Utama > Sklerosis

Apa yang dibantu oleh tablet ibuprofen

Ibuprofen adalah ubat yang sangat terkenal. Dalam bentuk tablet, ia ditetapkan untuk orang dewasa dan kanak-kanak. Oleh itu, anda sering dapat menemui soalan mengenai cara mengambil ibuprofen, dan untuk apa pil ini. Tetapi, walaupun memahami penyakit apa ubat itu berkesan, harus difahami bahawa doktor harus menetapkannya.

Tablet Ibuprofen, keterangan ubat

Tablet Ibuprofen mempunyai lapisan merah jambu atau kuning air. Mereka mungkin mengandungi 200 mg atau 400 mg bahan aktif dengan nama yang sama, yang merupakan turunan asid fenilpropionik. Fakta yang diketahui oleh banyak orang adalah bahawa ia digunakan secara meluas sebagai pengawet, kerana ia mempunyai sifat menghalang pertumbuhan bakteria..

Mekanisme tindakan ubat dijelaskan oleh fakta bahawa bahan aktif tersebut mampu menghalang aktiviti enzim tertentu yang terlibat dalam pengeluaran prostaglandin, yang merupakan perantara kesakitan dan reaksi hipertermik badan. Oleh itu, mudah dijelaskan mengapa ibuprofen membantu.

Ubat itu membolehkan:

  • mengurangkan sindrom kesakitan;
  • menurunkan suhu badan.

Di samping itu, ubat ini mempunyai sifat anti-radang dan kesan imunomodulator. Gabungan semua keupayaan ubat yang disenaraikan menjelaskan skop penggunaannya yang luas..

Ibuprofen, apa yang membantu - petunjuk penggunaan

Walaupun ibuprofen adalah ubat yang agak selamat, ia tidak boleh digunakan sekiranya terdapat kontraindikasi, yang ditekankan dalam petunjuk penggunaan. Ini mengancam dengan akibat buruk. Memahami penggunaan ibuprofen, adalah mustahak untuk mengelakkan pengambilan berlebihan. Ia boleh menyebabkan kesan sampingan yang serius, menimbulkan ancaman kepada kesihatan dan kadang-kadang nyawa..

Ibuprofen untuk sakit kepala

Ibuprofen baik untuk sakit kepala. Ia ditunjukkan untuk migrain, yang dicirikan oleh sensasi menyakitkan yang kuat dan berpanjangan. Dalam kes ini, ubat mesti diminum dalam beberapa jam selepas permulaan serangan. Sekiranya rasa sakit semakin kuat, maka selepas 5 jam, anda perlu minum semula pil tersebut. Skim ini dianggap sangat berkesan dan, dalam kebanyakan kes, membantu. Di samping itu, dengan satu tablet 400 mg, anda dapat dengan cepat menghilangkan ketidakselesaan kepala yang disebabkan oleh terlalu banyak tenaga..

Ibuprofen untuk sakit gigi

Ibuprofen adalah simptomatik. Oleh kerana itu, ubat ini hanya boleh digunakan untuk sakit gigi sekiranya tidak dapat berjumpa doktor gigi dengan segera. Penting untuk diingat bahawa dosnya tidak boleh melebihi 6 tablet sehari. Ia dibenarkan untuk menghilangkan rasa sakit dengan ubat tidak lebih dari 5 hari berturut-turut. Ubat ini boleh digunakan untuk menghilangkan rasa sakit setelah pencabutan gigi atau implantasi.

Ibuprofen untuk kesakitan semasa haid

Ibuprofen dianggap sangat berkesan untuk menghilangkan kesakitan haid. Tetapi adalah mustahak untuk menghapuskan overdosisnya sepenuhnya. Dos pertama mungkin 400 mg. Sekiranya rasa sakit timbul semula setelah beberapa waktu, maka ia dibenarkan mengulangi penerimaan setiap 4 jam. Tetapi anda perlu melakukan ini tidak lebih dari tiga hari..

Ibuprofen untuk selsema

Semua khasiat ubat sangat berkesan untuk selesema. Ia membolehkan anda dengan cepat menghilangkan demam dan mengurangkan rasa tidak selesa, yang membantu menstabilkan keadaan. Tablet diresepkan untuk rawatan selesema pada pesakit dari usia 12 tahun. Dos tidak selalu sesuai dengan arahan penggunaan. Ia, mengikut budi bicara doktor, boleh menurun bergantung pada keadaan orang dan ciri-ciri individu organisma. Sudah tentu, mustahil untuk menyembuhkan selesema hanya dengan ibuprofen, tetapi sifat anti-radang dapat meningkatkan kesan ubat lain, dan oleh itu mempercepat pemulihan..

Ibuprofen pada suhu tinggi

Ibuprofen membantu demam tinggi yang menyertai pelbagai penyakit. Ini adalah alat yang berkesan dalam terapi kompleks dari banyak patologi. Ia digunakan untuk jangkitan bakteria dan virus, sakit sendi dan otot, selsema, penyakit ENT, kecederaan, dll..

Gunakan semasa mengandung dan menyusu

Semasa mengandung, pengambilan ubat tidak diingini, dan ibuprofen tidak terkecuali. Tetapi, di sisi lain, demam tinggi dan kesakitan adalah ancaman bagi janin, jadi gejala seperti itu harus dihilangkan. Kerana fakta bahawa pada semester pertama semua organ dalaman anak yang belum lahir dibentuk untuk meminimumkan risiko anomali kongenital, ubat ini tidak diresepkan untuk rawatan wanita hamil. Ia juga dikontraindikasikan pada trimester ketiga, kerana boleh menyebabkan kelahiran pramatang..

Ubat ini hanya boleh diminum pada trimester kedua, tetapi ubat ini harus diambil atas cadangan doktor. Adalah mustahak untuk menolaknya apabila terdapat kontraindikasi atau intoleransi individu terhadap komponen dalam komposisinya.

Sudah tentu, ibuprofen semasa menyusui dapat dengan cepat menghilangkan pelbagai kesakitan dan demam. Tetapi harus diingat bahawa dia dapat menembus susu ibu dalam jumlah tertentu. Tidak mungkin ini berguna untuk bayi, tetapi, sebaliknya, tidak akan ada ancaman serius terhadap kesihatannya..

Sekiranya terdapat situasi di mana anda tidak dapat melakukan tanpa ibuprofen, maka anda harus minum pil tersebut segera setelah menyusu. Jumlah maksimum bahan aktif masuk ke dalam susu ibu dalam beberapa jam; selepas itu, kepekatannya menurun dengan cepat.

Dos

Ibuprofen membantu untuk berjaya merawat banyak penyakit sekiranya dos yang ditetapkan dalam arahan penggunaan tidak melebihi. Ia dapat dikurangkan mengikut cadangan doktor. Oleh kerana ubat mempunyai kesan simtomatik, kadang-kadang satu dos mencukupi untuk menstabilkan keadaan..

Untuk orang dewasa

Dos untuk orang dewasa dan remaja dari 12 tahun adalah 200 mg, dan kekerapan pemberiannya adalah 3 kali sehari. Anda harus mematuhi selang waktu antara dos - sekurang-kurangnya 4 jam. Pada suhu tinggi atau kesakitan yang teruk, ia dibenarkan untuk mempercepat tindakan ubat dengan mengambil 400 mg ibuprofen sekali. Untuk mengatasi overdosis, anda tidak boleh mengambil lebih daripada 1200 mg sehari. Tempoh rawatan tidak lebih dari 5 hari. Kesan maksimum ubat dapat dicapai jika diminum pada waktu pagi ketika perut kosong dengan banyak air..

Untuk kanak kanak

Tablet Ibuprofen juga boleh diresepkan untuk kanak-kanak berumur 6 hingga 12 tahun. Regimen standard melibatkan pengambilan 4 tablet 200 mg tidak lebih dari 4 kali sehari. Dalam kes ini, anda mesti memerhatikan selang 6 jam antara dos. Terdapat sekatan berat anak. Tablet diresepkan apabila berat badan bayi melebihi 20 kg. Dalam kes ini, dos harian adalah 30 mg ubat setiap 1 kg berat badan..

Kontraindikasi

Ibuprofen membantu dalam merawat banyak penyakit, tetapi mempunyai kontraindikasi serius. Pertama sekali, adalah mustahak untuk menolak pengambilan ubat untuk orang yang mempunyai intoleransi individu terhadap komponennya. Ubat tidak diresepkan untuk memburukkan lagi patologi erosif dan ulseratif saluran gastrointestinal dan dengan tekanan darah tinggi. Tidak disyorkan untuk merawatnya jika terdapat masalah dengan hematopoiesis, penyakit saraf optik dan gangguan pada hati dan ginjal..

Kesan sampingan

Kesan sampingan biasanya dikaitkan dengan overdosis. Mereka boleh menjadi sangat berbahaya dan boleh mengancam nyawa jika bantuan yang kompeten dan tepat waktu tidak diberikan. Reaksi negatif yang paling biasa adalah dari sistem pencernaan. Mereka ditunjukkan oleh loya dan muntah, pelbagai gejala dyspeptik, cirit-birit. Dengan latar belakang ini, kesejahteraan pesakit bertambah buruk..

Dalam kes yang teruk, jika anda tidak berhenti mengambil, luka ulseratif mungkin berlaku pada selaput lendir perut atau usus, yang akan menyebabkan pendarahan. Risiko disfungsi hati juga meningkat, dan bahkan perubahan struktur organ yang tidak dapat dipulihkan mungkin berlaku. Sekiranya berlaku overdosis, reaksi alergi tambahan berlaku dalam bentuk ruam dan gatal pada kulit.

Ibuprofen boleh mencetuskan gangguan psiko-emosi. Setelah mengambil tablet, pesakit mungkin mengalami sakit kepala, pening dan insomnia. Dengan latar belakang ini, ketidakstabilan emosi dan kerengsaan berkembang. Dalam kes yang teruk, gangguan penglihatan diperhatikan.

Tablet Ibuprofen: arahan penggunaan

Ibuprofen adalah ubat sintetik yang berkesan dengan sifat analgesik, antipiretik dan anti-radang. Ia membantu melegakan sindrom kesakitan dari pelbagai lokalisasi dan asal, serta mengurangkan suhu dan mengurangkan keterukan reaksi keradangan.

Bahan aktif dan bentuk pelepasan

Komponen aktif ubat adalah derivatif asid fenlpropionik - ibuprofen.

Ubat ini dihasilkan dalam bentuk tablet (masing-masing 200 dan 400 mg), kapsul tindakan yang berpanjangan (masing-masing 300 mg), serta dalam bentuk penggantungan dan sirap untuk anak-anak. Suspensi 5 ml mengandungi 100 mg ibuprofen. Untuk penggunaan topikal, suppositori rektum dihasilkan, dan untuk penggunaan luaran, gel dan salap (5%).

Tablet dibekalkan dalam lepuh (10 pcs.) Dan botol polimer (50 pcs.).

Suspensi boleh diberikan kepada bayi dari usia 3 bulan..

Bilakah disyorkan untuk mengambil Ibuprofen?

Petunjuk utama untuk digunakan adalah kesakitan pada keradangan..

Penyakit dan keadaan patologi yang ditetapkan Ibuprofen:

  • migrain;
  • sakit gigi;
  • artritis reumatoid;
  • spondylitis ankylosing;
  • gout;
  • osteoartritis;
  • neuralgia;
  • myalgia;
  • sindrom nefrotik;
  • reaksi demam terhadap latar belakang selsema dan SARS;
  • demam selepas imunisasi (pentadbiran vaksin);
  • sindrom arteri vertebra;
  • tempoh yang menyakitkan (algodismenorrhea);
  • senggugut primer;
  • keradangan pelengkap (adnexitis);
  • keradangan kapsul sendi (bursitis);
  • kesakitan selepas trauma;
  • hipotensi postural.

Sebagai agen tambahan, Ibuprofen diresepkan untuk radang amandel, rhinosinusitis, laringitis, bronkitis dan radang paru-paru.

Dalam kes apa ubat itu dikontraindikasikan??

Ibuprofen tidak boleh digunakan sekiranya terdapat hipersensitiviti individu terhadap bahan aktif atau bahan tambahan.

Ubat ini dikontraindikasikan untuk penyakit dan gangguan berikut:

  • intoleransi terhadap salisilat dan NSAID lain;
  • "Aspirin triad";
  • hakisan dan ulser saluran gastrousus (dalam fasa akut);
  • hipertensi arteri (tekanan darah tinggi);
  • pendarahan di saluran gastrousus;
  • enteritis dan kolitis (termasuk penyakit Crohn);
  • pembekuan darah yang lemah;
  • kecederaan otak trauma;
  • keadaan selepas strok;
  • amblyopia (gangguan penglihatan yang tidak dapat diperbaiki oleh optik);
  • kerosakan pada saraf optik;
  • scotoma ("bintik buta");
  • bengkak;
  • patologi radas vestibular;
  • keadaan selepas cantuman pintasan arteri koronari;
  • kegagalan buah pinggang yang teruk;
  • kegagalan hati yang serius (termasuk dengan latar belakang sirosis atau hepatitis).

Tablet Ibuprofen tidak diresepkan untuk kanak-kanak di bawah umur 6 tahun.

Rejimen dos dan dos yang disyorkan

Kanak-kanak dari tablet Ibuprofen berumur 6 hingga 12 tahun harus diresepkan oleh pakar pediatrik. Dos tunggal tidak lebih daripada 200 mg, dan kekerapan pemberiannya tidak lebih dari 4 rubel / hari pada selang waktu 6 jam. Ubat dalam tablet boleh digunakan jika berat badan anak ≥ 20 kg. Dos harian yang dibenarkan - tidak lebih daripada 30 mg setiap 1 kg berat badan.

Dos tunggal untuk orang dewasa dan remaja dari 12 tahun adalah 200 mg, dan kekerapan pemberiannya adalah 3 r / Hari, dengan selang waktu 4 jam. Untuk mempercepat perkembangan kesan analgesik dan antipiretik, dibenarkan mengambil 400 mg pada satu masa (tidak lebih dari 3 kali sehari). Tidak disyorkan untuk mengambil lebih dari 1200 mg ubat dalam 24 jam. Untuk penyerapan zat aktif secepat mungkin pada waktu pagi, disarankan untuk mengambil Ibuprofen semasa perut kosong dengan jumlah cecair yang mencukupi. Tempoh terapi simptomatik tidak boleh melebihi 5 hari berturut-turut. Sekiranya ada keperluan untuk meneruskan rawatan, anda mesti terlebih dahulu berunding dengan ahli terapi tempatan anda.

Untuk melegakan kesakitan dengan latar belakang artritis reumatoid, dos tinggi mungkin diperlukan - 600-800 mg tiga kali sehari.

kesan farmakologi

Ubat ini secara tidak selektif menyekat enzim siklooksigenase, sehingga menekan biosintesis kesakitan dan perantara peradangan - prostaglandin.

Ibuprofen merangsang peredaran mikro, mengurangkan keparahan tindak balas keradangan dan menghalang agregasi platelet.

Sekiranya Ibuprofen diambil sebelum makan, kepekatan serum maksimum dicatat selepas 45 minit, dan selepas makan - selepas 1.5-2 jam. Kepekatan yang lebih besar dihasilkan dalam cecair sendi daripada di plasma. Sehingga 90% bahan tersebut disatukan dengan protein serum. Biotransformasi dengan pembentukan metabolit aktif berlaku di hati. Ubat ini dikeluarkan terutamanya dalam air kencing.

Kesan sampingan

Sebilangan besar pesakit bertolak ansur dengan Ibuprofen dengan baik. Sekiranya terdapat hipersensitiviti terhadap bahan aktif, reaksi alergi adalah mungkin dalam bentuk urtikaria, gatal-gatal kulit atau angioedema.

Kesan sampingan yang mungkin:

  • sakit kepala;
  • peningkatan tekanan darah;
  • pening;
  • pergolakan psikomotor;
  • pelanggaran kesedaran;
  • kemurungan;
  • sakit di kawasan perut;
  • gangguan dyspeptik;
  • anoreksia (penurunan atau tidak ada selera makan);
  • kemerosotan pergerakan usus (sembelit);
  • mulut kering;
  • luka aphthous pada mukosa mulut;
  • hakisan dan ulser saluran pencernaan (pendarahan tidak dikecualikan);
  • keradangan pankreas;
  • kardiopalmus;
  • dyspnea;
  • bronkospasme;
  • disfungsi hati dan hepatitis toksik;
  • penurunan ketajaman pendengaran;
  • kekeringan konjunktiva mata;
  • gangguan penglihatan sementara;
  • diplopia (penglihatan berganda);
  • bengkak;
  • kegagalan buah pinggang;
  • peningkatan pengeluaran air kencing;
  • keradangan mukosa pundi kencing;
  • hiperhidrosis (berpeluh berlebihan).

Pesakit dengan gangguan autoimun yang didiagnosis berisiko mengalami meningitis aseptik (keradangan meninges).

Ujian darah dapat menunjukkan anemia, leukopenia, dan trombositopenia. Pembekuan darah sering melambatkan.

Overdosis

Sekiranya anda tidak sengaja melebihi dos tunggal atau harian, gejala berikut mungkin muncul:

  • pening dan muntah;
  • sakit kepala yang teruk;
  • disfungsi buah pinggang akut;
  • terencat akal;
  • penurunan tekanan darah;
  • penurunan kadar jantung;
  • fibrilasi atrium;
  • kemurungan pernafasan.

Overdosis boleh menyebabkan koma, dan dalam keadaan sukar terutamanya jika tiada bantuan yang berkelayakan - hingga mati.

Dalam satu jam, anda harus membilas perut mangsa, memberi sorben di dalamnya, dan menyediakan minuman beralkali berlimpah dengan diuresis paksa yang selari. Menurut petunjuk, terapi simptomatik juga dijalankan. Keracunan akut dan kemerosotan keadaan pesakit adalah petunjuk untuk dimasukkan ke hospital.

Interaksi Ibuprofen dengan ubat lain

Elakkan penggunaan NSAID lain secara serentak (termasuk asid asetilsalisilat).

Ibuprofen memperkuat tindakan trombolitik dan antikoagulan, serta agen insulin dan oral untuk menurunkan kadar glukosa darah.

Sertraline, Citaprolam, dan Fluoxetine meningkatkan kemungkinan pendarahan pada saluran pencernaan.

Kemungkinan kesan hepatotoksik Cyclosporin meningkat. Keberkesanan vasodilator menurun, begitu juga aktiviti diuretik (Hydrochlorothiazide, Furosemide, Lasix).

Hormon steroid, estrogen, dan kolkisin meningkatkan kemungkinan ulser gastrousus.

Kafein dapat meningkatkan kesan analgesik Ibuprofen.

Ibuprofen semasa mengandung

Ubat ini tidak boleh diambil pada trimester ketiga. Masuk I dan II dibenarkan seperti yang diarahkan oleh doktor.

Penggunaan NSAID yang meluas (termasuk Ibuprofen) semasa kehamilan meningkatkan risiko patologi perkembangan pada anak lelaki. Kemungkinan cryptorchidism (testis tidak turun) meningkat 16 kali.

Sekiranya perlu melakukan terapi simptomatik semasa menyusui, disarankan untuk memindahkan bayi ke formula susu buatan sementara atau menggunakan Ibuprofen secara parenteral, walaupun jumlah minimum bahan aktif memasuki susu ibu, walaupun dirawat dengan dos yang tinggi.

Selain itu

Semasa mengambil Ibuprofen, perhatian khusus harus diambil pada pesakit tua, serta mereka yang menderita kegagalan jantung kronik, penyakit serebrovaskular, diabetes mellitus, dan gangguan metabolisme lemak.

Sangat digalakkan menggunakan ubat dalam dos efektif minimum. Semakin pendek tempoh kursus, semakin rendah kemungkinan kesan sampingan. Terapi jangka panjang (lebih dari 5 hari) memerlukan pemantauan gambar darah periferal dan aktiviti fungsional buah pinggang dan hati.

Apabila gejala gastrousus muncul, perlu dilakukan analisis FGS dan tinja untuk darah ghaib.

Semasa rawatan, penting untuk tidak mengambil alkohol dan ubat alkohol ubat, untuk mengelakkan kerosakan hati.

Dalam tempoh terapi simptomatik dengan Ibuprofen, tidak digalakkan memandu kenderaan, bekerja dengan mekanisme lain yang berpotensi berbahaya, kerana sebilangan pesakit mungkin lemah keupayaan untuk berkonsentrasi.

Peraturan untuk penyimpanan dan pengeluaran dari farmasi

Tidak diperlukan preskripsi doktor untuk membeli Ibuprofen.

Sebaiknya simpan ubat di tempat dengan tahap kelembapan rendah pada suhu tidak melebihi + 25 ° С.

Jangka hayat bentuk tablet - 3 tahun.

Jauhi dari kanak-kanak!

Analog Ibuprofen

Ubat berikut serupa dengan bahan aktif:

  • Mig 400;
  • Advil;
  • Nurofen;
  • Ibuprom;
  • Panjang;
  • Solpaflex;
  • Ibuklin;
  • Burana;
  • Deblock.

Plisov Vladimir, doktor, kolumnis perubatan

15,463 jumlah paparan, 5 paparan hari ini

Ibuprofen: apa yang perlu anda ketahui mengenai kesihatan anda sebelum mengambil ubat

Maklumat berguna untuk pesakit.

Ibuprofen adalah ubat anti-radang bukan steroid (NSAID). Digunakan untuk menghilangkan rasa sakit, demam dan radang. Bercakap dengan doktor anda sebelum mengambil ibuprofen jika anda pernah mengalami reaksi buruk terhadap ubat penghilang rasa sakit anti-radang yang lain.

DALAM ARTIKEL INI

  • Maklumat mengenai ubat
  • Apa yang perlu anda ketahui mengenai kesihatan anda sebelum anda mengambil ibuprofen
  • Bagaimana nak guna
  • Cara memanfaatkan sepenuhnya rawatan anda
  • Bolehkah ibuprofen menyebabkan kesan sampingan??
  • Cara menyimpan ubat

Maklumat produk Ibuprofen

Jenis
ubat-ubatan
Ubat anti-radang bukan steroid (NSAID)
PermohonanMelegakan kesakitan, keradangan, atau demam
Yang lain
perdagangan
jenama ibuprofen
Nurofen®, Dolgit®, Ibufen, Faspik, MIG®, Pedea®, Next Uno Express, Iprene, Brufen retard, Children Motrin ™, Maxicold® untuk kanak-kanak, Advil®, Solpaflex, ArtroKam, Sedalgin®, Ibusan, Nebolin®, Nurofast ®, Baralgin Ultra
Ada
bentuk
Pil; kapsul; tablet effervescent; bentuk dos cecair untuk pentadbiran oral; tablet pelepasan yang diubah suai; lozenges oral; kapsul kunyah untuk kanak-kanak; gel

Bilakah Ibuprofen boleh digunakan??

Ibuprofen digunakan untuk merawat kesakitan yang disebabkan oleh artritis, keseleo dan kecacatan, sakit haid, sakit gigi, dan sakit selepas pembedahan. Ia melegakan kesakitan dan mengurangkan keradangan. Ibuprofen juga digunakan untuk meredakan gejala selsema dan selesema, termasuk demam (demam). Ia boleh diambil oleh orang dewasa dan kanak-kanak lebih dari 3 bulan.

Ibuprofen menyekat tindakan enzim cyclooxygenase (COX). Enzim ini membantu tubuh menghasilkan bahan kimia lain yang disebut prostaglandin. Beberapa prostaglandin dihasilkan di tempat kecederaan dan menyebabkan kesakitan dan keradangan. Dengan menyekat tindakan enzim COX, kurang prostaglandin dihasilkan, sehingga rasa sakit dan keradangan dapat dihilangkan.

Apa yang perlu anda ketahui mengenai kesihatan anda sebelum anda mengambil ibuprofen

Sebilangan ubat tidak sesuai untuk orang yang mempunyai keadaan perubatan tertentu. Ini juga berlaku untuk ibuprofen. Rujuk doktor anda jika anda mempunyai penyakit atau keadaan berikut:

  • Sekiranya anda mempunyai ulser perut atau duodenum atau mempunyai penyakit radang usus (penyakit Crohn atau kolitis ulseratif).
  • Sekiranya anda menghidap asma atau alahan.
  • Semasa mengandung dan menyusui.
  • Untuk masalah hati atau buah pinggang.
  • Sekiranya masalah jantung, saluran darah atau peredaran darah.
  • Sekiranya tekanan darah tinggi.
  • Sekiranya terdapat masalah dengan pembekuan darah.
  • Sekiranya gula atau kolesterol darah anda tinggi.
  • Sekiranya terdapat gangguan tisu penghubung (lupus erythematosus sistemik).
  • Sekiranya mengambil ubat lain, termasuk ubat-ubatan herba dan makanan tambahan.
  • Sekiranya anda pernah mengalami reaksi alergi terhadap NSAID lain (seperti aspirin, naproxen, diclofenac, dan indomethacin) atau ubat lain.

Cara pengambilan ibuprofen

  • Sebelum anda mula mengambil ubat, baca arahan untuk mendapatkan maklumat lanjut mengenai ubat tersebut dan senarai kesan sampingan yang lengkap..
  • Dos biasa untuk orang dewasa dan kanak-kanak berumur 12 tahun ke atas adalah 200-400 mg ibuprofen, tiga atau empat kali sehari. Walau bagaimanapun, dosnya akan berbeza dari ini jika anda telah diberikan tablet pelepasan lambat ibuprofen (tablet pelepasan yang diubah). Pil ini biasanya diminum hanya sekali sehari, dan kadang-kadang dua kali sehari. Terdapat pelbagai jenama tablet dan kapsul yang berbeza dalam jumlah bahan aktifnya. Oleh itu, selalu periksa label pakej untuk memastikan anda mengambil jumlah yang disyorkan. Sekiranya anda memberi ubat cair ibuprofen kepada anak anda, dos yang perlu anda berikan bergantung pada usia anak anda. Periksa label botol ubat dengan teliti untuk memastikan anda memberikan jumlah yang betul untuk usia anak anda. Pengambilan biasa untuk kanak-kanak:
    • 3-5 bulan: 50 mg (2.5 ml) tiga kali sehari.
    • 6-11 bulan: 50 mg (2.5 ml) tiga atau empat kali sehari.
    • 1-3 tahun: 100 mg (5 ml) tiga kali sehari.
    • 4-6 tahun: 150 mg (7.5 ml) tiga kali sehari.
    • 7-9 tahun: 200 mg (10 ml) tiga kali sehari.
    • 10-11 tahun: 300 mg (15 ml) tiga kali sehari.
  • Ibuprofen paling baik diambil bersama makanan. Ini akan membantu melindungi perut daripada kesan sampingan seperti sakit perut..
  • Sekiranya anda diberi bentuk ibuprofen pelepasan yang diubah suai (seperti Brufen Retard®), telan tablet atau kapsul keseluruhan dengan segelas air. Tetapi jangan pecahkan pil.
  • Sekiranya anda mengambil sachet yang mengandungi butiran ibuprofen (granul effervescent), tuangkan isi sachet ke dalam segelas air dan buat soda. Minumnya segera setelah dikacau.
  • Sekiranya anda terlupa mengambil dos, ambil secepat yang anda ingat, kecuali sudah tiba masanya untuk dos seterusnya. Sekiranya sudah tiba masanya untuk mengambil dos seterusnya, jangan mengambil yang tidak dijawab. Jangan mengambil dua dos bersama-sama untuk menebus dos yang tidak dijawab.

Manfaatkan sepenuhnya rawatan ibuprofen anda

  • Doktor anda harus menetapkan dos yang paling rendah untuk mengurangkan risiko kesan sampingan. Sekiranya anda perlu mengambil ibuprofen untuk masa yang lama, doktor anda mungkin akan menetapkan ubat lain untuk melindungi perut anda daripada kerengsaan. Sekiranya anda membeli ibuprofen "tanpa preskripsi", ambil untuk rawatan jangka pendek. Anda harus berhenti mengambil ubat setelah rasa sakit atau suhu tinggi (demam) berlalu.
  • Cuba berjumpa doktor dengan kerap. Ini perlu supaya doktor dapat memeriksa keadaan anda. Dan ini sangat penting sekiranya anda telah lama mengambil ibuprofen..
  • Sekiranya anda menghidap asma, gejala seperti sesak nafas, maka anti-radang seperti ibuprofen boleh menjadikan keadaan lebih teruk. Sekiranya ini berlaku kepada anda, anda harus berhenti mengambil ibuprofen dan berjumpa dengan doktor anda secepat mungkin.
  • Telah diketahui bahawa orang yang mengambil beberapa ubat penghilang rasa sakit anti-radang mempunyai risiko peningkatan sedikit masalah jantung dan saluran darah, terutama dengan penggunaan jangka panjang. Sekiranya anda prihatin mengenai perkara ini, berbincanglah dengan doktor anda untuk maklumat lebih lanjut. Sekiranya anda diresepkan ibuprofen, doktor anda akan menetapkan dos paling rendah yang paling sesuai untuk masa terpendek untuk mengurangkan risiko anda. Sekiranya anda membeli ibuprofen sendiri, jangan melebihi dos yang disyorkan..
  • Sekiranya anda membeli ubat-ubatan, selalu tanyakan kepada ahli farmasi anda jika ia sesuai dengan ubat lain yang anda ambil. Juga, jangan mengambil ibuprofen dengan ubat penghilang rasa sakit anti-radang lain. Beberapa komponen anti-radang terdapat dalam ubat selesema dan selesema yang boleh anda beli "tanpa preskripsi.".
  • Sekiranya anda menjalani pembedahan atau rawatan gigi, beritahu doktor yang merawat apa ubat yang anda ambil.

Bolehkah ibuprofen menyebabkan kesan sampingan??

Bersama dengan kesannya yang bermanfaat, kebanyakan ubat boleh menyebabkan kesan sampingan yang tidak diingini, walaupun tidak semua orang mendapatnya. Jadual di bawah menyenaraikan beberapa kesan sampingan yang paling biasa yang berkaitan dengan ibuprofen. Kesan yang tidak diingini semasa mengambil ibuprofen akan berkurang dari masa ke masa apabila badan anda menyesuaikan diri dengan ubat baru. Walau bagaimanapun, berbincanglah dengan doktor atau ahli farmasi anda sekiranya anda mempunyai keadaan perubatan berikut:

Kesan sampingan ibuprofen yang biasaApa yang boleh saya lakukan sekiranya mengalami ini?
Perut, pedih ulu hati, sakit perutIngatlah untuk mengambil dos anda dengan makanan atau segelas susu. Sekiranya ketidakselesaan berterusan, berbincanglah dengan doktor anda
Rasa mual atau muntah, cirit-biritIkuti makanan sederhana. Minum banyak cecair untuk menggantikan cecair yang hilang.

Penting: Sekiranya anda mengalami simptom yang jarang berlaku tetapi serius, berhenti mengambil ibuprofen dan berjumpa doktor dengan segera:

  • Sekiranya anda mengalami masalah pernafasan seperti mengi atau sesak nafas.
  • Sekiranya terdapat tanda-tanda reaksi alergi: bengkak di sekitar mulut atau muka, atau ruam kulit gatal.
  • Sekiranya anda mempunyai darah di dalam najis atau najis hitam, muntah, atau sakit perut yang teruk.

Sekiranya anda mengalami gejala lain yang anda fikirkan mungkin disebabkan oleh ubat tersebut, berbincanglah dengan doktor atau ahli farmasi anda untuk mendapatkan nasihat lebih lanjut.

Ibuprofen

Arahan penggunaan:

Harga di farmasi dalam talian:

Ibuprofen adalah ubat sintetik bukan steroid dengan kesan analgesik, anti-radang dan antipiretik.

kesan farmakologi

Bahan aktif ubat adalah ibuprofen, turunan asid fenilpropionik.

Ibuprofen paling berkesan untuk sakit radang. Kesan antipiretik cukup dekat dengan asid asetilsalisilat. Menekan lekatan platelet, meningkatkan peredaran mikro dan mengurangkan intensiti keradangan.

Apabila digunakan secara luaran, salap Ibuprofen mempunyai kesan analgesik yang kuat, mengurangkan hiperemia, kekakuan pagi dan edema..

Ubat ini termasuk dalam senarai ubat penting Organisasi Kesihatan Sedunia, keberkesanan dan keselamatannya telah dikaji dan diuji secara klinikal.

Borang pelepasan

Ibuprofen boleh didapati sebagai tablet, suspensi dan salap.

  • Tablet Ibuprofen berwarna putih, bulat, halus, dan biconvex. Setiap tablet mengandungi 200 mg atau 400 mg bahan aktif. Eksipien - magnesium stearat, talc, lactose, pati kentang, koloid silikon dioksida, Povidone 25. 10, 20 dan 100 keping setiap bungkusan;
  • Tablet bersalut pelepasan berterusan Ibuprofen. Setiap tablet mengandungi 800 mg bahan aktif. 7, 14 dan 60 keping setiap pek;
  • Lozenges. Setiap tablet mengandungi 200 mg bahan aktif;
  • Kapsul pelepasan berterusan. Setiap kapsul mengandungi 300 mg bahan aktif;
  • Suspensi Ibuprofen untuk pentadbiran oral adalah homogen, kuning, dengan bau oren. Suspensi 5 ml mengandungi 100 mg bahan aktif. Dihasilkan dalam botol 100 ml, dalam kotak kadbod dengan sudu pengukur;
  • 5% krim dan gel untuk kegunaan luaran.

Petunjuk untuk penggunaan Ibuprofen

Ibuprofen ditunjukkan untuk:

  • Rawatan simptomatik influenza dan ARVI;
  • Osteoartritis;
  • Artritis psoriatik;
  • Spondylosis serviks;
  • Sindrom Barre-Lieu;
  • Migrain serviks;
  • Bursitis;
  • Spondylitis ankylosing;
  • Amyotrofi neuralgik;
  • Myalgia;
  • Sindrom nefrotik;
  • Hipotensi postural (semasa mengambil ubat antihipertensi);
  • Feverish menyatakan pelbagai etimologi;
  • Keradangan traumatik pada tisu lembut dan sistem muskuloskeletal;
  • Sindrom arteri vertebra;
  • Neuralgia;
  • Tendinitis;
  • Hematoma.

Ibuprofen juga ditunjukkan dalam perawatan keseleo dari alat ligamen, rheumatoid arthritis, radiculitis dan sindrom artikular (dengan pemburukan gout).

Sebagai bahan tambahan, Ibuprofen ditunjukkan untuk digunakan dalam:

  • Pneumonia;
  • Selepas operasi, sakit gigi dan sakit kepala;
  • Penyakit ENT berjangkit dan keradangan - faringitis, tonsilitis, rinitis, laringitis, sinusitis;
  • Bronkitis;
  • Panniculitis;
  • Senggugut primer;
  • Algodismenorea;
  • Proses keradangan di pelvis kecil;
  • Adneksitis.

Kontraindikasi

Menurut arahan, ibuprofen dikontraindikasikan dalam:

  • Hipersensitiviti terhadap ubat;
  • Pemburukan ulser gastrik atau ulser duodenum dan kolitis ulseratif;
  • Penyakit saraf optik dan gangguan penglihatan warna;
  • Asma "Aspirin";
  • Hipertensi arteri;
  • Scotome;
  • Amblyopia;
  • Disfungsi buah pinggang atau hati yang teruk, serta sirosis hati dengan hipertensi portal;
  • Kegagalan jantung;
  • Bengkak;
  • Hemofilia;
  • Hipokoagulasi;
  • Leukopenia;
  • Patologi radas vestibular;
  • Kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase;
  • III trimester kehamilan.

Menurut arahan, Ibuprofen diresepkan dengan berhati-hati apabila:

  • Kegagalan jantung kronik,
  • Penyakit hati dan buah pinggang yang bersamaan,
  • Enteritis;
  • Sejurus selepas pembedahan;
  • Dengan gejala dyspeptik sebelum memulakan rawatan;
  • Gastritis;
  • Kolitis;
  • Kanak-kanak di bawah umur 12 tahun.

Semasa menggunakan Ibuprofen, perlu dilakukan pemantauan sistematik gambar darah periferi, serta fungsi hati dan ginjal..

Arahan penggunaan Ibuprofen

Menurut arahan, Ibuprofen diambil secara oral selepas makan..

Dos harian ubat bergantung pada penyakit:

  • Untuk osteoarthritis, algodismenorrhea, psoriatic arthritis dan ankylosing spondyloarthritis, orang dewasa diresepkan 400-600 mg 3-4 kali sehari;
  • Untuk rheumatoid arthritis, peningkatan dos diambil, 800 mg 3 kali sehari;
  • Untuk kecederaan dan keseleo tisu lembut, tablet Ibuprofen tindakan berpanjangan digunakan - 1600-2400 mg sekali sehari, lebih baik sebelum tidur;
  • Dengan sindrom kesakitan sederhana, ambil 1200 mg sehari;
  • Dengan sindrom demam yang timbul selepas imunisasi, 50 mg digunakan, jika perlu, pemberiannya dapat diulang setelah 6 jam, tetapi tidak lebih dari 100 mg sehari.

Sekiranya keadaan demam pada kanak-kanak berusia lebih dari 12 tahun, dos Ibuprofen dikira untuk mengurangkan suhu badan:

  • Di atas 39.2 darjah C - 10 mg setiap 1 kg berat badan sehari;
  • Di bawah 39.2 darjah C - 5 mg setiap 1 kg berat badan setiap hari.

Ibuprofen Lozenges digunakan untuk merawat penyakit ENT dengan larut di mulut di bawah lidah. Kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun dan orang dewasa ditetapkan 200-400 mg 2-3 kali sehari.

Suspensi oral biasanya diresepkan untuk kanak-kanak. Purata dos tunggal apabila diambil 3 kali sehari adalah:

  • 1 hingga 3 tahun - 100 mg;
  • Dari 4 hingga 6 tahun - 150 mg;
  • 7-9 tahun - 200 mg;
  • 10-12 tahun - 300 mg.

Terapkan topeng gel atau krim Ibuprofen, sapukan dan gosokkannya sehingga diserap sepenuhnya ke kawasan yang terkena 3-4 kali sehari. Rawatan boleh dijalankan dalam 2-3 minggu.

Kesan sampingan

Menurut arahan, Ibuprofen adalah ubat yang cukup selamat dan biasanya boleh diterima dengan baik. Beberapa kesan sampingan mungkin berlaku semasa digunakan:

Sistem pencernaan: cirit-birit, muntah, mual, anoreksia, perasaan tidak selesa pada epigastrium, luka erosif dan ulseratif pada saluran gastrointestinal lebih biasa; apalagi disfungsi hati atau pendarahan dari saluran gastrousus.

Sistem saraf: sakit kepala atau pening, gangguan tidur atau pergolakan, dan gangguan visual mungkin berlaku.

Sistem peredaran darah: kesan sampingan diperhatikan hanya dengan penggunaan ubat yang berpanjangan - trombositopenia, anemia, agranulositosis.

Sistem kencing: gangguan buah pinggang mungkin berlaku dengan penggunaan Ibuprofen yang berpanjangan.

Reaksi alergi dapat dilihat ketika mengambil ubat di dalam dan ketika digunakan secara luaran dalam bentuk kemerahan kulit, ruam kulit, edema Quincke, sensasi terbakar. Sindrom bronkospastik dan meningitis aseptik jarang berlaku..

Ibuprofen dikontraindikasikan pada trimester kehamilan ketiga. Permohonan pada trimester I dan II boleh dilakukan dengan ketat mengikut petunjuk doktor.

Semasa menyusui, Ibuprofen boleh digunakan dalam dos yang rendah untuk kesakitan dan demam. Oleh kerana ubat tersebut dikeluarkan ke dalam susu ibu, penggunaan dalam dos melebihi 800 mg sehari adalah kontraindikasi..

Keadaan simpanan

Ibuprofen adalah ubat preskripsi. Hayat rak - 3 tahun.

Arahan penggunaan Ibuprofen

Pemegang Kebenaran Pemasaran:

Kenalan untuk pertanyaan:

Bentuk dos

pendaftaran No: LP-000125 bertarikh 01/11/11 - Semasa
Ibuprofen
pendaftaran No: LP-000125 bertarikh 01/11/11 - Semasa

Bentuk pelepasan, pembungkusan dan komposisi ubat Ibuprofen

Tablet bersalut merah jambu, biconvex; keratan rentas menunjukkan dua lapisan.

1 tab.
ibuprofen200 mg

10 keping. - pek sel kontur (2) - pek kadbod.
10 keping. - pek sel kontur (5) - pek kadbod.
10 keping. - pek sel kontur (10) - pek kadbod.
50 keping. - balang kaca gelap (1) - bungkusan kadbod.

Tablet bersalut merah jambu, biconvex; keratan rentas menunjukkan dua lapisan.

1 tab.
ibuprofen400 mg

10 keping. - pek sel kontur (2) - pek kadbod.
10 keping. - pek sel kontur (5) - pek kadbod.
10 keping. - pek sel kontur (10) - pek kadbod.
50 keping. - tin polimer (1) - pek kadbod.

kesan farmakologi

NSAID. Ia mempunyai kesan anti-radang, antipiretik dan analgesik. Menindas faktor anti-radang, mengurangkan agregasi platelet. Ia menghalang siklooksigenase jenis 1 dan 2, mengganggu metabolisme asid arakidonik, mengurangkan jumlah prostaglandin baik dalam tisu yang sihat dan pada fokus keradangan, menekan fasa radang eksudatif dan proliferatif. Mengurangkan kepekaan kesakitan di tempat keradangan. Ia menyebabkan kelemahan atau hilangnya sindrom kesakitan, termasuk. untuk sakit sendi pada waktu rehat dan semasa pergerakan, pengurangan kekejangan pagi dan pembengkakan sendi, membantu meningkatkan jarak pergerakan.
Kesan antipiretik disebabkan oleh penurunan kegembiraan pusat-pusat termoregulasi diencephalon

Farmakokinetik

Ibuprofen diserap dengan cepat dan hampir sepenuhnya dari saluran gastrointestinal, C max dalam plasma dicapai dalam 1-2 jam selepas pengingesan, dalam cecair sinovial - setelah 3 jam, ia mengikat protein plasma sebanyak 99%.

Perlahan-lahan menembusi ke rongga sendi, berlama-lama di tisu sinovial, mewujudkan kepekatan yang lebih tinggi di dalamnya daripada di plasma.

Metabolisme ibuprofen berlaku terutamanya di hati. T 1/2 dari plasma adalah 2-3 jam. Ia diekskresikan oleh buah pinggang dalam bentuk metabolit (tidak lebih daripada 1% diekskresikan tidak berubah), pada tahap yang lebih rendah - dengan hempedu. Ibuprofen dihapuskan sepenuhnya dalam 24 jam.

Petunjuk untuk Ibuprofen

  • sakit kepala dan migrain ketegangan;
  • sendi, sakit otot;
  • sakit belakang, punggung bawah, sciatica;
  • kesakitan sekiranya berlaku kerosakan pada ligamen;
  • sakit gigi;
  • haid yang menyakitkan;
  • keadaan demam dengan selsema, selesema;
  • artritis reumatoid, osteoartritis.

NSAID ditujukan untuk terapi simptomatik, mengurangkan kesakitan dan keradangan pada saat penggunaan, tidak mempengaruhi perkembangan penyakit ini.

Buka senarai kod ICD-10
Kod ICD-10Petunjuk
G43Migrain
J06.9Jangkitan saluran pernafasan atas akut, tidak dinyatakan
J10Influenza disebabkan oleh virus influenza musiman yang dikenal pasti
K08.8Perubahan lain yang dinyatakan pada gigi dan alat sokongannya (termasuk sakit gigi)
M05Artritis reumatoid seropositif
M15Polyarthrosis
M25.5Sakit sendi
M54.1Radikulopati
M54.3Sciatica
M54.4Lumbago dengan sciatica
M65Sinovitis dan tenosynovitis
M67Luka lain pada membran dan tendon sinovial
M70Penyakit tisu lembut yang berkaitan dengan tekanan, berlebihan dan tekanan
M79.1Myalgia
N94.4Senggugut primer
N94.5Senggugut sekunder
R50Demam asal tidak diketahui
R51Sakit kepala
R52.0Sakit yang tajam
R52.2Kesakitan berterusan yang lain (kronik)

Rejimen dos

Dewasa, tua dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun: 200 mg tablet 3-4 kali sehari; dalam tablet 400 mg 2-3 kali sehari. Dos harian adalah 1200 mg (jangan melebihi 6 tablet 200 mg (atau 3 tablet 400 mg) dalam masa 24 jam.

Tablet harus ditelan dengan air, sebaiknya semasa atau selepas makan. Jangan mengambil masa lebih dari 4 jam kemudian.

Jangan melebihi dos yang ditentukan!

Perjalanan rawatan tanpa berunding dengan doktor tidak boleh melebihi 5 hari.

Sekiranya gejala berlanjutan, berjumpa doktor.

Jangan gunakan pada kanak-kanak di bawah 12 tahun tanpa nasihat perubatan.

Kanak-kanak berumur 6 hingga 12 tahun (berat lebih daripada 20 kg): 1 tablet 200 mg tidak lebih dari 4 kali / hari. Selang antara pengambilan pil sekurang-kurangnya 6 jam.

Kesan sampingan

Dalam dos yang disyorkan, ubat biasanya tidak menyebabkan kesan sampingan..

Dari sistem pencernaan: NSAID-gastropathy (sakit perut, mual, muntah, pedih ulu hati, hilang selera makan), cirit-birit, perut kembung, sembelit; ulserasi mukosa saluran gastrointestinal, yang dalam beberapa kes rumit oleh perforasi dan pendarahan; kerengsaan atau kekeringan mukosa mulut, sakit di mulut, ulserasi mukosa gusi, stomatitis aphthous, pankreatitis, hepatitis.

Dari sistem pernafasan: sesak nafas, bronkospasme.

Dari deria: gangguan pendengaran: gangguan pendengaran, deringan atau tinitus; gangguan penglihatan: kerosakan toksik pada saraf optik, penglihatan kabur, skotoma, kekeringan dan kerengsaan mata, edema konjunktiva dan kelopak mata (alergi genesis).

Dari sisi sistem saraf pusat dan periferal: sakit kepala, pening, insomnia, kegelisahan, kegelisahan dan kerengsaan, pergolakan psikomotor, mengantuk, kemurungan, kekeliruan, halusinasi, meningitis aseptik (lebih kerap pada pesakit dengan penyakit autoimun).

Pada bahagian sistem kardiovaskular: kegagalan jantung, takikardia, peningkatan tekanan darah.

Dari sistem kencing: kegagalan buah pinggang akut, nefritis alergi, sindrom nefrotik (edema), poliuria, sistitis.

Reaksi alergi: ruam kulit (biasanya eritematosa atau urtikaria), pruritus, edema Quincke, reaksi anaphylactoid, kejutan anaphylactic, bronkospasme atau dyspnea, demam, multiforme eritema eksudatif (termasuk sindrom Stevens-Johnson), sindrom epidermis toksik (ketoksikan epidermis) Lyell), eosinofilia, rinitis alergi.

Dari sisi organ hematopoietik: anemia (termasuk hemolitik, aplastik), trombositopenia dan purpura trombositopenik, agranulositosis, leukopenia.

Lain-lain: berpeluh meningkat.

Dari parameter makmal: masa pendarahan (mungkin meningkat), kepekatan glukosa serum (mungkin menurun), pelepasan kreatinin (mungkin menurun), hematokrit atau hemoglobin (mungkin menurun), kepekatan kreatinin serum (mungkin meningkat), aktiviti transaminase hepatik (mungkin meningkat) ).

Kontraindikasi untuk digunakan

  • perubahan erosif dan ulseratif pada membran mukus perut atau duodenum, pendarahan gastrousus aktif;
  • penyakit radang usus pada fasa akut, termasuk kolitis ulseratif;
  • data anamnestic mengenai serangan penyumbatan bronkus, rinitis, urtikaria setelah mengambil asid asetilalisilik atau ubat anti-radang nonsteroid lain (sindrom lengkap atau tidak lengkap intoleransi asid asetilsalisilat - rhinosinusitis, urtikaria, polip mukosa hidung, asma bronkial);
  • kegagalan hati atau penyakit hati aktif;
  • kegagalan buah pinggang (CC kurang daripada 30 ml / min), penyakit buah pinggang progresif;
  • hiperkalemia yang disahkan;
  • hemofilia dan gangguan pembekuan darah lain (termasuk hypocoagulation), diatesis hemoragik;
  • dalam tempoh selepas cantuman pintasan arteri koronari;
  • kehamilan (III trimester);
  • umur kanak-kanak: sehingga 6 tahun dan dari 6 hingga 12 tahun (berat kurang dari 20 kg) - untuk tablet 200 mg; sehingga 12 tahun - untuk tablet 400 mg;
  • hipersensitiviti terhadap salah satu bahan yang membentuk ubat.

Dengan berhati-hati: usia tua, kegagalan jantung kongestif, penyakit serebrovaskular, hipertensi arteri, penyakit jantung koronari, dislipidemia / hiperlipidemia, diabetes mellitus, penyakit arteri periferal, sindrom nefrotik, CC kurang dari 30-60 ml / min, hiperbilirubinemia, ulser gastrik dan ulser duodenum usus (sejarah), kehadiran jangkitan Helicobacter pylori, gastritis, enteritis, kolitis, penggunaan NSAID jangka panjang, penyakit darah etiologi yang tidak diketahui (leukopenia dan anemia), kehamilan (I-II) trimester, penyusuan, merokok, pengambilan alkohol yang kerap (alkoholisme), keadaan perubatan yang teruk, terapi bersamaan dengan ubat-ubatan berikut: antikoagulan (misalnya, warfarin), agen antiplatelet (contohnya, asid asetilsalisilat; clopidogrel), glukokortikosteroid oral (contohnya, prednisolon), perencat pengambilan serotonin terpilih (contohnya, citalopintrain, paroxetroline) ).

Permohonan semasa mengandung dan menyusui

Permohonan pelanggaran fungsi hati

Kontraindikasi pada kegagalan buah pinggang (CC kurang dari 30 ml / min), penyakit buah pinggang progresif.

Dengan berhati-hati dalam sindrom nefrotik, gangguan fungsi ginjal (CC kurang daripada 30-60 ml / min).

Ibuprofen

Komposisi

Tablet: ibuprofen (200/400/500 mg), pati kentang, magnesium stearat, aerosil, vanillin, lilin lebah, gelatin yang boleh dimakan, pewarna azorubin, magnesium hidroksikarbonat, tepung gandum, povidone berat molekul rendah, sukrosa, titanium dioksida.

Dalam salap dan gel, bahan aktif terkandung dalam kepekatan 50 mg / g, dalam penggantungan - dalam kepekatan 20 mg / ml.

Komponen tambahan gel: ibuprofen (50 mg / g), etanol, propilena glikol, dimeksida, karbomer 940, trietanolamina, minyak neroli dan lavender, metil parahydroxybenzoate, air yang disucikan.

Komponen tambahan salap: dimetil sulfoksida, makrogol 400 dan 1500.

Supositoria Ibuprofen mengandungi 60 mg bahan aktif dan lemak pepejal.

Borang pelepasan

  • Salap Ibuprofen 5% (25 g);
  • Tablet Ibuprofen p / o 200 dan 400 mg;
  • Gel Ibuprofen 5% (20 dan 50 g);
  • suppositori Ibuprofen 60 mg;
  • Suspensi oral Ibuprofen pediatrik (20 mg / ml 100 ml).

Kod ATX untuk penggantungan, suppositori rektum, tablet - M01AE01, untuk terapi luaran (salap dan gel) - M02AA13.

kesan farmakologi

Anti-radang, antipiretik, analgesik.

Farmakodinamik dan farmakokinetik

Kesan ubat ini disebabkan oleh penindasan bg sintesis Pg dengan menghalang enzim COX.

Menindas pengagregatan platelet. Tidak mempengaruhi protein yang terlibat dalam pembekuan darah. Meningkatkan masa pendarahan sedikit.

Apabila digunakan secara luaran, pesakit mengalami penurunan sakit sendi ketika rehat dan bergerak; mengurangkan kekejangan pagi, bengkak dan pembengkakan sendi, meningkatkan kelenturan dan jarak pergerakan sendi.

Apabila diambil secara oral, ia diserap dengan baik (sebanyak 80%) di saluran pencernaan. Pengambilan serentak dengan makanan melambatkan penyerapan, tetapi tidak mempengaruhi jumlahnya. TSmax - 2-4 jam.

Kesan hipotermik berkembang 1 jam selepas pengingesan. T1 / 2 - dari 2 hingga 4 jam. Komunikasi dengan protein plasma - 90-99%.

Ia menembusi perlahan ke rongga sendi, disimpan di tisu sinovial, di mana ia terkumpul dalam kepekatan yang lebih tinggi daripada pada plasma.

Untuk mencapai kesan anti-radang, diperlukan dari beberapa hari hingga 2 minggu penggunaan ubat secara sistematik.

Aktiviti biologi yang berkaitan dengan S-enantiomer.

Selepas penyerapan, bentuk R yang tidak aktif secara farmakologi (kira-kira 60%) perlahan-lahan diubah menjadi bentuk-S. Produk metabolik dikeluarkan terutamanya oleh buah pinggang dan, sebahagiannya, dengan hempedu. Dalam bentuk tulen, tidak lebih daripada 1% ibuprofen diekskresikan.

Bahan tidak ditentukan dalam susu ibu. Penghapusan lengkap dilakukan dalam masa 24 jam.

Petunjuk untuk digunakan

Ibuprofen - apa itu?

Ibuprofen adalah analgesik bukan narkotik yang tergolong dalam kumpulan NSAID. Mempunyai aktiviti anti-radang yang ketara.

Sifat ini membolehkan ubat itu digunakan sekiranya panas dan sakit (intensiti rendah dan sederhana), polimyalgia reumatik, penyakit degeneratif radang ODA.

Ibuprofen termasuk dalam Senarai Keperluan WHO.

Untuk apa tablet ibuprofen??

Tablet ditetapkan untuk:

  • penyakit keradangan tulang belakang dan sendi (ankylosing spondyloarthritis, arthritis gouty dan rheumatoid, osteoartritis, dan lain-lain);
  • kesakitan sederhana dari pelbagai etiologi (ubat ini dapat mengatasi kesakitan semasa haid, sakit gigi, sakit kepala, serangan migrain, mialgia, neuralgia, sakit pasca trauma dan selepas operasi, dan lain-lain);
  • demam yang berkaitan dengan jangkitan atau selsema.

Ibuprofen - mengapa pil ini?

Perlu diingat bahawa tablet (seperti bentuk dos lain) ditujukan untuk terapi simptomatik, mengurangkan intensiti kesakitan dan melegakan keradangan, ubat tersebut tidak berpengaruh terhadap perkembangan patologi.

Petunjuk untuk penggunaan gel dan salap

Gel dan salap Ibuprofen berkesan dalam penyakit radang-degeneratif sistem muskuloskeletal:

  • psoriatic, gouty dan rheumatoid arthritis;
  • periarthritis humeroscapular;
  • osteoartritis;
  • sindrom radikular dengan osteochondrosis;
  • spondylitis ankylosing;
  • bursitis;
  • sciatica;
  • lumbago;
  • radiculitis;
  • myalgia;
  • tendovaginitis;
  • tendinitis;
  • gout yang teruk;
  • kecederaan di mana integriti tisu lembut tidak dilanggar (pecah / keseleo ligamen, dislokasi, kekejangan, edema pasca-trauma, dll.).

Petunjuk untuk penggunaan supositoria dan sirap

Sirup Ibuprofen dan supositoria adalah bentuk dos yang telah dikembangkan khusus untuk digunakan dalam amalan pediatrik. Mereka diresepkan kepada kanak-kanak untuk:

  • menurunkan suhu ARVI, jangkitan kanak-kanak, influenza dan penyakit berjangkit dan radang lain yang disertai oleh hipertermia;
  • menurunkan suhu semasa reaksi pasca vaksinasi;
  • mengurangkan intensiti kesakitan ringan / sederhana (ubat ini boleh digunakan untuk sakit gigi dan sakit kepala, sakit di telinga atau tekak, kerosakan pada ligamen, dengan neuralgia, dll.).

Suppositori bertujuan untuk kanak-kanak 3-24 bulan, sirup Ibuprofen digunakan untuk merawat kanak-kanak dari 3 bulan hingga 12 tahun.

Untuk apa Ibuprofen dalam bentuk larutan suntikan digunakan??

Suntikan digunakan untuk merawat CHD pada bayi prematur.

Kontraindikasi

  • gabungan penuh atau sebahagian gejala triad Fernand-Vidal (termasuk sejarah);
  • kehadiran hakisan dan bisul di saluran pencernaan;
  • gangguan hemostasis;
  • pendarahan gastrik / usus aktif;
  • kegagalan hati yang teruk;
  • penyakit buah pinggang progresif;
  • kegagalan buah pinggang di mana Clcr tidak melebihi 30 ml / min;
  • keadaan selepas CABG (cantuman pintasan arteri koronari);
  • proses keradangan kronik di usus;
  • hiperkalemia yang disahkan;
  • Trimester kehamilan ke-3;
  • hipersensitiviti.

Dalam pediatrik, penggantungan dan supositoria digunakan dari 3 bulan, tablet - dari usia 6 tahun.

Berhati-hatilah semasa memberi ubat Ibuprofen untuk:

  • sirosis hati, yang rumit oleh hipertensi portal;
  • gastritis;
  • kolitis;
  • enteritis;
  • sejarah ulser gastrik / duodenum;
  • sindrom nefrotik;
  • kekurangan fungsi jantung, buah pinggang atau hati;
  • Penyakit jantung iskemia;
  • hipertensi arteri;
  • penyakit serebrovaskular;
  • dis- atau hiperlipidemia;
  • penyakit arteri periferal;
  • kehadiran jangkitan Helicobacter pylori;
  • patologi somatik yang teruk;
  • penyakit darah etiologi yang tidak diketahui.

Juga, dengan berhati-hati, ubat ini diresepkan kepada orang yang menderita alkoholisme, penggunaan NSAID jangka panjang, mengambil kortikosteroid oral, SSRI, agen antiplatelet dan antikoagulan, pada 26-27 minggu pertama kehamilan, wanita menyusui.

Kanak-kanak di bawah satu tahun harus diberi ubat hanya atas cadangan pakar pediatrik..

Kesan sampingan

Dalam penjelasan untuk bentuk dos untuk pentadbiran oral dan supositoria rektum, kesan sampingan berikut disenaraikan:

  • NSAID-gastropati, kekeringan, kerengsaan dan / atau ulserasi mukosa mulut, sakit di mulut, pankreatitis, stomatitis aphthous;
  • hepatitis;
  • bronkospasme, sesak nafas;
  • bunyi / deringan di telinga, kehilangan pendengaran;
  • penglihatan berganda atau penurunan kejelasan gambar visual, kerengsaan dan kekeringan mata, kerosakan toksik pada saraf optik, skotoma, edema kelopak mata, edema konjungtiva;
  • kegelisahan, sakit kepala, kegelisahan, kekeliruan, insomnia / mengantuk, pening, pergolakan mental dan motorik, halusinasi, kemurungan, meningitis aseptik (jarang berlaku dan terutama pada pesakit dengan penyakit autoimun);
  • penurunan kontraktil otot jantung, peningkatan tekanan darah, takikardia;
    ARF, poliuria, sindrom nefrotik, nefritis alergi, sistitis;
  • tindak balas hipersensitiviti;
  • anemia, trombosit dan leukopenia, penyakit Werlhof, agranulositosis;
  • peningkatan berpeluh.

Kemungkinan gangguan penglihatan, perkembangan pendarahan gastrik / usus dan ulserasi dinding saluran makanan meningkat dengan penggunaan Ibuprofen dosis tinggi yang berpanjangan.

Ubat ini mempengaruhi parameter makmal, iaitu:

  • meningkatkan masa pendarahan;
  • mengurangkan kepekatan glukosa serum, kadar Clcr, hematokrit dan hemoglobin;
  • meningkatkan aktiviti transaminase hati;
  • meningkatkan kepekatan kreatinin serum.

Kesan sampingan apabila digunakan secara topikal dalam bentuk gel / salap:

  • sensasi kesemutan / terbakar;
  • hiperemia kulit.

Dengan penggunaan terapi luaran yang berpanjangan, kesan sistemik yang terdapat pada semua NSAID dapat berkembang.

Arahan penggunaan Ibuprofen (Cara dan dos)

Tablet Ibuprofen, arahan penggunaan

Dos optimum untuk kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun dan orang dewasa ialah 3-4 tablet 200 mg. Untuk mencapai kesan yang diinginkan, dos dapat ditingkatkan hingga 1.2 g / hari. (ia harus dibahagikan kepada 3 langkah).

Apabila kesan terapeutik yang diinginkan dicapai, dos harian harus dikurangkan menjadi 3-4 tablet 200 mg sehari..

Dos pertama diambil pada waktu pagi sebelum makan dengan jumlah cecair yang mencukupi (ini akan membolehkan ubat diserap dengan lebih cepat di saluran pencernaan). Pada masa akan datang, sepanjang hari, tablet diambil selepas makan..

Dos tunggal tertinggi ialah 400 mg (2 tablet 200 mg), dos harian adalah 1.2 g (tidak lebih daripada 6 tablet 200 mg dalam masa 24 jam). Dos berulang tidak disyorkan untuk diambil lebih awal daripada setelah 4 jam. Tanpa nasihat perubatan, ubat tersebut tidak boleh diambil lebih dari 5 hari berturut-turut. Juga, nasihat pakar diperlukan dalam kes di mana tablet digunakan untuk merawat kanak-kanak di bawah 12 tahun..

Seorang kanak-kanak berumur 6-12 tahun boleh diberikan hingga 4 kali sehari, 1 tablet. Prasyarat adalah berat lebih dari 20 kg. Selang waktu sekurang-kurangnya 6 jam harus dikekalkan antara pengambilan tablet. Dos tertinggi bagi kumpulan pesakit ini ialah 30 mg / kg / hari.

Tidak ada perbezaan cara mengambil ubat dari pengeluar yang berbeza (contohnya, Ibuprofen-Belmed, Ibuprofen-Hemofarm atau Ibuprofen-Darnitsa).

Manual lilin

Supositoria digunakan secara rektum.

Untuk kesakitan dan demam, ubat harus diberi dos, dengan fokus pada usia dan berat badan anak. Dos tunggal berkisar antara 5 hingga 10 mg / kg. Kekerapan aplikasi adalah 3-4 rubel / hari. Dos tertinggi ialah 30 mg / kg / hari.

Arahan penggunaan untuk kanak-kanak menunjukkan bahawa pesakit dengan berat dari 5,5 hingga 8 kg (3-9 bulan) perlu diberikan 60 mg (masing-masing 1 supositori) setiap 6-8 jam, tetapi tidak lebih dari 3 supositoria setiap hari. Dos tertinggi bagi pesakit dengan berat antara 8 hingga 12.5 kg (9-24 bulan) ialah 240 mg / hari. (4 suppositori 60 mg setiap satu).

Untuk melegakan demam, yang merupakan akibat dari imunisasi, kanak-kanak di bawah 12 bulan. 1 supositoria 60 mg harus diberikan dan, jika perlu, satu lagi selepas 6 jam.

Sebagai antipiretik, supositoria Ibuprofen untuk kanak-kanak boleh digunakan tidak lebih dari 3 hari. berturut-turut, dan sebagai analgesik - tidak lebih dari 5 hari. kontrak.

Sekiranya demam berterusan melebihi masa ini, berjumpa doktor.

Gel Ibuprofen, arahan penggunaan

Orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun harus mengeluarkan sehelai gel sepanjang 4-10 cm dan gosokkan ke dalam ubat dengan gerakan ringan sehingga diserap sepenuhnya ke kawasan unjuran kesakitan..

Prosedur ini boleh diulang tidak lebih awal dari 4 jam kemudian. Pada siang hari, Ibuprofen digunakan tidak lebih dari 4 kali. Dos bergantung pada luas kawasan yang menyakitkan dan berbeza dari 50 hingga 125 mg.

Untuk kanak-kanak berumur 6-12 tahun, satu dos sama dengan jumlah jalur gel dengan panjang 2 hingga 4 cm. Ubat ini boleh digunakan tidak lebih dari 3 rubel / hari.

Rawatan berterusan selama 2 hingga 3 minggu.

Salap Ibuprofen, arahan penggunaan

Salap digunakan secara luaran dengan cara yang sama seperti gel. Ubat ini digunakan pada kawasan yang menyakitkan 3 atau 4 rubel / hari. dalam masa 2-3 minggu. Dos tunggal sama dengan isipadu gel yang panjangnya 5 hingga 10 cm.

Cara mengambil Baby Ibuprofen (suspensi)?

Penggantungan diberikan kepada kanak-kanak 3 r / Hari. pada dos 5-10 mg / kg.

Untuk kanak-kanak di bawah satu tahun, ubat itu hanya boleh diberikan seperti yang diarahkan oleh pakar pediatrik. Dos tertinggi untuk bayi ialah 10 ml / hari. (2.5 ml 4 rubel / hari).

Sirap untuk kanak-kanak dari satu hingga 12 tahun diberi 3 rubel / hari. dalam dos 5 hingga 15 ml.

Sekiranya kesakitan dan demam pada anak berusia 3-6 bulan adalah hasil vaksinasi, 2 p / hari harus diberikan untuk 5-7.6 kg berat badan. 2.5 ml penggantungan. Selepas dos pertama, ubat harus diambil tidak lebih awal dari 6 jam kemudian..

Arahan untuk penyelesaian Ibuprofen untuk kanak-kanak

Suntikan Ibuprofen diresepkan secara eksklusif untuk bayi pramatang dengan patologi jantung (khususnya, dengan saluran botalle terbuka).

Rawatan dijalankan di unit rawatan rapi dan di bawah pengawasan pakar neonatologi. Ibuprofen IV disuntik 3 kali pada selang waktu 24 jam. Dos dipilih bergantung pada berat anak.

Dos pertama ialah 10, kedua dan ketiga ialah 5 mg / kg.

Ubat ini disuntik dengan perlahan (lebih dari 15 minit), lebih baik tidak dicairkan. Sekiranya perlu, isipadu yang disuntikkan diselaraskan dengan larutan NaCl 0.9% (atau glukosa 5%). Penyelesaian yang tidak digunakan selebihnya dibuang.

Semasa menentukan isi padu larutan yang disuntik, jumlah harian cecair yang diberikan diambil kira.

Sekiranya, setelah anak menerima 1 atau 2 dosis, dia mengalami oliguria atau anuria, dos seterusnya diberikan hanya setelah pemulihan pengeluaran air kencing normal.

Sekiranya saluran botalov terbuka dan 24 jam selepas dos terakhir diberikan atau dibuka lagi, kursus berulang boleh diresepkan, yang juga terdiri daripada 3 dos ubat. Sekiranya dalam kes ini penutupan saluran tidak dapat dicapai, anak mungkin memerlukan rawatan pembedahan..

Overdosis

  • sakit perut;
  • kelesuan;
  • loya muntah;
  • tinitus;
  • mengantuk;
  • sakit kepala;
  • kemurungan;
  • asidosis metabolik;
  • koma;
  • Penangkap lonjakan;
  • bradikardia;
  • hipotensi;
  • fibrilasi atrium;
  • berhenti bernafas.

Rawatan: lavage gastrik (disarankan dalam 1 jam setelah mengambil ubat), pelantikan enterosorben, diuresis paksa, minum alkali yang banyak, terapi simptomatik, yang tujuannya adalah untuk memperbaiki pendarahan gastrik dan usus, tekanan darah, keseimbangan asid, dll..

Interaksi

Dadah yang mendorong pengoksidaan mikrosomal meningkatkan pengeluaran produk metabolik aktif hidroksilasi dan, dengan itu, meningkatkan risiko terkena reaksi hepatotoksik yang serius. Dadah yang menghalang pengoksidaan mikrosomal, sebaliknya, mengurangkannya.

Ibuprofen mengurangkan aktiviti natrium dan diuretik hidroklorotiazid dan Furosemide, keberkesanan ubat antihipertensi dan urikosurik (termasuk perencat ACE dan BMCC), kesan antiplatelet dan anti-radang ASA.

Menguatkan tindakan agen antiplatelet, antikoagulan tidak langsung, fibrinolitik, insulin dan bentuk ubat hipoglikemik oral, kesan ulserogenik dengan pendarahan GCS dan ISS.

Penyerapan ubat dikurangkan bersama dengan kolestiramin dan antasid. Kafein meningkatkan kesan analgesik. Dalam kombinasi dengan trombolitik dan antikoagulan, ia meningkatkan risiko pendarahan.

Cefotetan, Cefoperazone, Cefamandol, Plikamycin, dan asid valproik meningkatkan kejadian kekurangan prothrombin (faktor pembekuan) dalam darah.

Ubat myelotoxic meningkatkan hematotoxicity Ibuprofen. Persediaan Au dan Cyclosporin meningkatkan kesan sediaan pada sintesis Pg pada buah pinggang, akibatnya peningkatan nefrotoksisitasnya. Sebaliknya, Ibuprofen meningkatkan kepekatan plasma siklosporin dan hepatotoksisitasnya.

Ubat penghalang rembesan tubular meningkatkan kepekatan ibuprofen dalam plasma darah dan mengurangkan perkumuhannya.

Syarat penjualan

Preskripsi dalam bahasa Latin untuk tablet:

Rp.: Tab. Ibuprofeni 0.2 No.30.
D.S. 1 tab. 3 r / d.

Keadaan simpanan

Simpan pada suhu hingga 25 darjah celcius.

Jangka hayat

Tablet dan suspensi sesuai digunakan dalam masa 3 tahun selepas tarikh pelepasan, gel, salap dan supositoria - dalam 2 tahun.

arahan khas

Dalam patologi sistem muskuloskeletal yang teruk, disarankan untuk menggabungkan terapi luaran dengan NSAID oral.

Selama tempoh penggunaan Ibuprofen, perlu memantau perubahan fungsi ginjal / hati dan corak darah periferal.

Apabila tanda-tanda gastropati NSAID muncul, pesakit memerlukan ujian darah untuk menentukan bilangan hematokrit dan Hb, analisis tinja untuk darah tersembunyi, esofagogastroduodenoskopi. Untuk mengelakkan perkembangan gastropati, Ibuprofen harus digabungkan dengan PgE.

Sekiranya perlu untuk menentukan 17-KS, ubat itu dibatalkan 48 jam sebelum kajian.

Pesakit yang mengambil Ibuprofen harus menahan diri dari sebarang aktiviti yang memerlukan tumpuan perhatian dan kepantasan reaksi mental / motor yang tinggi..

Perlu diingat bahawa ubat ini untuk mengurangkan kemungkinan timbulnya reaksi yang tidak diingini dari sistem pencernaan harus digunakan dalam dos efektif minimum dan sesingkat mungkin..