Utama > Komplikasi

Perbezaan antara Paracetamol dan Acetylsalicylic acid

Paracetamol dan asid asetilsalisilat (aspirin) tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang bukan steroid. Mereka digunakan sebagai antipiretik untuk demam. Atau digunakan sebagai analgesik untuk menghilangkan sindrom kesakitan.

Antipiretik adalah kumpulan ubat antipiretik, prinsip tindakan, yang berdasarkan penurunan titik termoregulasi pada hipotalamus.

Kedua-dua ubat ini ditetapkan:

  • dengan hipertermia, yang disebabkan oleh virus atau bakteria;
  • apabila sakit semasa sakit tekak atau sakit gigi;
  • bimbang sakit kepala dengan keletihan mental atau fizikal;
  • semasa tempoh keradangan kronik.

Kedua-dua ubat ini tergolong dalam kumpulan yang sama, tetapi berbeza dalam tindakan dan kesan sampingan.

Pencirian parasetamol dan asid asetilsalisilat

Sifat asid acetylsalicylic

Asid asetilsalisilat membantu selesema, selsema, SARS, sebagai agen antipiretik. Menghilangkan sakit sendi, sakit kepala.

Aspirin mempunyai sifat analgesik yang ketara.

Pada masa yang sama, asid acetylsalicylic tergolong dalam antiagregat. Ini adalah ubat-ubatan yang menghalang platelet melekat dan melancarkan darah. Untuk tujuan pencegahan, ambil 100 mg sehari. Akibatnya, aliran darah tetap terjaga dan tidak ada gumpalan darah..

Aspirin diresepkan dalam protokol klinikal untuk pencegahan dan rawatan strok iskemia dan serangan jantung. Ditetapkan selepas cantuman dan cantuman bypass arteri koronari.

Ubat ini digunakan dalam kes:

  • artritis reumatoid;
  • miokarditis berjangkit;
  • sakit kepala, myositis, neuralgia;
  • pencegahan strok dan serangan jantung, katarak.

Kesan sampingan aspirin

Semasa mengambil asid acetylsalicylic, kesan sampingan muncul:

  • ubat itu merengsakan lapisan perut. Bahayanya ialah aspirin boleh menyebabkan pendarahan;
  • aspirin tidak ditunjukkan untuk wanita hamil dan menyusui. Pada wanita hamil, pendarahan mungkin berlaku sehingga keguguran;
  • ubat ini dikontraindikasikan pada kanak-kanak di bawah umur 12 tahun. Ini adalah kumpulan risiko khas. Penggunaan yang tidak terkawal boleh mencetuskan sindrom Rein. Keadaan disertai oleh
  • demam dan sakit jiwa. Kemungkinan gangguan hati dan buah pinggang;
  • berisiko menderita asma bronkial dan gangguan alahan lain dari sistem pernafasan;
  • aspirin tidak digalakkan untuk rhinitis kronik, selesema babi, anemia, masalah tiroid, dan kekurangan vitamin K.

Sifat parasetamol

Paracetamol adalah agen antipiretik yang berkesan. Sekiranya suhu tinggi, anda boleh minum antipiretik ini sebelum ambulans tiba..

Ubat ini digunakan dalam kes:

  • peningkatan suhu yang disebabkan oleh virus atau bakteria;
  • sakit angina, sakit gigi;
  • migrain;
  • proses keradangan kronik.

Penyerapan yang cepat memberi kesan menghilangkan rasa sakit dalam setengah jam. Demam reda selepas dua jam.

Paracetamol hampir tidak mempunyai kontraindikasi. Ubat ini diresepkan kepada bayi.

Mengambil parasetamol dengan berhati-hati

Penjagaan harus diambil dengan ubat untuk mereka yang:

  • masalah hati atau buah pinggang;
  • pesakit dengan reaksi alahan;
  • untuk ibu mengandung dan menyusui, ubat ini disyorkan dalam kes-kes khas dengan kebenaran doktor.

Kerana tidak adanya kesan sampingan yang jelas dan kesan terapi ringan, parasetamol dapat dianggap lebih baik daripada aspirin.

Kesamaan

Perlu ditekankan bahawa kedua-dua ubat tersebut adalah simptomatik. Mengurangkan demam, melegakan kesakitan, tetapi tidak mengatasi penyebabnya. Sekiranya anda tidak mengekalkan dos dan kekerapan pemberian, kedua-dua ubat tersebut membahayakan hati dan buah pinggang..

Beza

Perbezaan antara parasetamol dan asid asetilsalisilat dalam komplikasi biasa dengan penggunaan aspirin.

Aspirin mengurangkan demam dengan lebih cepat. Paracetamol berfungsi dengan ringan dan ditunjukkan untuk bayi.

Mana lebih murah

Sekiranya kita bercakap mengenai harganya, maka kedua-dua ubat dari pengeluar Rusia boleh didapati dalam 3-5 rubel..

Mana yang lebih baik - parasetamol atau asid asetilsalisilat

Untuk akhirnya memutuskan pilihan ubat, anda perlu ingat tentang sifat masing-masing.

Asid asetilsalisilat dengan berkesan dan cepat mengurangkan suhu. Tetapi ada virus yang mempengaruhi sel hati secara negatif. Aspirin bertindak pada sel yang sama. Oleh itu, kekalahan kuat organ penting berlaku, sehingga pemusnahan sel-selnya..

Sindrom Reye yang teruk berkembang, di mana kematian hingga 90%. Sindrom Reye dianggap sebagai komplikasi aspirin.

Untuk penyakit yang disebabkan oleh bakteria, aspirin cukup berkesan. Contohnya, dengan angina atau pielonefritis.

Paracetamol tidak dapat mengawal demam secepat mungkin, tetapi selamat.

Masih perlu memilih antara ubat yang cepat bertindak, berkesan, berdasarkan risiko atau ubat yang selamat, kurang berkesan dan ringan..

Dengan diabetes

Parasetamol

Sekiranya pesakit menghidap diabetes mellitus, maka parasetamol boleh digunakan. Tetapi dengan penyakit seperti itu, fungsi pelindung dikurangkan. Dan penggunaan atau pengambilan ubat yang berlebihan dalam jangka masa panjang boleh membahayakan hati dan buah pinggang.

Oleh itu, sebelum menggunakan parasetamol, diperlukan perundingan doktor wajib..

Asid asetilsalisilat

Pada diabetes, gula darah meningkat, yang meningkatkan kelikatan darah. Aspirin dalam dos pencegahan menghilangkan masalah ini dan menormalkan tahap gula.
Dengan diabetes mellitus, gangguan irama jantung muncul, seperti angina pectoris, aritmia, takikardia. Mengambil ubat dengan asid acetylsalicylic untuk tujuan profilaksis membantu mengelakkan masalah ini..

Untuk pencegahan, doktor menetapkan aspirin 100 mg setiap hari. Ambil ubat selepas makan dengan air, air mineral, susu. Doktor Sains Perubatan, doktor - ahli terapi, ahli kardiologi, tuan rumah program TV "Hidup Sihat!" Elena Malysheva mendakwa bahawa penyelidikan menunjukkan bahawa 40 mg aspirin sehari cukup untuk tujuan pencegahan..

Kedua-dua ubat boleh diambil untuk diabetes. Tetapi setiap kes individu dipertimbangkan secara berasingan. Seperti biasa, peraturan utama mesti dipatuhi - perundingan doktor.

Pada suhu

Parasetamol

Paracetamol dan asid asetilsalisilat diresepkan pada suhu.

Tetapi anda perlu mengambil kira kontraindikasi semasa mengambil parasetamol:

  • intoleransi dadah;
  • patologi buah pinggang dan hati;
  • dengan berhati-hati dan mengikut cadangan doktor untuk wanita hamil dan menyusui.

Paracetamol menurunkan suhu selepas 2 jam. Dos harian dibahagikan kepada 3 dos. Ambil ubat 1-1,5 jam selepas makan.

Dos bergantung pada preskripsi doktor dan bentuk pelepasannya.

Tablet 200 mg dan 500 mg:

  • kanak-kanak dari 3 hingga 12 tahun 2 g sehari;
  • dewasa 4 g sehari.
  • kanak-kanak dari tiga bulan hingga 1 tahun hingga 5 ml sehari;
  • kanak-kanak dari 1 hingga 5 tahun hingga 10 ml sehari;
  • kanak-kanak dari 5 hingga 12 tahun hingga 20 ml sehari;
  • dewasa sehingga 40 ml sehari.

Suppositori dilepaskan dalam 100, 250, 500 mg bahan aktif.

Sapukan 3-4 kali 60 mg / kg berat badan setiap hari:

  • kanak-kanak dari 1 bulan hingga tiga tahun 15 mg / kg;
  • kanak-kanak dari tiga hingga 12 tahun hingga 2 g sehari;
  • dewasa dan kanak-kanak dengan berat lebih dari 60 kg hingga 4 g sehari.

Asid asetilsalisilat

Asid asetilsalisilat pada suhu tinggi bertindak dengan berkesan dan cepat. Dos tunggal ialah 500 mg. Sepanjang perjalanan, sakit di sendi surut, keadaan kesihatan bertambah baik.

Tablet effervescent aspirin, yang mengandungi 400 mg asid asetilsalisilat dan 240 mg asid askorbik atau vitamin C, telah terbukti dengan baik. 1 atau 2 tablet dilarutkan dalam 200 ml air dan segera diminum. Ambil setiap 4 jam, 3 hari.

Bolehkah saya minum bersama

Parasetamol, asid asetilsalisilat dan kafein adalah sebahagian daripada citramone. Oleh itu, adalah mungkin untuk menggunakan kedua-dua ubat ini secara serentak. Tetapi bersama-sama mereka merengsakan lapisan perut, membahayakan hati dan ginjal..

Sekiranya kita bercakap mengenai ulasan, maka doktor bercakap positif mengenai aspirin pengeluar Jerman Bayer.

Ulasan doktor mengenai aspirin

Ivanov O.O. ahli phlebologist, calon sains, 12 tahun pengalaman
Ubat asli dari Bayer. Bentuk pelepasan yang selesa, harga yang mencukupi. Terdapat kesan sampingan pada pesakit dengan penyakit gastrousus. Sangat diperlukan dari segi pencegahan kejadian SS akut. Pembungkusan yang selesa dan terang. Lepuh mempunyai reka bentuk yang meminimumkan dos ubat yang terlewat, terutama untuk orang tua.

Melnikova O.A. doktor gigi, 23 tahun pengalaman
Persediaan yang sangat baik. Bentuk pelepasan larut yang sangat mudah dan fisiologi (dengan kesan sampingan minimum bagi tubuh). Bayer adalah jenama terkenal dengan reputasi yang sangat baik. Saya menggunakan ubat yang serupa (Aspirin dengan Vitamin C) untuk seisi keluarga merasa lebih baik apabila gejala selesema pertama muncul dan melegakan sakit kepala yang sederhana. Ubat ini boleh diterima dengan baik, ia bertindak dengan cepat, kerana penipisan darah, ia dapat memperbaiki keadaan umum badan dengan cepat dalam masa sesingkat mungkin. Dos mesti diperhatikan.

Tsyganok S.A. pakar oftalmologi, 9 tahun pengalaman
Ubat yang sangat baik, keberkesanan yang sangat baik dalam gejala penarikan!
Risiko pendarahan perut yang tinggi. Kemasukan yang tidak terkawal kepada pesakit yang berisiko tinggi mengalami komplikasi kardiovaskular.
Secara umum, ubat abad ini mempunyai kekuatan dan banyak kesan sampingan, bagi mereka yang menganggapnya serupa dengan vitamin.

Ulasan pesakit mengenai aspirin

Andrey V.
Setiap orang mengambil Aspirin. Ubat ini berkesan dan digunakan dalam pelbagai penyakit. Ia digunakan sebagai antipiretik, analgesik, pencegahan penyakit kardiovaskular. Kajian terbaru menunjukkan "aspirin" dapat digunakan sebagai pencegah barah. Sebaik sahaja saya mencederakan lengan saya, keradangan itu bermula, sakitnya teruk, ubat penahan sakit tidak membantu. Saya mengambil 2 tablet aspirin, rasa sakitnya reda, saya sangat terkejut kerana kesakitan aspirin sederhana melegakan dan menyelamatkan saya sehingga saya sampai di hospital.

Elena I.
Selamat petang! Saya memutuskan untuk berkongsi maklum balas saya mengenai produk farmasi "Aspirin". Ubat ini adalah legenda perubatan Soviet, paling tidak, saya rasa begitu, kerana sejauh yang saya ingat, ia selalu digunakan untuk selesema yang teruk, biasanya ia diambil dalam kes ini dalam kombinasi dengan Paracetamol. Sekarang, kerana krisis kewangan di negara ini, "Aspirin" sangat relevan, kerana ia memiliki spektrum tindakan yang luas, memiliki biaya rendah dan didengar oleh semua orang, dan juga digunakan dalam kehidupan sehari-hari. Selalunya, apabila, terima kasih Tuhan, semua orang dalam keluarga sihat, kita menggunakan Aspirin dalam semua jenis garam sebagai pengawet..

Olga B.
Aspirin adalah ubat yang saya pakai setiap hari selama bertahun-tahun. Pada dasarnya, bagi saya, saya melihat fungsi utamanya sebagai ubat penipisan darah yang tidak mahal dan tidak berbahaya. Saya menghidap diabetes jenis 1, jadi darah saya lebih tebal daripada orang biasa kerana kehadiran gula tinggi di dalamnya. Ketumpatan ini terutama dirasakan pada musim panas, ketika di bawah pengaruh panas menjadi sukar untuk bernafas, berjalan, bekerja, sakit kepala, dan tekanan darah meningkat. Oleh itu, saya memerlukan antikoagulan, dan secara berterusan. Terdapat banyak di antaranya di pasaran, ini adalah tablet Detralex dan Phlebodia, dan Heparin, tetapi walaupun anda mengambil satu tablet sehari, anda boleh rosak. Oleh itu, saya mengambil 1/4 tablet effervescent untuk berat badan saya dalam segelas air sehari dan saya berasa senang mengenainya. Dengan dos ini perut saya tidak menderita. Secara semula jadi, kerana komponen utamanya adalah asid acetylsalicylic, dan ubat itu sendiri berasal dari kumpulan ubat anti-radang bukan steroid, maka ubat tersebut tidak boleh diminum ketika perut kosong..

Ulasan doktor mengenai parasetamol

Gorshenina Yu.A. doktor gigi, 10 tahun pengalaman
Ubat yang diuji masa. Saya juga dilayan semasa kecil. Selalunya perlu memberi 1/2 tablet kepada anak-anak apabila ubat-ubatan moden tidak dapat diatasi. Reaksi alahan tidak diperhatikan. Mula bertindak dengan cepat dan berkesan, untuk jangka masa yang panjang. Pahit. Saya cadangkan untuk membelinya sebagai tambahan kepada kabinet ubat kereta bersama dengan analgin.

Doktor gigi Merzlyakov O.E., 13 tahun pengalaman
Tindakan yang agak pantas. Tindak dengan lembut dan segera setelah mengambil masa selama tiga puluh minit. Mempunyai sedikit kesan sampingan. Bukan produk yang sangat sedap. Pahit. Ubat "berjanggut" sebenar dalam erti kata yang baik dan diuji masa. Tidak ada doktor seperti itu yang tidak pernah menetapkan "Paracetamol".

A.V. Zinchenko ENT, calon sains, 10 tahun pengalaman
Paracetamol dalam praktik ENT juga sering digunakan pada anak-anak pada suhu tinggi dan untuk tujuan menghilangkan rasa sakit ringan, dan dalam tempoh selepas operasi. Harganya tidak masuk akal, dan kualitinya telah tinggi selama beberapa dekad.
Untuk menggunakan paracetamol, dengan tegas mengikuti arahan, sekiranya berlaku overdosis, kesan sampingan dalam bentuk loya dan hipotermia adalah mungkin.

Ulasan pesakit mengenai parasetamol

Ekaterina V.
Saya telah lama mendengar tentang ubat ini, tetapi entah bagaimana saya tidak memperhatikannya sehingga doktor melantik saya di hospital. Terdapat bahagian caesar, jahitan sangat menyakitkan pada hari-hari pertama, dan kerana anda menyusukan bayi anda, anda tidak boleh menggunakan ubat penahan sakit yang kuat. Dan doktor saya menasihati saya untuk minum paracetamol. Apa yang boleh saya katakan, sebenarnya, ubat yang sangat baik, rasa sakit semakin berkurang dan keadaan kesihatannya bertambah baik. Sekarang selalu ada di kabinet ubat saya. Ubat ini sebenarnya sangat baik, ia juga dapat membantu mengatasi sakit kepala dan sakit gigi. Sekiranya saya tiba-tiba merasa sakit, saya juga akan mengambil ubat itu. Juga sesuai untuk kanak-kanak. Alat yang baik untuk sedikit wang!

Ekaterina A.
Saya telah menggunakan "Paracetamol" selama lebih kurang 20 tahun. Ia selalu ada di dalam beg tangan saya. Kelebihan yang paling penting adalah harga dan kecekapan. Setiap kali farmasi menawarkan untuk membeli ubat 5 kali lebih mahal, tetapi bahan aktif utamanya adalah parasetamol. Suhu menurun dengan cepat, tidak ada kesan sampingan, saya tidak cenderung tidur selepas itu. Semasa hamil, dia diresepkan untuk meminumnya semasa sakit kepala, sebelum hamil dia selalu minum ubat lain. Setelah mengambil pil, kepala akan hilang dalam 10-15 minit. Terdapat beberapa lepuh dalam bungkusan, senang dibawa bersama.

Svyatoslav S.
"Paracetamol" adalah ubat yang telah terbukti berulang-ulang kali. Saya secara peribadi yakin akan keberkesanan tindakan antipiretik. Selain itu, Paracetamol adalah penghilang rasa sakit yang baik. Ubat ini sesuai untuk orang dewasa dan kanak-kanak, remaja. Harganya tidak lebih mahal daripada karbon aktif, jadi jangan risau. Saya selalu mengambilnya ketika musim atau cuaca berubah kerana tekanan, dan banyak membantu saya. Daripada kekurangan itu, seseorang hanya dapat melihat bahawa "Paracetamol" menyebabkan banyak peluh, mungkin, memang demikian, tetapi masih. Saya menasihati anda untuk mengambil ubat ini sekiranya anda demam.

Paracetamol dan Acetylsalicylic acid: mana lebih baik

Penggunaan parasetamol untuk penyakit virus pernafasan

Paracetamol yang digunakan sebagai agen antipiretik lebih disukai untuk hipertermia teruk (dari 38 ke atas), kerana sifat antipiretiknya dinyatakan dengan jelas di antara wakil agen farmakologi lain dari kumpulan ubat anti-radang bukan steroid. Sekiranya suhu mesti dikurangkan ke tahap yang lebih mencukupi yang tidak mengancam nyawa pesakit, parasetamol akan membantu yang terbaik sebelum ambulans tiba..

Bentuk pelepasan di pasaran farmakologi moden:

  • Tablet, dibungkus dalam lepuh 6 atau 10 keping dalam dos 500 mg atau 300 mg (dos kanak-kanak), dibungkus dalam kotak kadbod
  • Sirap 2.5% untuk kanak-kanak, 50 ml setiap bungkusan
  • Suspensi 2.5%, 100 ml dalam pek
  • Suppositori rektum, juga mempunyai kesan sistemik, tetapi cenderung menjengkelkan saluran gastrointestinal, dan menunjukkan kesan terapeutiknya lebih cepat kerana penembusan yang lebih cepat ke dalam peredaran sistemik.

Terdapat juga bentuk pelepasan gabungan yang mengandungi beberapa bahan aktif, seperti citramone. Sebagai tambahan kepada parasetamol, ubat ini mengandungi asid acetylsalicylic dan kafein. Bersama-sama, komponen ini menunjukkan kesan sinergi. Menarik juga untuk mengetahui bahawa dalam produk seperti itu, dos bahan lebih rendah daripada monopreparasi. Dalam tablet gabungan parasetamol dan aspirin, kira-kira separuh daripada ubat mono-konvensional, tetapi ini tidak bermaksud bahawa mereka perlu diminum lebih banyak daripada biasa, jika tidak, akan ada risiko berlebihan, jadi anda tidak boleh memberikan beban ganda untuk hati.

Penggunaan asid acetylsalicylic

Mengambil parasetamol dan aspirin mempunyai petunjuk yang serupa, seperti cara lain untuk menurunkan suhu, tetapi masih terdapat perbezaan yang jelas dalam ubat ini. Asid asetilsalisilat mempunyai kesan analgesik yang lebih ketara, dan pada masa yang sama meningkatkan risiko pendarahan. Faktanya ialah aspirin adalah agen antiplatelet klasik, dalam jumlah kecil (sehingga 150 mg sehari), membantu mengelakkan platelet melekat dan menipis darah tebal, dan dalam dos 300 mg sehari berkesan menghilangkan rasa sakit dan mengurangkan manifestasi penyakit virus akut. Aspirin dalam dos yang lebih tinggi, kira-kira 500 mg, meredakan demam dengan baik, tetapi parasetamol masih dianggap lebih berkesan dalam keadaan ini, kerana jauh lebih selamat, walaupun kekuatannya lebih rendah..

Bolehkah ubat ini diambil bersama? Bersama-sama mereka boleh diambil, terutama sebagai bagian dari citramone yang sama, tetapi ketidakpatuhan terhadap rejimen dos dapat menyebabkan kesan sampingan dalam bentuk sakit perut dan perubahan dalam petunjuk pembekuan darah. By the way, parasetamol tidak mempengaruhi sifat reologi darah, oleh itu, untuk tujuan terapi ARVI, lebih selamat. Apa ubat lain yang ada untuk menurunkan suhu tanpa kesan sampingan yang teruk? Sebagai tambahan kepada asid acetylsalicylic dan paracetamol, ibuprofen dan asid mefenamic mempunyai sifat antipiretik..

Kedua-dua ubat ini tidak menghalang atau merangsang sistem pembekuan darah, tidak mempunyai kesan negatif yang jelas pada perut seperti aspirin, dan tidak mempunyai kesan toksik pada hati seperti paracetamol. Terdapat bukti bahawa ibuprofen boleh diambil dalam jangka masa panjang, di mana ia termasuk ubat anti-radang bukan steroid yang paling ringan. Asid Mefenamic, antara lain, juga mempunyai sifat imunomodulator, merangsang pengeluaran interferon.

Paracetamol atau Aspirin: mana yang lebih baik?

Ramai orang tertanya-tanya apa yang lebih baik diambil untuk menormalkan suhu - Paracetamol atau Aspirin. Semasa mengambil kedua-dua ubat tersebut, kesan hipotermik dan anti-radang yang ketara diperhatikan, oleh itu ia digunakan dalam memerangi selsema. Pada masa yang sama, mereka mempunyai kesan yang berbeza pada tubuh, mempunyai kontraindikasi dan reaksi sampingan yang berbeza..

Paracetamol atau Aspirin digunakan dalam memerangi selsema.

Ciri-ciri ubat

Walaupun terdapat kesan terapi yang serupa, Aspirin dan Paracetamol bukanlah perkara yang sama. Ubat berbeza dalam komposisi kimia, sifat farmakologi dan tahap keberkesanan untuk pelbagai patologi.

Parasetamol

Ubat ini diresepkan untuk penyakit virus dan berjangkit, yang dicirikan oleh demam dan menggigil. Paracetamol benar-benar selamat digunakan. Satu-satunya kontraindikasi untuk mengambil pil adalah:

  • alkoholisme kronik,
  • Saya trimester kehamilan,
  • hipersensitiviti tisu terhadap komponen struktur,
  • disfungsi hati dan buah pinggang yang teruk.

Ubat ini boleh didapati dalam bentuk tablet putih bulat. Sebatian aktif ialah 500 mg paracetamol. Untuk meningkatkan ketersediaan bio, tempoh tindakan dan kadar penyerapan, komposisi kimia tablet dilengkapi dengan komponen tambahan:

  • magnesium stearat,
  • povidone,
  • gula susu,
  • natrium croscarmellose.

Kesan terapeutik muncul dalam 15-60 minit. Dalam tempoh ini, bahan aktif mempunyai kesan langsung pada otak dan menghalang sintesis prostaglandin pada hipotalamus.

Aspirin

Ubat ini tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang bukan steroid (NSAID) dan agen antiplatelet. Komposisi tablet putih biconvex bulat mengandungi 100 mg asid acetylsalicylic, yang merupakan bahan aktif. Untuk penyerapan cepat agen dalam usus kecil, komposisi ubat ini ditambah dengan pati jagung dan selulosa mikrokristalin.

Aspirin diambil untuk menghilangkan rasa sakit dan mengurangkan demam sekiranya demam.

Ubat ini diambil untuk menghilangkan rasa sakit dan menurunkan demam sekiranya demam. Dalam kes ini, terdapat kontraindikasi berikut untuk mengambil ubat:

  • ulser peptik saluran gastrousus,
  • asma bronkial yang disebabkan oleh pengambilan salisilat,
  • diatesis,
  • intoleransi individu terhadap bahan aktif dan tambahan,
  • kehamilan.

Jangan gabungkan ubat dengan Methotrexate.

Perbandingan Paracetamol dan Aspirin

Kedua-dua ubat ini sangat berkesan, disahkan oleh kajian pasca pemasaran. Ubat OTC dibenarkan digunakan untuk terapi diri untuk menghilangkan rasa sakit, demam dan radang.

Kesamaan

Aspirin dan Paracetamol mempunyai sifat antipiretik, analgesik dan anti-radang. Oleh kerana kesan terapi yang serupa, ubat-ubatan tersebut mempunyai petunjuk yang sama untuk digunakan:

  • selsema penyakit virus,
  • haba,
  • sindrom kesakitan pelbagai etiologi keparahan ringan dan sederhana: sakit kepala dan sakit gigi, luka bakar, trauma, mialgia, migrain,
  • demam dengan latar belakang penyakit berjangkit dan radang.

Apakah perbezaannya

Ubat-ubatan tersebut berbeza dalam struktur kimia bukan sahaja bahan bantu, tetapi juga sebatian aktif. Tindakan Aspirin didasarkan pada sifat asid acetylsalicylic (ASA). Kesan terapeutik Paracetamol bergantung pada bahan aktif dengan nama yang sama. Ubat berbeza dalam mekanisme tindakannya:

  • ASA menunjukkan sifat farmakologi dalam fokus keradangan,
  • Paracetamol mempunyai kesan antipiretik dan analgesik kerana kesannya pada sistem saraf pusat.

Sebagai anti-radang dan penghilang rasa sakit, Aspirin lebih berkesan daripada Paracetamol. Kesan terapeutik asid acetylsalicylic bertahan lebih lama. Pada masa yang sama, Paracetamol tidak memberi kesan negatif pada mukosa gastrik dan tidak menyebabkan pendarahan.

Aspirin tergolong dalam kategori NSAID. Sebagai tambahan kepada kesan antipiretik, ASA menipiskan darah, sebab itulah ia digunakan secara aktif dalam kardiologi dan phlebology. Ubat ini diresepkan untuk terapi ubat dengan pembekuan darah tinggi, sebagai langkah pencegahan patologi kardiovaskular.

Paracetamol tergolong dalam kumpulan anilides. Tidak seperti Aspirin, ubat tersebut tidak mempengaruhi sistem peredaran darah..

Paracetamol tidak memberi kesan buruk pada mukosa gastrik dan tidak menyebabkan pendarahan.

Mana lebih murah

Kos pakej untuk 10 tablet Aspirin dengan dos 500 mg adalah 10 rubel. Harga ubat effervescent yang tidak memberi kesan sampingan pada saluran gastrousus mencapai 300 rubel.

10 tablet Paracetamol berharga 40-50 rubel.

Apa yang lebih baik Paracetamol atau Aspirin

Ubat ini dijual tanpa preskripsi, tetapi disarankan agar anda berjumpa dengan doktor anda sebelum menggunakan ubat tersebut. Pakar akan memilih ubat bergantung kepada keparahan penyakit, ciri individu pesakit dan kehadiran kontraindikasi. Semasa rawatan diri, tablet mesti diambil dengan ketat mengikut arahan yang dilampirkan agar tidak membahayakan tubuh.

Dengan penyakit kulat

Kedua-dua ubat ini tidak mempunyai sifat fungisida, oleh itu, mereka tidak dapat menghilangkan jangkitan kulat. Aspirin dan Paracetamol boleh diambil bersama dengan ubat antikulat sebagai anti-radang dan penghilang rasa sakit. Anda harus berjumpa doktor sebelum mengambil sebarang ubat..

Dengan selsema

Untuk penyakit virus, disertai demam dan keradangan yang tinggi, Paracetamol lebih berkesan. Untuk mencapai kesan antipiretik, anda harus minum 1 tablet dengan rehat 2-3 jam. Pesakit dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun boleh menggantikan ubat dengan Aspirin.

Untuk sakit kepala

Untuk sakit kepala ringan hingga sederhana, Aspirin harus diambil. Paracetamol tidak mempunyai kesan analgesik yang ketara. Pesakit dewasa harus mengambil 1 tablet asid acetylsalicylic.

Ubat ini harus diminum dengan cecair alkali untuk mengurangkan kesan Aspirin pada mukosa gastrik.

Dengan mabuk

Paracetamol tidak berkesan terhadap gejala mabuk. Mengambil 2 tablet Aspirin akan membantu sakit kepala yang teruk. Kesan terapi akan berlangsung 1-3 jam kerana kepekatan etanol yang tinggi dalam darah. Alkohol mengurangkan kesan analgesik ubat. Penting untuk diingat bahawa ubat tersebut akan memberikan beban yang besar pada sel hati. Hepatosit tidak mempunyai masa untuk meneutralkan dan menghilangkan etil alkohol.

Ubat tidak akan membantu menghilangkan loya dan mulut kering.

Boleh saya bawa bersama

Aspirin mempunyai keserasian yang baik dengan Paracetamol. Yang terakhir ini memberi kesan pada pusat termoregulasi di otak, tetapi praktikalnya tidak mengurangkan keradangan. Kekurangan ini dapat diimbangi oleh asid asetilsalisilat, yang mempunyai kesan anti-radang yang ketara. Pemberian ubat secara serentak dalam dos rendah membantu mengatasi demam tinggi, sakit sederhana. Bahan aktif kedua-dua ubat meningkatkan kesan terapeutik antara satu sama lain.

Pada masa yang sama, doktor tidak mengesyorkan minum ubat bersama-sama, kerana risiko kesan sampingan meningkat. Penting untuk diingat bahawa Aspirin mempunyai kesan merosakkan pada membran mukus sistem pencernaan dan menipiskan darah dengan kuat. Paracetamol dapat meningkatkan kesan ini, yang boleh menyebabkan pendarahan dalaman. Selain itu, pengambilan kedua-dua ubat tersebut memberi tekanan tambahan pada buah pinggang dan hati..

Rejimen dos

Tablet Aspirin bertujuan untuk pemberian oral selepas makan. Untuk menghilangkan rasa sakit dan melegakan simptom demam, anda perlu mengambil ubat dalam dos tunggal 500-1000 mg. Selang waktu antara penggunaan ubat harus sekurang-kurangnya 4 jam. Dos maksimum yang dibenarkan setiap hari ialah 3000 mg atau 6 tablet. Anda boleh menggunakan ubat sebagai ubat bius dalam masa 1 minggu, untuk menurunkan suhu - tidak lebih dari 3 hari.

Paracetamol untuk pesakit berusia lebih dari 12 tahun dengan berat badan kurang dari 60 kg ditetapkan dalam satu dos 500 mg. Bagi kanak-kanak di bawah 3 bulan, dos untuk 1 dos ditetapkan pada kadar 10 mg setiap 1 kg berat badan. Bayi dari 3 hingga 12 bulan diresepkan 60-120 mg. Kanak-kanak berumur 1 hingga 5 tahun perlu mengambil 120-250 mg, dari 6 hingga 1 tahun 250-500 mg. Tablet harus diambil 4 kali sehari. Tempoh rawatan adalah 5-7 hari. Dos harian maksimum tidak boleh melebihi 4 g.

Ulasan doktor mengenai Paracetamol dan Aspirin

Alexey Sorokov, ahli terapi, Ryazan

Aspirin dan Paracetamol dianggap sebagai ubat antipiretik OTC yang paling selamat. Untuk penyakit berjangkit, saya mengesyorkan mengambil asid asetilsalisilat dengan ketat mengikut arahan. Tablet tidak boleh digunakan secara berlebihan. Dalam dos yang tinggi, ubat ini merengsakan selaput lendir perut, meningkatkan risiko pendarahan. Apabila digunakan dengan betul, dengan cepat dan berkesan menghilangkan rasa sakit, mengurangkan demam, dan menghilangkan gejala demam. Paracetamol mempunyai kesan yang serupa. Saya menganggapnya selamat untuk merawat kanak-kanak..

Sergey Karaschenko, doktor ENT, Ufa

Paracetamol dapat mengatasi demam dengan baik, mempunyai kesan sampingan minimum, dan selamat untuk kanak-kanak. Kesan terapi dicapai dalam 10-15 minit: seseorang mula berkeringat dengan banyak, suhu menurun. Saya tidak mengesyorkan mengambil aspirin kerana risiko tindak balas buruk yang tinggi. Tabletnya dihasilkan tanpa lapisan enterik, oleh itu, jika digunakan dengan tidak betul, ubat tersebut memberi kesan negatif pada dinding perut. Pada dos yang tinggi, pendarahan mungkin berlaku. Aspirin Boleh Membantu Melegakan Sakit Kepala Ringan.

Pendapat pesakit

Daniil Burov, 26 tahun, Saransk

Saya menggunakan kedua-dua ubat itu, hanya dengan cara yang berbeza. Aspirin membantu melegakan kesakitan dan kesakitan akut. Saya mengambil parasetamol pada suhu tinggi, saya tidak takut memberikan pil kepada anak berusia 5 tahun. Saya tidak menggunakan asid acetylsalicylic sebagai antipiretik, kerana ia memberi kesan negatif kepada keadaan perut. Saya menganggap kedua-dua ubat itu berkesan dan murah..

Polina Kravchenko, 35 tahun, Moscow

Saya mengambil aspirin untuk selsema. Tablet menurunkan suhu dengan baik dan mengurangkan sakit tekak. Saya perhatikan kesan antipiretik dalam masa satu jam. Saya suka harga yang berpatutan - kos 1 pakej adalah 10 rubel. Ia membantu kanak-kanak berusia 14 tahun dengan angina dengan baik, tetapi kanak-kanak di bawah 10 tahun tidak boleh minum Aspirin. Tidak ada kesan sampingan. Saya menganggap parasetamol kurang berkesan. Ia berlangsung 2-3 jam, selepas itu suhu tinggi kembali.

Paracetamol atau Aspirin: apa yang lebih baik dan apa perbezaannya, perbezaan antara komposisi dan ulasan doktor

Terdapat satu set ubat asas yang perlu ada di kabinet ubat rumah anda. Ubat ini termasuk Paracetamol dan Acetylsalicylic acid (Aspirin). Selalunya digunakan sebagai ubat antipiretik atau anti-radang, bagaimanapun, ia berbeza dalam aktiviti farmakologi dan petunjuk untuk digunakan..

Ciri-ciri ubat

Kedua-dua ubat menyekat sindrom kesakitan, melegakan keadaan. Mengurangkan suhu badan. Walau bagaimanapun, tindakan mereka berlaku dalam sistem organ yang berbeza, yang menjelaskan perbezaan sifat tambahan.

Paracetamol adalah metabolit phenacetin, analgesik bukan narkotik dari kumpulan anilides.

Parasetamol

Ia adalah metabolit phenacetin, analgesik bukan narkotik dari kumpulan anilides. Ia mempunyai kesan antipiretik. Sifat anti-radang kurang dinyatakan.

Menyekat enzim siklooksigenase, dengan itu memperlahankan sintesis prostaglandin. Ini melegakan kesakitan. Dalam sel-sel tisu periferal, parasetamol dinetralkan, yang dikaitkan dengan kesan anti-radang yang lemah.

Farmakodinamik tertumpu terutamanya pada sistem saraf pusat, di mana pusat-pusat termoregulasi dan kesakitan berada.

Dilantik dalam kes berikut:

  • keadaan demam;
  • sindrom kesakitan ringan hingga sederhana;
  • arthralgia;
  • neuralgia;
  • myalgia;
  • sakit kepala dan sakit gigi;
  • algodismenorea.

Digunakan untuk rawatan simptomatik, tidak mempengaruhi perkembangan penyakit.

Paracetamol diresepkan untuk keadaan demam. Paracetamol berkesan untuk arthralgia. Doktor sering menetapkan Paracetamol untuk neuralgia. Paracetamol membantu melegakan sakit kepala dan sakit gigi. Myalgia adalah petunjuk untuk penggunaan Paracetamol.

Asid asetilsalisilat

Ini adalah ester salisilik asid asetik, tergolong dalam kumpulan salisilat. Ia mempunyai kesan analgesik, antipiretik dan anti-radang. Ia digunakan secara meluas sebagai agen antirheumatik.

Dilantik:

  • dengan sindrom kesakitan, termasuk sakit kepala;
  • untuk melegakan demam;
  • dengan rematik dan artritis reumatoid, neuralgia;
  • sebagai agen profilaksis terhadap trombosis dan embolisme;
  • untuk mencegah infark miokard;
  • sebagai pencegahan gangguan peredaran darah di otak jenis iskemia.

Ubat ini digunakan dalam resusitasi pasca operasi dan untuk pencegahan barah.

Farmakodinamik disebabkan oleh penyekat enzim yang terlibat dalam sintesis prostaglandin dan tromboksana. Berfungsi sebagai ubat anti-radang bukan steroid. Bahan aktif mengurangkan kebolehtelapan kapilari, mengurangkan aktiviti hyaluronidase.

Ia menghalang pembentukan asid trifosfat adenosin, yang menyebabkan perlambatan proses keradangan. Ia mempunyai kesan antipiretik kerana kesan pada pusat termoregulasi, mengurangkan kepekaan kesakitan. Mempunyai kesan penipisan darah.

Perbandingan Paracetamol dan Acetylsalicylic Acid

Bahan aktif berbeza dalam struktur kimianya dan mekanisme tindakannya. Kelajuan permulaan kesan, sifat dan kemungkinan perkembangan kesan sampingan berbeza..

Ubat tersebut boleh digabungkan seperti yang ditetapkan oleh doktor.

Tidak digalakkan melakukan ini sendiri, kerana risiko kejadian dan keparahan kesan sampingan meningkat. Terdapat ubat-ubatan yang mengandungi kedua-dua bahan aktif dalam dos kecil..

Kesamaan

Kedua-dua ubat ini menghalang perantara keradangan hingga tahap yang berbeza dan menyekat kesakitan. Terdapat kesan pada pusat termoregulasi, kerana terdapat kesan hipotermik yang kuat.

Apakah perbezaannya

Paracetamol aktif pada tahap sistem saraf pusat, Aspirin bertindak secara langsung dalam fokus keradangan.

Perbezaan utama antara bahan aktif:

  1. Kerana fungsi anti-radang yang rendah, Paracetamol tidak mengatasi proses keradangan, tetapi sebagai agen antipiretik, ia mempunyai lebih sedikit kontraindikasi.
  2. Aspirin mempunyai kesan anti-radang yang kuat, tetapi mempunyai senarai kesan sampingan yang lebih luas.
  3. Paracetamol tidak mempengaruhi sistem peredaran darah dan metabolisme, oleh itu ia digunakan pada masa kanak-kanak, dan juga diresepkan untuk wanita hamil dan menyusui. Walau bagaimanapun, dalam kes jangkitan bakteria, doktor yang hadir boleh memberi ubat Aspirin.
  4. Sebagai ubat antipiretik, Aspirin berfungsi lebih cepat, tetapi mempengaruhi sel hati. Berkaitan dengan ini adalah risiko sindrom Reye..
  5. Asid asetilsalisilat mempengaruhi saluran gastrointestinal dengan lebih teruk, oleh itu, ketika mengambilnya, terdapat risiko tinggi untuk mengembangkan ulser gastrik..
  6. Aspirin menipiskan darah, yang digunakan untuk mencegah komplikasi trombolitik.

Asid asetilsalisilat mempunyai kesan analgesik, antipiretik dan anti-radang.

Ubat-ubatan berasaskan aspirin diresepkan hanya untuk pesakit dewasa. masa kanak-kanak adalah kontraindikasi.

Mana lebih murah

Sebungkus Paracetamol 20 tablet dan asid Acetylsalicylic dalam jumlah yang sama berharga dari 15 hingga 50 rubel. Kedua-dua ubat itu murah dan dalam julat harga yang sama.

Farmasi menawarkan produk farmaseutikal dari pengeluar domestik dan asing, harganya mungkin lebih tinggi kerana komponen tambahan. Contohnya, kompleks aspirin dengan magnesium atau gabungan parasetamol dengan asid askorbik, agen antivirus. Ubat semacam itu boleh menelan belanja 200-400 rubel, harga sebilangan ubat melebihi 1000 rubel.

Kosnya juga bergantung pada bentuk pelepasan.

Paracetamol sebagai agen antipiretik mempunyai kontraindikasi yang lebih sedikit.Paracetamol tidak mempengaruhi sistem peredaran darah, oleh itu ia digunakan pada masa kanak-kanak.

Aspirin mempunyai kesan pada sel hati dan terdapat risiko ulser gastrik yang tinggi ketika mengambil asid asetilsalisilat..

Aspirin menipiskan darah, yang digunakan untuk mencegah komplikasi trombolitik.

Mana Paracetamol atau Acetylsalicylic acid lebih baik

Setiap ubat mempunyai kelebihan dan kekurangannya sendiri. Mana yang lebih baik bergantung pada gambaran klinikal individu..

Kontraindikasi harus dipertimbangkan. Pesakit yang cenderung mengalami pendarahan tidak diberi Aspirin.

Juga, ubat dengan bahan ini tidak sesuai untuk orang yang mempunyai patologi membran mukus perut dan usus. Walau bagaimanapun, ubat ini lebih berkesan sekiranya terdapat keradangan..

Hanya doktor yang hadir yang boleh memilih ubat dan dos bahan yang betul..

Dengan diabetes

Untuk mengelakkan komplikasi diabetes jenis 2, Aspirin sering diresepkan. Ini membantu mengurangkan kemungkinan komplikasi kardiovaskular, penyumbatan vaskular. Ketumpatan darah yang optimum dikekalkan. Keperluan untuk kemasukan dinilai oleh doktor yang menghadiri.

Diabetes mellitus bukan merupakan kontraindikasi untuk penggunaan Paracetamol sebagai antipiretik atau penghilang rasa sakit. Harus diingat bahawa orang-orang seperti itu telah mengurangkan fungsi pelindung tubuh, oleh itu, risiko kesan sampingan meningkat. Perlu berhati-hati dengan penggunaan bahan ini secara berpanjangan.

Persediaan dengan bahan ini tidak sesuai untuk orang yang mempunyai patologi membran mukus perut dan usus. Walau bagaimanapun, ubat ini lebih berkesan sekiranya terdapat keradangan..

Pada suhu

Kedua-dua ubat dapat menurunkan suhu badan dengan cepat.

Aspirin mengatasi tugas ini dengan lebih cepat, tetapi penggunaannya mempunyai risiko komplikasi tinggi terhadap penyakit virus. Sejumlah patogen mempunyai kesan toksik pada sel hati yang sama dengan bahan aktif. Dengan angina, pielonefritis dan jangkitan bakteria lain, dengan latar belakang hipertermia berkembang, ubat ini telah membuktikan keberkesanannya.

Ulasan doktor

Galina Vasilievna, 50 tahun, ahli terapi, Moscow: “Penting untuk mempertimbangkan kesan Paracetamol dan Aspirin pada tubuh. Yang pertama dianggap sebagai agen antipiretik yang paling selamat. Walau bagaimanapun, dalam beberapa kes, jika tidak ada kontraindikasi, keutamaan diberikan kepada ubat kedua ".

Vladimir Konstantinovich, 48 tahun, pakar bedah saraf, Nizhny Novgorod: “Aspirin sering digunakan selama operasi pada arteri karotid dan saluran otak. Dalam semua kes, keadaan membran mukus dan kehadiran kontraindikasi lain diambil kira. Ubat ini tidak boleh diambil tanpa pengawasan pakar, dengan semua sifat positif ada risiko komplikasi berbahaya ".

Fedor Stepanovich, 53 tahun, ahli terapi, St Petersburg: “Aspirin adalah ubat yang paling mudah diakses untuk artritis. Dalam terapi kompleks, ini membolehkan anda mencapai dinamika positif. Salisilat dengan berkesan mengurangkan kesan algogenik bradykinin ".

Aspirin sering diresepkan untuk mencegah komplikasi yang berkaitan dengan diabetes jenis 2.

Ulasan pesakit mengenai Paracetamol dan Acetylsalicylic acid

Maryana, 39 tahun, Krasnoyarsk: “Pakar pediatrik tidak membenarkan memberi anak Aspirin demam. Saya membeli sirap antipiretik yang mengandungi paracetamol, bentuk yang mudah ".

Nikolay, 27 tahun, Kursk: “Tablet paracetamol membantu selesema dan selesema. Saya tidak pernah melihat kesan sampingan. Saya pernah berfikir bahawa ubat ini dan Aspirin adalah satu dan sama, berkat penjelasan ahli terapi saya memahami perbezaannya. Saya minum asid Acetylsalicylic untuk sakit kepala dan sakit sendi, ini banyak membantu ".

Antonina, 55 tahun, Moscow: “Saya selalu menyimpan kedua-dua ubat di dalam kabinet ubat saya. Saya menggunakannya dalam kes yang berbeza. Sekiranya terdapat penyakit virus pada musim sejuk, Paracetamol membantu melegakan demam, kerana jantung saya mengambil Aspirin dalam dos kecil ".

Mana yang lebih baik: Aspirin atau Paracetamol? Adakah anda cukup tahu mengenai ubat-ubatan ini??

Aspirin dan Paracetamol adalah dua ubat anti-radang yang pada pandangan pertama sangat serupa dengan indikasi mereka. Walau bagaimanapun, ini jauh dari perkara yang sama. Perbezaan antara ubat-ubatan cukup ketara, yang mana perlu difahami dan menentukan ubat mana yang lebih baik daripada suhu: Aspirin atau Paracetamol.

Komposisi

  • Di Paracetamol, bahan aktifnya tidak berbeza dengan nama ubat itu sendiri. Dos tunggal untuk orang dewasa ialah 500 mg, dos harian hingga 4 g.
  • Aspirin mengandungi asid acetylsalicylic. Dos untuk orang dewasa: 500 mg pada satu masa, sehingga 3 gram sehari.

Mekanisme tindakan

  • Aspirin menghalang aktiviti enzim cyclooxygenase-2 (COX-2). Sebatian ini terlibat dalam pembentukan bahan aktif biologi dalam fokus keradangan, yang akhirnya menyebabkan peningkatan suhu, kesakitan dan gejala lain. Juga, ubat ini mengurangkan keupayaan platelet untuk "melekat", yang menjadikan darah kurang likat dan mencegah perkembangan pembekuan darah. Kelemahan Aspirin ialah ia juga menyekat COX-1 yang "baik", yang terlibat dalam mewujudkan lapisan pelindung lapisan perut. Dengan penggunaan ubat yang berpanjangan, ini dapat memprovokasi perkembangan gastritis, bisul.
  • Paracetamol adalah satu-satunya ubat yang menyekat COX-3. Enzim ini menjalankan kerjanya di pusat-pusat termoregulasi otak. Penurunan aktiviti COX-3 membawa kepada fakta bahawa sistem saraf pusat berhenti menghantar isyarat mengenai kenaikan suhu badan sebanyak semasa penyakit. Kelemahan ubat ini adalah kesan toksiknya pada hati dengan penggunaan yang berpanjangan..

Petunjuk

Petunjuk untuk penggunaan Paracetamol:

  • Kesakitan di mana-mana lokasi;
  • Rawatan simptomatik untuk selsema;
  • Suhu badan melebihi 38 ° C.

Petunjuk untuk menggunakan Aspirin:

  • Sebarang penyakit jantung dan saluran darah - sebagai sebahagian daripada terapi kompleks untuk mengelakkan pembekuan darah menyekat lumen saluran;
  • Peningkatan suhu badan dalam proses berjangkit dan keradangan;
  • Kesakitan dari mana-mana asal dan lokasi;
  • Untuk penyakit autoimun - sebagai sebahagian daripada terapi kompleks untuk menekan keradangan dan mencegah komplikasi.

Kontraindikasi

Aspirin tidak boleh digunakan dalam situasi berikut:

  • Intoleransi individu;
  • Umur sehingga 15 tahun;
  • Asma "Asprinous" (perkembangan serangan asma setelah mengambil ubat anti-radang);
  • Pendarahan akut dan kronik atau ancaman perkembangannya;
  • Gastritis dan ulser perut;
  • Pelanggaran pembekuan darah normal;
  • Kerosakan fungsi hati atau buah pinggang yang teruk;
  • Kehamilan;
  • Menyusu.

Kontraindikasi untuk Paracetamol:

  • Intoleransi individu terhadap ubat;
  • Kerosakan buah pinggang atau hati yang teruk;
  • Alkoholisme;
  • Umur hingga 6 tahun (kecuali dalam kes suhu badan tinggi yang tahan terhadap penggunaan ubat lain).

Paracetamol diluluskan untuk digunakan pada wanita hamil dan menyusui.

Kesan sampingan

Reaksi buruk untuk mengambil Aspirin:

  • Gangguan pembekuan darah;
  • Gangguan sistem pencernaan;
  • Reaksi alahan, termasuk Asma "Aspirin";
  • Apabila digunakan pada kanak-kanak di bawah umur 15 tahun dengan latar belakang penyakit virus - sindrom Reye (kerosakan hati akut yang teruk, sering menyebabkan kematian).

Kesan sampingan Paracetamol:

  • Tindak balas alahan;
  • Kerosakan hati atau buah pinggang;
  • Penurunan bilangan sel dalam darah.

Bentuk pelepasan dan harga

Kos Aspirin:

  • Tablet 100 mg, 28 pcs. - 130 - 140 rubel;
  • Tablet 300 mg, 20 pcs. - 80 - 100 rubel;
  • Tablet larut air 500 mg, 12 pcs. - 240 - 260 RUR.

Harga Paracetamol sangat bergantung kepada pengilangnya:

  • Suspensi atau sirap untuk pemberian oral untuk kanak-kanak 120 mg / 5 ml, 100 ml - 45 - 90 r;
  • Suppositori rektum (untuk kanak-kanak) 100 mg, 10 pcs. - 20 - 30 rubel;
  • Tablet 500 mg, 20 pcs. - 14 - 53 rubel.

Mana yang lebih baik: Aspirin atau Paracetamol?

Kedua-dua ubat ini dapat menghilangkan simptom selesema dan bantuan dari kepala..

Aspirin lebih sering digunakan hari ini dalam penyakit jantung dan saluran darah untuk mencegah pembekuan darah, kerana sebagai agen anti-radang, ia dapat menyebabkan ulser perut.

Paracetamol dalam hal ini benar-benar selamat, namun, ia juga tidak digalakkan untuk penggunaan jangka panjang kerana kesan berbahaya pada hati. Paracetamol juga boleh diberikan kepada kanak-kanak berumur lebih dari 6 tahun, sementara Aspirin dilarang sama sekali di bawah 15 tahun..

Mana yang lebih baik untuk suhu: Aspirin atau Paracetamol?

Pada suhu tinggi, kedua-dua ubat boleh sama berkesan. Paracetamol, walaupun dapat mengurangkan pembacaan termometer dengan lebih kuat, tidak begitu banyak keadaan umum. Kelebihan Aspirin adalah keupayaannya untuk "menipis" darah, yang mempunyai kesan positif semasa proses keradangan.

Aspirin dan Paracetamol bersama

Kedua-dua ubat mempunyai keserasian yang baik dan meningkatkan kesan analgesik dan antipiretik antara satu sama lain. Bahkan ada ubat gabungan yang merangkumi parasetamol, asid asetilsalisilat (Aspirin) dan kafein - Citramon. Gabungan zat ini bagus untuk menurunkan suhu badan dan menghilangkan sebahagian besar gejala selesema..

Mana yang lebih baik: Paracetamol atau Aspirin?

Setiap dua ubat ini mempunyai kelebihan dan kekurangannya sendiri, jadi sebelum memulakan rawatan dengan salah satu daripadanya, anda harus mempertimbangkan kebaikan dan keburukan dengan teliti. Semasa menggunakan ubat anti-radang, sangat penting untuk mematuhi dos yang betul dan mematuhi peraturan pentadbiran dengan ketat..

Bagaimana ubat berfungsi pada badan

Acetaminophen dan Acetylsalicylic acid adalah ubat anti-radang bukan steroid yang tertua dan paling meluas..

Mekanisme tindakan mereka adalah untuk menghalang perantara keradangan, bagaimanapun, Paracetamol berfungsi terutama pada tahap sistem saraf pusat, dan Aspirin berfungsi secara lokal dalam fokus keradangan.

Paracetamol dan Aspirin mengurangkan suhu badan dengan baik, tetapi kesan lain dari ubat ini berbeza..

Kegiatan anti-radang Paracetamol, berbeza dengan Ibuprofen atau Aspirin, dianggap agak rendah, oleh itu, ubat ini sahaja tidak mencukupi untuk merawat proses keradangan yang serius.

Selalunya ia diambil sebagai agen antipiretik untuk selesema, kerana dengan cepat dan pasti mengurangkan suhu tinggi..

Oleh itu, dengan hipertermia, pengambilan Paracetamol lebih selamat, kerana ia mempunyai lebih sedikit kontraindikasi dan kesan sampingan..

Asid asetilsalisilat jauh lebih tinggi daripada asetaminofen dalam kesan anti-radang.

Bahan aktif bertindak secara langsung dalam fokus keradangan, yang memberikan kesan terapeutik yang baik. Walau bagaimanapun, ubat ini juga lebih toksik dan mempunyai banyak kesan sampingan dan kontraindikasi untuk digunakan. Dalam beberapa kes, Aspirin menurunkan suhu dengan lebih baik, tetapi ia mesti digunakan dengan berhati-hati..

Ciri-ciri Paracetamol

Petunjuk utama untuk pelantikan ubat ini adalah demam pada penyakit berjangkit dan radang. Perbezaan antara Paracetamol dan Aspirin adalah bahawa Acetaminophen jauh lebih selamat. Kelebihannya termasuk:

  • kekurangan pengaruh pada sistem darah dan metabolisme;
  • kekurangan kesan merosakkan pada organ sistem pencernaan;
  • kemungkinan penggunaan dari usia dini (kanak-kanak di bawah 3 bulan diresepkan secara eksklusif oleh doktor);
  • jarang berlaku kesan sampingan;
  • boleh digabungkan dengan ubat lain (Analgin, Papaverine).

Aktiviti anti-radang yang rendah dianggap sebagai kelemahan yang signifikan, jadi ubat kadang-kadang tidak membantu menghilangkan gejala penyakit. Dalam kes seperti itu, perlu memutuskan sama ada Paracetamol atau Aspirin, dengan mempertimbangkan tahap keparahan keadaan pesakit, usia dan kehadiran kontraindikasi.

petunjuk untuk penggunaan Paracetamol

Ciri-ciri aspirin

Perbezaan utama antara Aspirin dan Paracetamol adalah bahawa asid acetylsalicylic mempunyai sejumlah kesan sampingan:

  • meningkatkan risiko ulser perut dan duodenum;
  • mempunyai sifat penipisan darah, yang boleh menyebabkan pendarahan;
  • akibat berlebihan adalah kerosakan toksik yang teruk pada hati dan buah pinggang;
  • dengan penggunaan yang berpanjangan boleh menyebabkan anemia.

Ubat ini boleh digunakan oleh orang dewasa sekiranya terdapat petunjuk perubatan yang jelas. Adalah mustahak untuk mengambil kira semua risiko mengambil ubat dan menentukan mana yang lebih berkesan untuk pesakit - Paracetamol atau asid asetilsalisilat. Rawatan mesti dilakukan di bawah pengawasan doktor..

Mana yang lebih baik: Aspirin atau Paracetamol? Adakah anda cukup tahu mengenai ubat-ubatan ini??

Penerangan mengenai dadah

Aspirin dan Paracetamol adalah dua ubat anti-radang yang pada pandangan pertama sangat serupa dengan indikasi mereka. Walau bagaimanapun, ini jauh dari perkara yang sama. Perbezaan antara ubat-ubatan cukup ketara, yang mana perlu difahami dan menentukan ubat mana yang lebih baik daripada suhu: Aspirin atau Paracetamol.

Komposisi

  • Di Paracetamol, bahan aktifnya tidak berbeza dengan nama ubat itu sendiri. Dos tunggal untuk orang dewasa ialah 500 mg, dos harian hingga 4 g.
  • Aspirin mengandungi asid acetylsalicylic. Dos untuk orang dewasa: 500 mg pada satu masa, sehingga 3 gram sehari.

Mekanisme tindakan

  • Aspirin menghalang aktiviti enzim cyclooxygenase-2 (COX-2). Sebatian ini terlibat dalam pembentukan bahan aktif biologi dalam fokus keradangan, yang akhirnya menyebabkan peningkatan suhu, kesakitan dan gejala lain. Juga, ubat ini mengurangkan keupayaan platelet untuk "melekat", yang menjadikan darah kurang likat dan mencegah perkembangan pembekuan darah. Kelemahan Aspirin ialah ia juga menyekat COX-1 yang "baik", yang terlibat dalam mewujudkan lapisan pelindung lapisan perut. Dengan penggunaan ubat yang berpanjangan, ini dapat memprovokasi perkembangan gastritis, bisul.
  • Paracetamol adalah satu-satunya ubat yang menyekat COX-3. Enzim ini menjalankan kerjanya di pusat-pusat termoregulasi otak. Penurunan aktiviti COX-3 membawa kepada fakta bahawa sistem saraf pusat berhenti menghantar isyarat mengenai kenaikan suhu badan sebanyak semasa penyakit. Kelemahan ubat ini adalah kesan toksiknya pada hati dengan penggunaan yang berpanjangan..

Petunjuk

Petunjuk untuk penggunaan Paracetamol:

  • Kesakitan di mana-mana lokasi;
  • Rawatan simptomatik untuk selsema;
  • Suhu badan melebihi 38 ° C.

Petunjuk untuk menggunakan Aspirin:

  • Sebarang penyakit jantung dan saluran darah - sebagai sebahagian daripada terapi kompleks untuk mengelakkan pembekuan darah menyekat lumen saluran;
  • Peningkatan suhu badan dalam proses berjangkit dan keradangan;
  • Kesakitan dari mana-mana asal dan lokasi;
  • Untuk penyakit autoimun - sebagai sebahagian daripada terapi kompleks untuk menekan keradangan dan mencegah komplikasi.

Kontraindikasi

Aspirin tidak boleh digunakan dalam situasi berikut:

  • Intoleransi individu;
  • Umur sehingga 15 tahun;
  • Asma "Asprinous" (perkembangan serangan asma setelah mengambil ubat anti-radang);
  • Pendarahan akut dan kronik atau ancaman perkembangannya;
  • Gastritis dan ulser perut;
  • Pelanggaran pembekuan darah normal;
  • Kerosakan fungsi hati atau buah pinggang yang teruk;
  • Kehamilan;
  • Menyusu.

Apa yang harus dipilih: Aspirin atau Paracetamol? Apa yang lebih baik

Bersama dengan aspirin, ini mungkin ubat yang paling popular dengan kesan analgesik, antipiretik dan anti-radang. Sekurang-kurangnya salah satu ubat ini mungkin terdapat di kabinet ubat rumah anda dalam satu bentuk atau yang lain..

Sekiranya anda pernah membuat minuman dari serbuk seperti Theraflu, Coldrex atau Fervex, yakinlah bahawa 95% kesan dari mereka diperolehi berkat parasetamol. Ngomong-ngomong, tentu saja, paracetamol juga banyak digunakan, tetapi nama lain lebih biasa di sana - acetaminophen, ingatlah sekiranya.

Banyak ubat penghilang rasa sakit termasuk paracetamol atau ibuprofen. Ini bukan hanya mengenai pil penahan sakit seperti Novigan, anda mungkin harus menggunakan salap yang murah untuk lebam dan keseleo, kemungkinan ibuprofen, yang merupakan sebahagian daripadanya, membantu.

Sudah tiba masanya untuk mengetahui sama ada ibuprofen atau paracetamol - yang akan membantu dalam situasi yang berbeza, perkara yang harus anda perhatikan, kapan harus berhati-hati.

Ibuprofen dan Paracetamol - perbezaannya

Untuk kemudahan perbandingan, bagaimana ibuprofen berbeza dengan parasetamol, kelebihan dan kekurangan akan dipertimbangkan dalam bentuk meja kecil.

Seperti yang dapat dilihat dari perbandingan ini, ibuprofen lebih kuat daripada parasetamol dalam memerangi demam, sakit dan radang, dan parasetamol dari segi sendi dan sakit kepala (walaupun tidak jauh dari segi kesan antipiretiknya). Walau bagaimanapun, dalam kebanyakan kes, parasetamol lebih selamat daripada ibuprofen jika anda tidak mengambil terlalu banyak..

By the way, berapa banyak yang terlalu banyak? Dos harian maksimum yang dibenarkan adalah kira-kira 3-4 gram, dan dos tunggal maksimum adalah 1 g (2 tablet 500 mg). Perlu diingat bahawa ini adalah untuk orang dewasa yang sihat dengan hati yang ideal, terutamanya kerana biasanya memerlukan lebih sedikit untuk mencapai kesan yang diinginkan.

Ingat, sebaiknya mengambil dos terkecil yang berkesan, walaupun hanya untuk waktu yang singkat..

Pada masa yang sama, risiko kerosakan hati semasa mengambil paracetamol, walaupun dalam dos maksimum yang dibenarkan, meningkat berkali-kali jika anda minum minuman beralkohol pada siang hari sebelum atau sesudahnya. Ini juga berlaku untuk ibuprofen, kerana dapat meningkatkan reaksi alergi.

Jangan mengambil ibuprofen dan paracetamol jika anda alah kepada aspirin atau NSAID lain

Terutama kerana kemungkinan menyebabkan alergi, serta kemungkinan kesan negatif pada dinding perut dan usus, ibuprofen dianggap kurang selamat. Risiko yang terakhir akan meningkat jika anda berusia lebih dari 60 tahun, menghidap ulser gastrointestinal kronik, mengambil steroid atau ubat anti-radang bukan steroid lain.

Sekiranya anda memerlukan penggunaan jangka panjang, pastikan anda berjumpa doktor. Oleh kerana ubat-ubatan ini dimetabolisme dalam tubuh dengan cara yang berbeza, sekiranya terdapat kesan sampingan pada salah satu daripadanya, doktor mungkin menasihati anda untuk mengganti atau menggantinya.

Paracetamol adalah aspirin

Apa yang lebih baik diminum dari suhu? Aspirin atau parasetamol?

Tegasnya, tidak ada ubat antipiretik semata-mata dan tidak ada kumpulan farmakologi seperti itu. Semua ubat ini dikelaskan sebagai ubat anti-radang bukan steroid (NSAID). Secara keseluruhan, terdapat 15 kumpulan NSAID, ubat asli - kira-kira 150. Hampir semuanya mempunyai tiga kesan terapeutik utama: anti-radang, analgesik (analgesik) dan antipiretik (antipiretik). Antipiretik yang paling kuat adalah nimesulide dan sinonimnya (aponil, aulin, cockstral, nise, mesulide, nimesil, dll.). Ini adalah ubat generasi kedua. Kesan sampingan termasuk kardiotoksisiti dan kemungkinan pembentukan trombus. Walau bagaimanapun, dengan sekali penggunaan, anda tidak perlu takut dengan perkara ini. Sekiranya anda memilih dari yang disebutkan dalam soalan, maka saya akan memilih paracetomol (turunan para-aminophenol), kerana ia tidak mempunyai banyak kesan sampingan NSAID. Mereka perhatikan hepatotis dan nefrotoksisitasnya (ia membahayakan hati dan ginjal), tetapi ini hanya mungkin dengan dos yang tinggi atau penggunaan jangka panjang (contohnya, jika anda segera minum 20 tablet masing-masing 0,5 g).

Aspirin (asid acetylsalicylic) adalah salah satu ubat tertua (digunakan sejak tahun 1889). Lebih tua hanya antipirin (sejak tahun 1884), tetapi sekarang ia jarang digunakan. Aspirin tidak boleh diambil untuk influenza dan SARS. Ini boleh merosakkan sistem saraf pusat dan hati. Juga, anda perlu mengambil ubat dengan berhati-hati bagi mereka yang mempunyai masalah dengan saluran gastrousus..

Kesan sampingan yang mungkin berlaku: berpeluh besar, tinitus dan kehilangan pendengaran, angioedema, kulit dan reaksi alahan lain.

Dengan pengambilan asid acetylsalicylic yang berpanjangan (tanpa pengawasan perubatan), kesan sampingan seperti gangguan dyspeptik dan pendarahan gastrik, kerosakan pada membran mukus bukan sahaja perut, tetapi juga duodenum, nefritis interstitial, azotemia, kegagalan buah pinggang akut, sindrom nefrotik, dan gejala kegagalan jantung kongestif.

Untuk mengurangkan tindakan ulserogenik (iaitu membawa kepada ulserasi) dan

Asid asetilalilikilat pendarahan gastrik hanya boleh diambil selepas makan, disyorkan untuk mengisar tablet dengan teliti dan minum banyak cecair (lebih baik susu).

Untuk mengurangkan kesan menjengkelkan pada perut, disarankan, setelah mengambil asid asetilsalisilat, untuk menggunakan perairan mineral alkali atau larutan natrium bikarbonat (baking soda), yang mempercepat pembebasan salisilat dari tubuh.

Menurut keberkesanan analgesik dan antipiretiknya, parasetomol dan aspirin hampir sama.

Sehingga 39, anda tidak boleh minum apa-apa. Dan juga. Omong kosong yang sama. Tidak ada yang lebih buruk daripada mereka. Nurofen atau ibuprofen lebih baik diminum. Lebih baik lagi, analgin adalah yang paling murah dan boleh dipercayai, tetapi jangan dengarkan kisah pengiklan mengenai kesan sampingannya, kerana mereka sama sekali tidak mengancam anda. Sebagai antipiretik dari segi keberkesanan: analgin gt; indomethacin gt; ibuprofen gt; paracetamol gt; aspirin

Apa perbezaan antara aspirin dan parasetamol?

Kedua-dua aspirin dan parasetamol berfungsi untuk menghilangkan rasa sakit dan mengurangkan demam, tetapi mereka aktif di pelbagai bahagian badan dan mempunyai pelbagai faedah tambahan.

Aspirin juga mengurangkan keradangan dan memberikan kesan antikoagulan, sedangkan parasetamol tidak menghasilkan kesan yang bermanfaat ini. Ubat mana yang lebih berkesan bergantung kepada pesakit dan keadaannya..

Kedua-dua ubat ini mudah didapati di mana-mana farmasi, dan pesakit boleh berjumpa doktor mengenai ubat yang paling sesuai dalam situasi tertentu..

Juga dikenali sebagai acetaminophen, paracetamol adalah perencat prostaglandin yang berfungsi dengan menghadkan pengeluaran siklooksigenase, bahan kimia yang digunakan tubuh untuk menghantar isyarat kesakitan. Aspirin juga merupakan perencat prostaglandin, namun ia bertindak pada bahan lain seperti tromboksana.

Kedua-dua aspirin dan parasetamol menyekat isyarat kesakitan dan menjadikan pesakit lebih selesa.

Paracetamol bertindak terutamanya pada reseptor kesakitan pada sistem saraf pusat dan menyekat isyarat sebelum sampai ke otak. Aspirin bertindak secara tempatan di tempat kesakitan, mencegah terbentuknya isyarat kesakitan. Ia juga mengurangkan keradangan, jika ada. Kedua-dua ubat mengurangkan demam pada pesakit demam.

Aspirin selalunya lebih parah daripada parasetamol di saluran gastrointestinal, yang mungkin menjadi perhatian di kalangan pesakit dengan gangguan perut.

Aspirin dan parasetamol berpotensi membahayakan hati jika diambil dalam jumlah banyak. Pesakit harus berhati-hati dengan dos dan masa ubat ini untuk memastikan mereka mengambil ubat dalam jumlah yang mencukupi tanpa membahayakan hati. Sekiranya berlaku overdosis, rawatan perubatan diperlukan di rumah sakit.

Apabila masalah seperti sakit kepala muncul, parasetamol mungkin merupakan pilihan rawatan yang lebih baik kerana dapat menyekat kesakitan dan membuat pesakit lebih selesa tanpa menyebabkan kesan sampingan gastrousus..

Aspirin mungkin menjadi pilihan terbaik jika pesakit juga mengalami keradangan, kerana ubat ini mengatasi penyebab kesakitan dan menyekat isyarat pada masa yang sama.

Oleh itu, pesakit yang memilih antara aspirin dan parasetamol harus mempertimbangkan sama ada mereka memerlukan ubat tersebut untuk mempunyai kualiti anti-radang atau tidak..

Aspirin boleh diambil untuk jangka masa yang panjang sebagai langkah untuk mencegah pembekuan darah.

Terapi aspirin seperti itu hanya boleh dilakukan di bawah pengawasan perubatan. Di samping itu, penting untuk mempertimbangkan bahawa ubat tidak akan mempengaruhi kesakitan atau keradangan, tetapi hanya akan mengurangkan kemungkinan terbentuknya gumpalan darah. Dos ubat yang lebih tinggi diperlukan untuk menghilangkan rasa sakit.

Semasa mencetak semula bahan dari laman web, diperlukan pautan ke laman web.