid, tetapi mekanisme tindakannya agak berbeza antara satu sama lain..

Paracetamol bertindak terutamanya pada tahap sistem saraf pusat dan mempunyai aktiviti anti-radang yang rendah, sementara Aspirin menghilangkan keradangan dengan baik dan dapat bertindak secara lokal di tempat keradangan.

Penerimaan Paracetamol dan Aspirin secara serentak dalam komposisi Citramon mempunyai kesan terapeutik yang baik, namun, satu tablet Citramon mengandungi dos kecil ubat ini.

Adalah mungkin untuk mengambil kedua-dua ubat tersebut dalam dos standard untuk meningkatkan kesan anti-radang, namun, kombinasi seperti itu dapat menyebabkan komplikasi serius yang lebih jauh..

Dadah boleh dibeli di farmasi tanpa preskripsi..

Kesan bersama

  1. Analgesik.
  2. Antiplatelet.
  3. Antipiretik.
  4. Anti radang.

Keadaan simpanan

Simpan ubat di tempat yang gelap di luar jangkauan kanak-kanak, pada suhu tidak melebihi 25 ° C.

Paracetamol - ubat dari kumpulan anilides, yang mempunyai kesan anti-radang, antipiretik dan analgesik yang lemah.

Aspirin adalah ubat yang lebih kuat. Ia mempunyai kesan yang serupa.

Ubat ini menghalang sintesis prostaglandin, kerana ia mempengaruhi siklooksigenase. Ubat ini bertindak pada reseptor yang melakukan dorongan ke otak. Oleh itu, ia dapat menghilangkan rasa sakit dan mengurangkan suhu badan..

Apakah perbezaannya

Terdapat beberapa perbezaan yang ketara antara ASA dan Paracetamol:

  • Paracetamol lebih selamat untuk semua petunjuk;
  • Aspirin melegakan haba lebih cepat dan tahan lebih lama;
  • ASA digunakan untuk memerangi penyakit kardiovaskular (kerana sifat penipisan darahnya);
  • Paracetamol mempunyai aktiviti anti-radang yang rendah dan tidak melegakan gejala;
  • Aspirin mempengaruhi pengeluaran prostaglandin (penyembuhan, bahan anti-radang) ke seluruh badan dengan lebih berkesan, dan Paracetamol hanya mempengaruhi otak (oleh itu, ia hanya menghilangkan demam dan kesakitan, tetapi tidak melegakan keradangan);
  • ASA adalah alergen yang lebih besar.

Resepi nenek

Kategori

  • alahan dan penyakit kulit yang lain (4)
  • Tidak dikategorikan (10)
  • Penyakit kulat kandilasis papilloma jagung ketuat (5)
  • Mandi (2)
  • Keradangan paru-paru (radang paru-paru) (11)
  • Keradangan Perut (18)
  • Pendarahan gastrousus Buasir (5)
  • Cacing (6)
  • selesema (22)
  • Diatesis siri scrofula (2)
  • Gastrointestinal (9)
  • Penyakit pernafasan (19)
  • Sembelit (5)
  • agen imunostimulasi dan pembersih badan (20)
  • Penyakit dan kecederaan kulit (5)
  • Kolitis (6)
  • Kami dirawat di rumah (2)
  • Lichen! kudis (5)
  • Sistem genitouriner (16)
  • Sistem saraf dan otot (4)
  • Luka bakar radang dingin (8)
  • Pedikulosis (3)
  • Sejuk (22)
  • Sciatica neuralgia sciatica neuritis myositis lumbago lumpago paresis epilepsi (7)
  • Rheumatism gout calcaneal spurs arthritis osteochondrosis (6)
  • Resipi (15)
  • batuk kering (11)
  • Mendidihkan jerawat (8)
  • Ekzema (10)

Bolehkah kanak-kanak mengambil Citramon?

Penggunaan ubat yang mengandungi ASA untuk rawatan ARVI pada kanak-kanak (dengan atau tanpa hipertermia) dikontraindikasikan tanpa berunding terlebih dahulu dengan doktor.

Dengan beberapa jangkitan virus (khususnya, jangkitan yang disebabkan oleh virus cacar air atau virus influenza A atau jenis B), ada kemungkinan terjadinya ensefalopati hepatik akut (sindrom Reye), yang memerlukan rawatan perubatan segera. Salah satu tanda sindrom Reye adalah muntah yang berpanjangan..

Mengingat sebab-sebab di atas, dikontraindikasikan untuk menggunakan pil pada pesakit di bawah usia enam belas tahun..

LEBIH LANJUT: Beg untuk mengangkut insulin di Tyumen, beli beg untuk pena insulin dan jarum suntik

Oleh kerana ubat ini mempunyai banyak kesan sampingan, lebih baik bagi kanak-kanak yang sakit kepala atau sakit gigi memilih ubat yang lebih selamat.