Utama > Trauma

Cadangan untuk menggunakan kesan dan risiko sampingan parasetamol

Paracetamol adalah ubat yang digunakan untuk merawat demam dan gejala yang menyakitkan.

Kami akan mengetahui apakah terapi dan kesan sampingannya yang mungkin berlaku setelah mengambilnya. Mari kita analisa penyakit apa yang terdapat di mana parasetamol ditunjukkan dan dos apa yang selamat untuk orang dewasa dan kanak-kanak.

Apa itu parasetamol

Paracetamol, juga dikenali sebagai acetaminophen, adalah sintesis kimia-farmaseutikal yang tergolong dalam keluarga ubat anti-radang bukan steroid.

Khususnya, molekul parasetamol tergolong dalam kelas anilida, sebatian kimia yang dicirikan oleh adanya cincin benzena yang dihubungkan dengan kumpulan amida.

Mekanisme tindakan parasetamol

Sasaran parasetamol adalah enzim siklooksigenase. Enzim ini terdapat di dalam badan kita dalam dua isoform yang dikenali sebagai COX1 dan COX2. NSAID menekan tindakan siklooksigenase, akibatnya penukaran asid arakidonik menjadi perantara kesakitan dan peningkatan suhu badan disekat.

Petunjuk terapeutik untuk mengambil paracetamol

Oleh itu, mari kita lihat kapan mengambil parasetamol, untuk rawatan penyakit apa yang ditunjukkan, apa faedahnya..

Petunjuk utama adalah:

  • demam;
  • simptom yang menyakitkan.

Oleh itu, parasetamol boleh digunakan sekiranya:

  • Berbagai rasa sakit, misalnya, dalam kes senggugut, sakit pada otot dan sistem rangka, khususnya, sakit leher dan punggung yang kaku, sciatica, sakit gigi, sakit kepala, sakit telinga.
  • Paracetamol juga dapat digunakan untuk mengobati rasa sakit (tetapi bukan keradangan), gangguan metabolik yang dikenal sebagai gout dan untuk mengatasi rasa sakit yang disebabkan oleh kolik ginjal dan arthrosis.
  • Demam, dalam kes ini, sifat antipiretik paracetamol digunakan untuk mengurangkan suhu badan.

Paracetamol ditunjukkan dalam hal:

  • Selsema yang berkaitan dengan demam, dalam hal ini disarankan untuk menggunakan ubat-ubatan yang menggabungkan parasetamol dan antihistamin (chlorphenamine, diphenhydramine, pseudoephedrine dan phenylephrine) atau parasetamol dan bronkodilator (seperti kafein) untuk membantu bernafas dengan lebih baik.
  • Batuk yang berkaitan dengan demam, dalam kes ini, terdapat ubat yang menggabungkan paracetamol dan sobrerol atau dextromethorphan sekiranya batuk basah atau kering, masing-masing.

Paracetamol tidak berguna jika:

  • Tonsillitis, faringitis, sistitis, artritis dan tendonitis, kerana ini adalah penyakit radang.
  • Trakeitis, cacar air dan herpes, kerana ini adalah penyakit bakteria dan virus.
  • Selsema sahaja.
  • Batuk sahaja.
  • Untuk keadaan yang menyakitkan seperti sakit tekak.

Dos parasetamol yang disyorkan

Berapa banyak dan berapa kerap saya boleh mengambil parasetamol? Berapa hari anda boleh mengambilnya? Berapakah dos maksimum untuk orang dewasa dan kanak-kanak?

Ini adalah soalan yang sering diajukan kepada doktor dan ahli farmasi..

Untuk mencapai kesan analgesik dan antipiretik:

  • pada orang dewasa tidak boleh melebihi 4 gram sehari, dan tidak boleh diambil lebih kerap, selepas 6 jam;
  • kanak-kanak berikan antara 10 hingga 20 miligram setiap kilogram berat badan hingga 2-3 kali sehari.

Kesan sampingan dan kontraindikasi

Kesan sampingan yang mungkin berlaku selepas penggunaan paracetamol tunggal atau berpanjangan adalah:

  • Gangguan sistem saraf pusat, termasuk pening;
  • Manifestasi pada tahap dermatologi, khususnya, ruam pada kulit mungkin muncul;
  • Penyakit darah, termasuk penurunan jumlah leukosit dan platelet;
  • Penyakit buah pinggang;
  • Gangguan sistemik, termasuk hipersensitiviti (reaksi alahan), kesukaran bernafas, dan hipotensi;
  • Gangguan gastrointestinal, semua NSAID boleh menyebabkan pedih ulu hati, jadi disyorkan untuk mengambilnya dengan perut penuh setelah makan.

Sekiranya berlaku penyalahgunaan atau overdosis, parasetamol boleh menjadi sangat toksik kerana dimetabolisme di hati, dan metabolitnya, N-asetil-p-benzo quinoneimine, dapat membahayakan sel hati, mengakibatkan muntah dan mual.

Secara umum, parasetamol tidak dikontraindikasikan pada pesakit dengan kekurangan buah pinggang, tetapi menjadi sangat berbahaya pada dos tinggi. Oleh itu, anda harus berhati-hati dengan dosnya.

Ujian klinikal telah menunjukkan keselamatan menggunakan parasetamol baik semasa kehamilan dan semasa menyusu.

Cara minum tablet Paracetamol dan berapa lama ia berfungsi

Paracetamol adalah ubat penghilang rasa sakit yang digunakan untuk menggigil dan demam, serta untuk beberapa sindrom kesakitan. Ia hadir dalam bentuk tablet, supositoria dan sirap. Ubat ini boleh disebut dengan selamat sebagai salah satu analog paling selamat di pasaran farmaseutikal, kerana ia boleh digunakan untuk orang dewasa dan kanak-kanak sebagai terapi..

  • Parasetamol. ciri-ciri
    • Cara pengambilan parasetamol untuk selsema
    • Untuk migrain dan sakit gigi
    • Dengan sakit haid
    • Paracetamol untuk jerawat remaja
    • Hangover
    • Dengan kesakitan yang teruk
    • Untuk kanak kanak
    • Paracetamol dan kehamilan
  • Kontraindikasi dan kesan sampingan

Mengapa Paracetamol dapat melegakan?

  • sakit di bahagian belakang, perut, tisu otot, gigi, kepala,
  • suhu,
  • beberapa jenis artritis dan penyakit keradangan lain.

Ubat ini telah berjaya digunakan sejak sekian lama dengan adanya sindrom nyeri dan keradangan, dan juga mampu berfungsi untuk menormalkan tekanan. Paracetamol paling sering digunakan untuk selesema dan rasa berat di kepala. Anehnya, ada amalan menggunakan ubat seperti itu untuk meneutralkan jerawat..

Ia berfungsi dengan menyekat kesakitan dengan bertindak pada prostaglandin. Ubat ini diresepkan untuk menurunkan suhu selsema. Dalam kes ini, ia mempengaruhi kawasan otak tertentu, menghilangkan kepanasan..

Parasetamol. ciri-ciri

Paracetamol tidak boleh diambil lebih dari 6 tablet sehari, dan suhu tidak boleh diminum dengan ubat lebih dari 3 hari. Semasa meneutralkan kesakitan, Paracetamol tidak diambil lebih dari 4-5 hari.

Cara pengambilan parasetamol untuk selsema

Ubat ini diambil secara lisan satu jam selepas makan utama, dengan banyak minum air. Mengikuti cadangan ini dapat membantu mendapatkan kesan terapeutik maksimum dalam jangka masa yang singkat..

Untuk remaja dan orang dewasa, dos maksimum adalah 4 g, penting untuk mengambil kira berat badan seseorang semasa mengira. Untuk kanak-kanak - sehingga 10 mg, sebelum ini dibahagikan kepada empat dos ubat.

Tempoh kemasukan tidak boleh melebihi 5 hari, dalam beberapa kes - hingga 7 hari, sementara sudah pada hari ketiga harus ada peningkatan yang signifikan dalam kesejahteraan pesakit. Sekiranya ini tidak berlaku, maka perlu berbunyi penggera dan segera dapatkan nasihat pakar yang sangat pakar.

Ubat ini boleh digunakan untuk menurunkan suhu badan, namun tidak disarankan menurunkannya di bawah 38 darjah. Ia mengurangkan demam dan melegakan kesakitan (sakit ringan hingga sederhana). Dalam beberapa kes, selalunya untuk kanak-kanak kecil, terdapat amalan menetapkan Paracetamol bersamaan dengan Ibuprofen. Anda tidak perlu menggunakan skema pengaruh seperti itu sendiri, kerana kesan yang tidak diingini mungkin muncul.

Dengan selesema, sakit tekak muncul, sering disertai batuk, tetapi tablet Paracetamol juga mempunyai beberapa kesan terhadap manifestasi gejala ini..

Kelebihan utama pengambilan Paracetamol semasa selesema adalah kesan antipiretik, yang dicapai setelah jangka waktu yang agak singkat, yang sangat meningkatkan kesejahteraan pesakit..

Untuk migrain dan sakit gigi

Untuk meneutralkan sensasi otak yang menyakitkan, ubat ini adalah salah satu yang paling banyak diresepkan, kerana seaman mungkin untuk tubuh. Karyanya dalam kes ini bertujuan mempengaruhi bahagian otak tertentu, yang menyebabkan rasa sakit dihilangkan..

Sekiranya gigi anda sakit, pengambilan Paracetamol terutama selepas makan, dicuci dengan produk tenusu untuk mendapatkan kesan yang cepat. Penting untuk diketahui bahawa dalam kes sedemikian, kadar dos yang dibenarkan tidak boleh dilampaui, dan tidak digalakkan mengambil beberapa tablet penghilang rasa sakit untuk melindungi diri anda dari manifestasi reaksi sampingan badan.

Dengan sakit haid

Terdapat juga amalan menggunakan Paracetamol ketika sakit berlaku semasa haid. Harus diingat bahawa tablet dapat menghilangkan rasa sakit yang teruk dan sederhana, tetapi bukan penyebabnya. Oleh itu, anda masih harus berunding dengan pakar di kawasan ini sebelum mengambil ubat tersebut. Sangat menarik untuk mengetahui bahawa pengambilan pil sedemikian dapat membantu mengurangkan keputihan semasa haid..

Paracetamol untuk jerawat remaja

Selalunya pada masa remaja, lelaki dan wanita muda mengalami ruam kulit. Untuk temujanji terapi berkualiti tinggi yang betul dalam kes ini, penting untuk menentukan punca penyakit ini, di mana hanya pakar yang berfokus secara sempit yang dapat membantu. Untuk penghapusan masalah tempatan, anda boleh menggunakan tablet Paracetamol yang dicampurkan dengan air sebagai topeng anti-radang dan antiseptik.

Selepas prosedur sedemikian, disarankan untuk menggunakan krim bertekstur ringan yang mempunyai kesan anti-radang dan menenangkan. Oleh itu, menggunakan algoritma rawatan ini akan mempercepat proses penyembuhan kulit, mengeringkan kawasan keradangan..

Hangover

Apabila mabuk berlaku, tablet Paracetamol dapat membuat keajaiban: menyekat kesakitan dan menormalkan tekanan darah. Ubat ini tidak sesuai dengan minuman beralkohol, yang harus diambil kira sehingga tidak ada komplikasi pada hati dan ginjal.

Tablet Paracetamol tidak berfungsi dengan cepat, kerana boleh memakan masa 20-30 minit. Dalam beberapa kes, tablet boleh berfungsi dalam satu jam, bergantung pada ciri-ciri individu organisma. Untuk membantu mengurangkan demam dan mencapai kesan maksimum dalam waktu yang singkat, Paracetamol harus diminum dengan jumlah air minum yang sederhana..

Dengan kesakitan yang teruk

Sekiranya kesakitan teruk, Paracetamol digunakan bersama dengan ubat-ubatan lain yang disasarkan, namun ubat tersebut mesti mengandungi bahan aktif yang berbeza.

Untuk kanak kanak

Paracetamol dalam bentuk sirap dapat digunakan untuk anak-anak dari 3 bulan hingga menurunkan suhu badan, dan lilin berdasarkannya juga digunakan untuk meminimumkan rasa sakit (terutama ketika tumbuh gigi). Sirap diberikan, jika perlu, 6 kali sehari secara berkala..

Paracetamol dan kehamilan

Semasa mengandung, ubat semacam itu digunakan hanya jika ada keperluan mendesak dan cadangan pakar yang sesuai di kawasan ini. Semasa trimester pertama, ia dilarang sama sekali. Semasa menyusu, Paracetamol juga tidak diingini.

Kontraindikasi dan kesan sampingan

Hadkan pengambilan ubat, dan lebih baik meninggalkannya sepenuhnya, sekiranya:

  • proses patologi buah pinggang dan hati,
  • diabetes mellitus (mengenai sirap),
  • penyakit sistem kardiovaskular,
  • alkoholisme,
  • merokok,
  • proses patologi perut dan usus,
  • kehamilan dan penyusuan,
  • berusia.
  • semasa menggunakan ubat semasa kehamilan, perubahan patologi pada alat kelamin kanak-kanak lelaki adalah mungkin,
  • asma bronkial,
  • Ekzema,
  • penurunan tahap emosi.

Penggunaan Paracetamol dan kafein secara serentak oleh orang dewasa memberikan kesan terapeutik maksimum, mengurangkan demam dan kesakitan. Baru-baru ini, para inovator yang berlatih telah berusaha menggunakan algoritma tindakan terapi..

"PARACETAMOL": arahan penggunaan (tablet untuk orang dewasa), harga dan dos

Bentuk pelepasan lain:

"Paracetamol": komposisi

Ubat ini disintesis dari aniline, tergolong dalam kumpulan anilida, mengurangkan suhu, melegakan kesakitan. Ia adalah analgesik bukan steroid dan termasuk dalam senarai ubat penting WHO. Pil yang dihasilkan oleh Pharmstandard mempunyai bentuk pepejal dan jisim 500 mg bahan aktif. Terdapat dalam lepuh 10 keping dalam kotak kadbod.

Bagaimana ia mempengaruhi badan? (Farmakodinamik)

Komponen utama menghalang pembentukan zat-zat tertentu dalam tubuh yang menyertai penyakit - prostaglandin. Prostaglandin bertindak pada reseptor kesakitan, meningkatkan kepekaannya terhadap histamin dan bradykidin. Sekiranya terdapat sedikit prostaglandin, impuls kurang konduktif, orang itu tidak merasa sakit atau merasa kurang. Selain itu, prostaglandin menyebabkan pusat termoregulasi, yang terletak di hipotalamus, meningkatkan suhu badan. Bahan aktif mengurangkan kesan ini, dan pada masa yang sama meningkatkan pemindahan haba, membantu tubuh menjadi sejuk ke suhu normal. Ubat itu sendiri tidak menyembuhkan penyakit. Ini hanya mengurangkan keparahan gejala yang menyertai selsema, pemburukan patologi kronik, dan keradangan. Kesan ubat meningkatkan pengambilan kafein, mengurangkan rifampisin, barbiturat, alkohol, dan juga memanjangkan kesan pengencer darah.

Petunjuk untuk digunakan:

  • sakit dari mana-mana asal: sakit gigi, sakit kepala, sakit pada sendi dan semasa haid, lain-lain;
  • demam melebihi 38 ° C semasa penyakit berjangkit akut atau pemburukan patologi kronik;
  • jika anda alah kepada aspirin,
  • asma bronkial.

Kontraindikasi

  • wanita hamil pada trimester pertama;
  • alkoholik;
  • dengan kekurangan hati, fungsi buah pinggang;
  • dengan anemia;
  • dengan intoleransi individu terhadap komponen;
  • kanak-kanak tiga bulan pertama kehidupan.

Kesan sampingan

Dengan rawatan yang berpanjangan dan tidak terkawal, reaksi sampingan mungkin muncul dalam bentuk:

  • loya muntah,
  • anemia;
  • aritmia;
  • gangguan fungsi hati dan buah pinggang;
  • metemoglobinemia (kemunculan pada eritrosit lebih daripada 1% hemoglobin, tidak dapat membawa oksigen);
  • pankreatitis.

Untuk mengelakkan komplikasi atau kemunculan reaksi buruk, mengikut arahan penggunaan tablet paracetamol, orang dewasa disyorkan untuk meminumnya sendiri tidak lebih dari tiga hari berturut-turut. Sekiranya tidak ada gejala yang hilang, disyorkan untuk berjumpa doktor.

"Paracetamol": arahan penggunaan (tablet untuk orang dewasa)

Ubat itu diminum sekiranya perlu sekiranya terdapat demam, sakit akut. Ia bukan monoterapi dan hanya digunakan untuk melegakan simptom selesema dan penyakit lain. Anda boleh mengambilnya kapan saja dengan banyak air (hingga 200 ml). Kekerapan kemasukan yang dibenarkan adalah sehingga 4 kali sehari, tidak lebih dari 4 gram sehari. Selang antara dua dos pil mestilah 4 - 6 jam.

Berapa banyak Paracetamol yang boleh diminum setiap hari untuk orang dewasa?

Syarikat farmaseutikal melepaskan ubat dalam tablet hingga 200 mg (dos 0.5 gram sangat jarang berlaku). Mengenai persoalan berapa banyak parasetamol yang boleh diminum setiap hari untuk orang dewasa, menurut buku rujukan farmakologi domestik, Mashkovsky mengesyorkan agar orang dewasa mengambil 0.2 g pada satu masa. Formulasi Vidal mengesyorkan dos dewasa 0,5 gram. Amalan menunjukkan bahawa pilihan terakhir adalah yang paling boleh diterima dan selamat. Pada siang hari, orang dewasa yang tidak membahayakan kesihatan boleh mengambil 4 gram ubat.

"Paracetamol": dos (orang dewasa)

  • Bagi orang dewasa dengan berat hingga 80 kg, dos tunggal 500 mg adalah mencukupi.
  • Sekiranya tiada kesan yang diinginkan, dos dapat ditingkatkan menjadi 750 - 1000 mg setiap dos.
  • Berat melebihi 80 kg, dos parasetamol yang dibenarkan untuk orang dewasa ialah 1 gram.
  • Sekiranya pengambilan 1 gram bahan aktif setiap 4 jam tidak membantu, berjumpa doktor.

"Paracetamol": harga (tablet)

Kos di farmasi berbeza sedikit: ukuran penambahan ubat ini dibatasi oleh negeri. Tanpa preskripsi doktor, ubat dalam dos 0.2 gram 10 tablet boleh dibeli di farmasi dalam talian:

  • RU - 3 rubel;
  • Eurofarm - 4.10 rubel;
  • Dialog - 5 rubel;
  • Maksavit - 5.30 rubel;
  • Farmasi - 5.20 rubel.

"Paracetamol": analog yang lebih murah

Tidak ada analog yang murah untuk ubat ini. Anda boleh mengganti ubat dengan analog berdasarkan bahan aktif yang sama, yang dihasilkan dalam bentuk tablet:

Citramon - tablet yang dihasilkan oleh Pharmstandard, mengandungi, sebagai tambahan kepada bahan aktif, meningkatkan kesan antipiretik dan analgesik parasetamol. Harga - dari 9 rubel.

Kofitsil-plus adalah ubat dalam bentuk tablet yang dihasilkan oleh Uralbiopharm. Ia mempunyai kesan analgesik dan antipiretik kerana penambahan asid acetylsalicylic dan kafein pada komposisi. Harga - dari 12 rubel.

Askofen-P adalah ubat industri farmaseutikal Rusia, yang, selain komponen utama, termasuk kafein dan asid asetilsalisilat. Ia adalah analgesik yang berkesan dan mempunyai kesan psikostimulasi, anti-radang dan antipiretik. Harga - 29 rubel

Pentalgin adalah ubat domestik dengan penambahan drotaverine, kafein dan komponen lain. Ia mempunyai kesan analgesik, antipiretik dan anti-radang yang berkesan. Harga - 74 rubel.

Panadol adalah ubat Perancis dalam bentuk tablet dengan kesan analgesik dan antipiretik. Ia digunakan untuk penyakit berjangkit-radang dan virus. Harga - 41 rubel.

"Paracetamol": ulasan

Saya telah lama menggunakan pil ini, kira-kira dua puluh tahun. Ia selalu ada di dalam beg saya. Kelebihan utamanya adalah kos dan kecekapan. Pada masa ini, farmasi selalu menawarkan ubat beberapa kali lebih mahal, walaupun komponen utamanya adalah parasetamol yang sama. Ia menurunkan suhu dengan sempurna, tanpa kesan sampingan dan pil tidur. Semasa kehamilan saya, doktor menetapkan pil ini untuk sakit kepala, walaupun sebelum itu saya menggunakan pil lain. Sakit kepala, setelah mengambil ubat, hilang secara harfiah dalam 10-15 minit. Pakej ini mengandungi beberapa lepuh, sangat senang dibawa.

Selama bertahun-tahun saya telah berusaha melindungi diri daripada mengambil ubat. Rehat, ketenangan dan tidur yang berkualiti adalah ubat terbaik untuk saya. Dan hanya dalam kes kecemasan, apabila suhunya sangat tinggi, saya membiarkan diri saya minum pil parasetamol. Saya bersetuju dengan pembesar suara sebelumnya bahawa ini adalah alat yang berpatutan dan sederhana dengan kesan yang unik. Sebilangan besar antipiretik dapat mengurangkan suhu secara drastik dan tubuh mengalami tekanan tambahan dari ini. Dalam kes ini, pil ini akan membantu dengan sempurna tanpa membahayakan badan..

Berfungsi dengan sempurna. Cara mengambil paracetamol dengan betul dan apakah analognya

Paracetamol membantu dengan sakit kepala

Paracetamol adalah ubat dengan kesan analgesik antipiretik dan sederhana.

Ubat ini tidak mempunyai kesan anti-inflamasi, kerana tidak mempengaruhi pengeluaran prostaglandin dalam tisu badan yang lain, yang menjadikannya tidak memberi kesan negatif pada metabolisme garam air (parasetamol tidak menyebabkan pengekalan air dan natrium), serta pada membran mukus perut dan usus..

Paracetamol: komposisi dan bentuk pelepasan

Bahan aktifnya adalah parasetamol. Ubat ini mengandungi komponen tambahan: pati kentang, gelatin, asid stearat, laktosa (gula susu). Paracetamol dihasilkan dalam bentuk tablet (200 mg, 325 mg, 500 mg).

Paracetamol: petunjuk

Ubat ini diambil untuk menghilangkan rasa sakit dengan cepat, termasuk sakit kepala, sakit gigi, neuralgia (sakit yang disebabkan oleh kerosakan saraf), sakit otot, sakit reumatik, sakit haid, sakit akibat luka bakar, kecederaan.

Ia juga dapat diambil untuk mengurangkan demam dan demam dalam keadaan radang..

Paracetamol: kontraindikasi

Paracetamol dilarang sekiranya hipersensitiviti (alergi) terhadap parasetamol, intoleransi terhadap sebarang bahan, gangguan fungsi (gangguan teruk) buah pinggang dan / atau hati. Ubat ini tidak diresepkan untuk kanak-kanak di bawah tiga tahun.

Ubat ini tidak boleh diambil bersamaan dengan ubat-ubatan yang juga mengandungi parasetamol.

Paracetamol semasa mengandung dan menyusui

Paracetamol boleh digunakan semasa kehamilan dan menyusui hanya seperti yang diarahkan oleh doktor.

Paracetamol: arahan

Tablet parasetamol ditujukan untuk pemberian oral 1-2 jam selepas makan dan dengan banyak cecair.

Orang dewasa dan pesakit tua, serta kanak-kanak yang lebih tua (dari 12 tahun) diresepkan 500-1000 mg dengan selang 4-6 jam. Dos maksimum yang boleh diambil sehari adalah 4 g. Selang antara pengambilan tablet Paracetamol tidak boleh kurang dari 4 jam. Pada orang yang mengalami gangguan fungsi hati atau ginjal, dengan sindrom Gilbert, pesakit tua, jumlah dos harian harus dikurangkan atau selang waktu antara dos harus ditingkatkan dengan sewajarnya..

Paracetamol untuk kanak-kanak: kanak-kanak prasekolah (berumur 3-6 tahun atau berat 15-22 kg) ditetapkan dos 250 mg x 4 kali / hari (1000 mg / hari). Kanak-kanak berumur 6 hingga 9 tahun (atau sehingga 30 kg) ditetapkan 1500 mg / hari, dibahagikan kepada 4 dos. Kanak-kanak dari 9 hingga 12 tahun (atau sehingga 40 kg) - 500 mg x 4 kali / hari (2000 mg / hari). Selang antara setiap pengambilan tablet Paracetamol tidak boleh kurang dari 4 jam.

Dos yang dinyatakan di atas tidak boleh dilebihi. Berapa banyak parasetamol yang boleh saya ambil? Doktor tidak menasihatkan mengambil ubat lebih dari lima hari sebagai ubat penahan sakit dan lebih dari tiga hari sebagai ubat antipiretik tanpa pelantikan dan pengawasan doktor.

Paracetamol dan alkohol

Pastikan untuk memeriksa komposisi ubat-ubatan yang anda ambil jika anda pernah minum alkohol sebelum ini. Mereka mungkin mengandungi parasetamol. Bahayanya terletak pada kenyataan bahawa ubat tersebut dikeluarkan dari tubuh untuk waktu yang lama dengan cara yang berbeza: melalui buah pinggang dan hati..

Kesannya boleh dinyatakan pada gatal-gatal atau loya. Tetapi di atas semua, akibatnya berkaitan dengan hati. Parasetamol selepas alkohol mempunyai kesan sampingan yang serius. Akibat yang paling teruk akibat pengambilan parasetamol dan alkohol pada masa yang sama adalah hepatitis toksik. Varian kedua akibat negatif adalah kegagalan hati. Kejadian diagnosis yang dijamin, seperti hepatitis, hanya berlaku dalam dua kes: penggunaan alkohol dan parasetamol dosis kecil secara serentak pada waktu rehat atau penggunaan dos alkohol yang besar dan dos ubat yang kuat setelah beberapa waktu.

Paracetamol: berlebihan

Tanda-tanda overdosis Paracetamol: sakit di rantau supra-gastrik, muntah, kulit pucat, kurang selera makan. Selepas 1-2 hari, tanda-tanda hepatonecrosis (pemusnahan hati) mungkin muncul, tahap keparahannya secara langsung bergantung kepada tahap overdosis. Dalam kes yang paling teruk, kegagalan hati, koma berkembang.

Sekiranya anda mengesyaki ubat berlebihan, anda harus segera mendapatkan bantuan perubatan. Kesan toksik Paracetamol diperhatikan pada orang dewasa setelah mengambil dos melebihi 10-15 g.

Rawatan overdosis: mangsa harus menjalani lavage gastrik kecemasan (selama empat jam pertama selepas keracunan), menetapkan sorben (misalnya, karbon aktif). Selepas 8-9 jam selepas dugaan overdosis, pengenalan larutan (unitiol, prekursor glutathione-methionine) ditunjukkan, selepas sehari - N-acetylcysteine. Pastikan berjumpa doktor.

Paracetamol: kesan sampingan

Pada dos yang disyorkan, Paracetamol umumnya boleh diterima dengan baik dan jarang menyebabkan reaksi buruk. Kesan sampingan yang mungkin berlaku: manifestasi alahan (ruam kulit, kemerahan, urtikaria, pruritus, angioedema), erythema multiforme eksudatif (termasuk sindrom Stevens-Johnson), mual, sindrom Lyell (dermatitis bullous alergi), pening, sakit di kawasan supra-gastrik, anemia (anemia), peningkatan aktiviti enzim hati, hepatonecrosis (pemecahan tisu hati), gangguan sistem endokrin (hipoglikemia - penurunan kadar gula), trombositopenia (penurunan bilangan platelet), agranulositosis (penurunan jumlah granulosit), insomnia. Dengan penggunaan Paracetamol dalam dos yang lama, kemungkinan gangguan hati, ginjal, dan juga peningkatan hematopoiesis.

Paracetamol: analog

Aspirin - digunakan untuk melegakan sindrom kesakitan dari pelbagai etiologi dan keadaan demam.

Panadol - digunakan untuk menghilangkan sakit kepala, serangan migrain dan sakit seperti migrain; sindrom kesakitan yang timbul daripada sakit reumatik dan neuralgia; sakit gigi. Panadol juga digunakan untuk meredakan gejala influenza dan jangkitan virus pernafasan akut, dan digunakan sebagai agen antipiretik..

Maklumat undang-undang. Artikel ini adalah garis panduan umum dan tidak boleh dianggap sebagai alternatif nasihat doktor anda. HB tidak bertanggungjawab terhadap diagnosis yang dibuat oleh pembaca berdasarkan bahan laman web ini. HB juga tidak bertanggungjawab untuk kandungan sumber Internet lain, pautan yang terdapat dalam artikel ini. Sekiranya anda prihatin dengan kesihatan anda, berjumpa dengan doktor anda.

Paracetamol untuk selsema: cara minum, dos

Semua kandungan iLive ditinjau oleh pakar perubatan untuk memastikannya setepat dan faktual mungkin.

Kami mempunyai garis panduan yang ketat untuk pemilihan sumber maklumat dan kami hanya menghubungkan ke laman web terkemuka, institusi penyelidikan akademik dan, di mana mungkin, penyelidikan perubatan yang terbukti. Harap maklum bahawa nombor dalam tanda kurung ([1], [2], dll.) Adalah pautan interaktif untuk kajian sedemikian.

Sekiranya anda yakin bahawa mana-mana kandungan kami tidak tepat, ketinggalan zaman atau dipersoalkan, pilih kandungannya dan tekan Ctrl + Enter.

  • Petunjuk untuk digunakan
  • Borang pelepasan
  • Farmakodinamik
  • Farmakokinetik
  • Gunakan semasa mengandung
  • Kontraindikasi
  • Kesan sampingan
  • Kaedah pentadbiran dan dos
  • Overdosis
  • Interaksi dengan ubat lain
  • Keadaan simpanan
  • Jangka hayat
  • Kumpulan farmakologi
  • kesan farmakologi

Ubat popular yang digunakan untuk selesema adalah Paracetamol. Pertimbangkan ciri ubat ini dan khasiatnya.

Ubat ini termasuk dalam kumpulan farmakologi analgesik dan ubat anti-radang. Merujuk kepada ubat analgesik, antipiretik, antirheumatik bukan narkotik. Sehingga kini, Acetaminophen, juga dikenali sebagai Paracetamol, adalah bahan aktif dalam banyak ubat yang digunakan untuk merawat selesema dan penyakit virus. [1]

Bergantung pada dosnya, ubat ini menunjukkan sifat farmakologi berikut:

  • Pelega kesakitan.
  • Antipiretik.
  • Anti-radang.

Persediaan berdasarkannya mempunyai kesan anti-radang dengan ciri-ciri tindak balas sampingan yang minimum dari bahan bukan steroid kumpulan ini. Menurut WHO, Paracetamol adalah sebahagian daripada ubat-ubatan penting. [2]

Kelebihan utama Paracetamol untuk selsema adalah sifat antipiretik. Mekanisme tindakannya serupa dengan proses penurunan suhu semula jadi. Ia mempengaruhi sistem saraf pusat, mengarahkan tindakannya pada proses hipotalamus dan termoregulasi. Suhu badan cepat kembali normal. Berkat ini, tubuh tidak menghabiskan tenaga untuk menghilangkan keadaan demam, tetapi mengarahkan mekanisme pertahanan untuk melawan patogen. [3]

Bolehkah saya minum parasetamol dengan selsema?

Paracetamol adalah salah satu ubat yang dibenarkan untuk selsema. Ia tidak mempunyai sifat antibakteria, malah boleh diresepkan untuk kanak-kanak. Ejen farmakologi mempunyai kesan analgesik, antipiretik dan anti-radang. Mengatasi gejala selesema dan penyakit pernafasan yang pertama.

Kelebihan utama ubat:

  • Kesan antipiretik yang cepat, serupa dengan proses semula jadi termoregulasi badan.
  • Diluluskan untuk rawatan pesakit kanak-kanak dan tidak ketagihan dengan penggunaan yang berpanjangan.
  • Mempunyai kesan selektif, mengurangkan tindak balas buruk dan risiko overdosis.
  • Kesan terapeutik berkembang dalam 1-2 jam selepas penggunaan, metabolisme dengan cepat dan dikeluarkan dari badan.

Paracetamol diluluskan untuk rawatan selesema. Bentuk pelepasan dan dos ubat ditetapkan oleh doktor yang menghadiri.

Adakah parasetamol membantu selesema?

Paracetamol merujuk kepada ubat simtomatik, iaitu, tidak menyembuhkan selsema atau selesema, tetapi hanya menghilangkan manifestasi menyakitkan mereka: demam, demam, sakit kepala. Juga, ubat ini tidak mempengaruhi sistem imun, kerana tidak mengandungi komponen vitamin..

Prinsip asas rawatan dengan Paracetamol:

  • Ubat ini mesti digunakan untuk gejala penyakit akut: demam, suhu badan tinggi, kemerosotan kesihatan umum yang cepat.
  • Ubat ini boleh digunakan untuk penyakit pernafasan bentuk kronik, bahkan jika suhu badan tidak meningkat.
  • Dilarang menggabungkan ubat dengan ubat-ubatan atau kaedah rakyat yang mengandungi alkohol..

Perlu diingat bahawa baik Paracetamol maupun analognya ditujukan untuk pencegahan selesema dan patologi berjangkit. Oleh itu, pengambilan ubat di luar tempoh penyakit adalah dilarang..

Kumpulan farmakologi

kesan farmakologi

Petunjuk penggunaan Paracetamol untuk selsema

Petunjuk utama untuk penggunaan ubat ini adalah gejala akut selesema biasa dan penyakit pernafasan lain:

  • Demam dan demam.
  • Kesakitan pelbagai etiologi.
  • Neuralgia.
  • Hipertermia kerana vaksinasi.

Sebelum menggunakan ubat, anda harus berjumpa dengan doktor anda. Doktor akan menentukan kesesuaian pengambilan ubat, menetapkan dos dan tempoh terapi yang diperlukan.

  • Parasetamol untuk selsema tanpa demam

Sekiranya penyakit selsema disertai dengan sakit kepala yang teruk dan sakit otot, maka Paracetamol boleh digunakan untuk menghilangkannya. Maksudnya, ubat ini berkesan bukan hanya pada suhu tinggi. Dos ubat tetap standard, dan tempoh terapi tidak boleh melebihi 5 hari.

Borang pelepasan

Sehingga kini, terdapat beberapa bentuk Paracetamol oral pada farmasi:

  • Tablet 200 mg, 10 keping setiap bungkusan.
  • Tablet 325 mg, 6, 12, 30 keping.
  • 500 mg tablet, 10 setiap pek.
  • Kapsul 235 mg, 6, 12, 30 keping dalam bekas polimer.
  • Sirap, 125 dan 120 mg / 5 ml, 60, 100 ml dalam botol.
  • Suspensi 120 mg / 5 ml, dalam botol 100 dan 200 ml.

Juga, ubat itu boleh didapati dalam bentuk suppositori rektum 80 mg, 10 keping setiap pek. Bentuk pelepasan yang sesuai ditentukan oleh doktor yang hadir, secara individu untuk setiap pesakit..

Farmakodinamik

Paracetamol adalah analgesik dan antipiretik 4-hydroxyacetanilide bukan narkotik, bukan salisilat. Sifat analgesiknya dikaitkan dengan tindakan pusat dan periferal. Bahan aktif menghalang sintesis prostaglandin, menghalang COX dan perantara kesakitan, keradangan.

Bertindak dalam sistem saraf pusat, mengurangkan kegembiraan pusat termoregulasi hipotalamus. Meningkatkan ambang kepekaan kesakitan dengan menyekat impuls pada reseptor sensitif bradykinin. [4]

Farmakokinetik

Selepas pemberian oral, asetaminofen diserap dengan cepat dan sepenuhnya dari saluran pencernaan di usus atas. Kepekatan maksimum dalam plasma darah berlaku dalam masa 30-60 minit selepas pemberian. Pengikatan protein plasma bergantung pada dos ubat.

Memetabolisme di hati, membentuk dua metabolit aktif: glukuronida dan paracetamol sulfat. Menembusi penghalang darah-otak dan masuk ke dalam susu ibu. Ia dikeluarkan oleh buah pinggang dalam bentuk metabolit dan sekitar 5% tidak berubah. Separuh hayat mengambil masa 1-4 jam. Semasa merawat pesakit tua, pelepasan ubat menurun, dan meningkat dengan perkumuhan. [lima]

Penggunaan Paracetamol untuk selsema semasa mengandung

Penggunaan Paracetamol untuk rawatan selsema pada ibu hamil adalah mungkin apabila manfaat yang diharapkan untuk ibu lebih tinggi daripada risiko yang mungkin timbul pada janin. [6]

Ubat ini melintasi penghalang darah-otak dan dikeluarkan dalam susu ibu. Hubungan antara penggunaan acetaminophen (paracetamol) semasa kehamilan dengan peningkatan risiko mengembangkan spektrum autisme pada anak-anak masa depan telah terbukti. [7] Penggunaan ubat penghilang rasa sakit seperti paracetamol dan ibuprofen semasa kehamilan boleh mempengaruhi kesuburan anak-anak di masa depan. [8] Penggunaan paracetamol selama kehamilan boleh menyebabkan penutupan ductus arteriosus pranatal pada janin. [9] Dan penggunaan paracetamol yang kerap pada akhir kehamilan boleh meningkatkan risiko sesak nafas pada anak yang belum lahir. [10] Sebaiknya hentikan penyusuan semasa terapi. [11] Walau bagaimanapun, penggunaan parasetamol jangka pendek nampaknya sesuai dengan penyusuan susu ibu. [12]

Kontraindikasi

Paracetamol dilarang digunakan sekiranya intoleransi individu terhadap komponennya. Bentuk oral tidak ditunjukkan untuk kekurangan buah pinggang dan hepatik. Suppositori rektal dilarang untuk penyakit radang pada mukosa rektum.

Ubat ini dilarang sama sekali untuk digunakan dengan ubat-ubatan yang mengandungi alkohol. Semasa rawatan, anda harus berhenti minum alkohol.

Dengan sangat berhati-hati, ubat ini diresepkan untuk pesakit yang mengalami gangguan fungsi ginjal dan hati, artritis ringan, jangkitan teruk, migrain. Dalam kes ini, kebenaran doktor untuk mengambil ubat diperlukan..

Kesan sampingan Paracetamol untuk selsema

Menurut statistik perubatan, Paracetamol jarang menyebabkan reaksi sampingan, yang dapat ditunjukkan oleh gejala berikut:

  • Ruam kulit alahan.
  • Kesakitan di kawasan epigastrik.
  • Pening dan muntah.
  • Peningkatan aktiviti enzim hati.
  • Hipoglikemia.
  • Anemia.
  • Methemoglobinemia.
  • Bronkospasme.

Untuk rawatan kesan sampingan, terapi simptomatik dengan penarikan ubat ditunjukkan. [13]

Kaedah pentadbiran dan dos

Maklumat penggunaan dan dos ubat bergantung kepada bentuk pelepasan ubat, preskripsi perubatan dan usia pesakit.

  • Tablet - dos tunggal untuk orang dewasa 350-500 mg 3-4 kali sehari, dos tunggal maksimum ialah 1.5 g, dos harian maksimum ialah 3-4 g. Untuk kanak-kanak berumur 9-12 tahun, 2 g dibahagikan kepada 4-5 dos. Untuk bayi berumur 3-6 tahun, 60 mg / kg berat badan dalam 3-4 dos.
  • Suppositori rektum - untuk orang dewasa dan remaja dengan berat lebih daripada 60 mg, 350-500 mg 3-4 kali sehari. Bagi kanak-kanak di bawah 3 tahun, berat badan 15 mg / kg, dos harian tidak boleh melebihi 60 mg / kg. Untuk kanak-kanak berumur 3-6 tahun, 60 mg / kg berat badan, dibahagikan kepada 3-4 dos. Untuk kanak-kanak berumur 6-12 tahun, 2 g sehari, dibahagikan kepada 4 dos.
  • Sirap - untuk pesakit dengan berat lebih dari 60 kg - 20-40 ml 3-4 kali sehari. Untuk kanak-kanak di bawah umur 5 tahun, 5-10 ml. Untuk kanak-kanak berumur 5-12 tahun, 10-20 ml sirap 3-4 kali sehari. [empat belas]

Ubat ini disyorkan untuk diminum setelah makan dengan banyak air. Sekiranya semasa rawatan keadaan yang menyakitkan tidak hilang, maka anda harus memaklumkannya kepada doktor.

Paracetamol pada tanda pertama selesema

Selalunya, tanda-tanda selesema pertama ditunjukkan oleh kemerosotan kesejahteraan umum, sakit kepala dan sakit otot, dan peningkatan suhu badan. Paracetamol dapat mengatasi gejala tersebut..

Selepas 2-3 hari mengambil ubat, gejala akut penyakit dan ketidakselesaan hilang. Harus diingat bahawa ubat itu tidak simptomatik, sehingga tidak mempengaruhi patogen virus atau bakteria. Ubat ini paling baik diambil bersama dengan ubat lain atau ubat herba.

Paracetamol untuk kanak-kanak dengan selesema

Ubat ini diluluskan untuk rawatan kanak-kanak berumur lebih dari 6 bulan. Untuk selesema pada bayi, suspensi oral dan suppositori rektum paling kerap digunakan. Untuk kanak-kanak yang lebih tua, tablet atau kapsul boleh diresepkan.

Suspensi diambil dalam 5-20 ml 3-4 kali sehari, bergantung pada usia anak. Suppositori rektum disuntik ke dalam rektum 2-3 kali sehari. Dalam keadaan akut penyakit ini, lilin boleh dipakai pada waktu malam sehingga bayi dapat tidur nyenyak. Tempoh rawatan dengan Paracetamol tidak boleh melebihi 3-5 hari, tetapi sebelum menggunakannya, anda harus berjumpa dengan pakar pediatrik.

Paracetamol pada waktu malam kerana selsema

Salah satu ciri Paracetamol adalah kesan antipiretik dan analgesik yang cepat. Sekiranya jangkitan pernafasan berlaku dengan demam dan sakit di seluruh badan, maka sebelum tidur anda harus mengambil pil / kapsul ubat atau menggunakan bentuk dos cecair. Dalam kes terakhir, komponen aktif akan meresap ke dalam peredaran sistemik secepat mungkin dan menunjukkan kesan terapeutik..

Anda juga boleh meletakkan lilin dengan ubat pada waktu malam. Dengan pemberian rektum, penyerapan zat aktif tidak sekerap ketika diminum secara lisan, tetapi ia membolehkan anda mengatasi suhu tertinggi pada orang dewasa dan kanak-kanak.

Berapa hari minum parasetamol untuk selsema?

Tempoh penggunaan Paracetamol bergantung kepada keparahan keadaan yang menyakitkan dan usia pesakit.

  • Ubat ini diambil dalam dos yang ditetapkan sehingga demam hilang dan sindrom kesakitan akut hilang. Tempoh terapi tidak boleh melebihi 5-7 hari..
  • Pada siang hari, ubat diambil pada selang waktu 8-12 jam. Pengambilan pertama hendaklah 2 jam selepas makan. Sekiranya pesakit mempunyai selera makan yang lemah, maka dosnya dianjurkan untuk dikurangkan menjadi separuh agar tidak mengganggu saluran gastrointestinal..
  • Semua bentuk dos disyorkan untuk dicuci dengan air. Suppositori rektal tidak terikat dengan makanan dan sekatan lain.

Peningkatan dalam keadaan menyakitkan diperhatikan pada hari 2-3, sensasi kesakitan akut hilang pada hari ke-5 terapi. Sekiranya, setelah menjalani rawatan, gejala selesema masih ada, maka untuk mengelakkan komplikasi mereka, anda harus mendapatkan bantuan perubatan..

Overdosis

Sekiranya dos maksimum Paracetamol harian dilebihi, terdapat risiko tinggi untuk mengalami gejala buruk. Pada orang dewasa, overdosis berkembang apabila lebih daripada 10 g ubat digunakan, dan pada kanak-kanak, apabila lebih dari 150 mg / kg berat badan digunakan. Keadaan yang menyakitkan ditunjukkan oleh loya, muntah, kulit pucat, kemerosotan kesihatan umum. Untuk rawatan, terapi simptomatik dengan lavage gastrik ditunjukkan. [15]

Overdosis boleh berlaku pada pesakit yang, ketika merawat pilek, minum ubat yang mendorong enzim hati untuk jangka waktu yang lama. Faktor risiko termasuk ubat seperti: Carbamezepine, Phenytoin, Primidone, Rifampicin, Phenobarbital, agen yang mengandungi etanol. Dalam kes ini, penggunaan 5 g Paracetamol dapat menyebabkan kerosakan hati yang serius, gangguan glukosa metabolik, asidosis. Keadaan seperti itu memerlukan rawatan perubatan segera. [enam belas]

Interaksi dengan ubat lain

Pendekatan bersepadu digunakan untuk mengubati selsema dengan berkesan, yang merangkumi pengambilan beberapa ubat dan teknik terapi lain. Dengan terapi sedemikian, sangat mustahak untuk mencegah interaksi negatif ubat yang dipilih..

Interaksi Paracetamol dengan ubat lain:

  • Cholestyramine berkurang dengan metoclopramide atau domperidone.
  • Ubat ini meningkatkan risiko pendarahan dan meningkatkan kesan antikoagulan warfarin dan kumarin lain.
  • Barbiturate mengurangkan kesan antipiretik Paracetamol.
  • Phenytoin, barbiturat, karbamazepin dan antikonvulsan lain meningkatkan ketoksikan hati.
  • Penggunaan Isoniazid dosis tinggi meningkatkan risiko terkena kesan hepatotoksik.
  • Keberkesanan diuretik menurun.

Sebagai tambahan kepada kombinasi di atas, dilarang untuk menggabungkan Paracetamol dari sebarang bentuk pelepasan dengan alkohol dan cara yang merangkumi etanol.

Keadaan simpanan

Mengikut arahan, persediaan Paracetamol harus disimpan dalam bungkusan asalnya, dilindungi dari sinar matahari, kelembapan, dan dari jangkauan anak-anak. Suhu optimum untuk menyimpan ubat tidak lebih tinggi daripada 25 ° С.

Jangka hayat

Bentuk dos tablet dan suppositori rektum mesti digunakan dalam tempoh 24 bulan dari tarikh pembuatannya, yang ditunjukkan pada pembungkusan sediaan. Bagi sirap, jangka hayat botol tertutup adalah 2 tahun, ubat terbuka boleh diambil tidak lebih dari 3 bulan.

Ulasan

Banyak tinjauan positif mengesahkan keberkesanan Paracetamol dalam rawatan gejala selsema. Ubat ini menghilangkan rasa sakit, mengurangkan demam, meningkatkan kesejahteraan keseluruhan. Pelbagai bentuk pelepasan membolehkan anda memilih pilihan ubat terbaik untuk pesakit yang berumur berbeza.

Apa yang lebih baik? aspirin, paracetamol, ibuprofen, atau analgin untuk selsema?

Semasa memilih ubat batuk, banyak pesakit berminat dengan apa yang berkesan menghilangkan gejala yang menyakitkan. Pertimbangkan ubat-ubatan yang popular dan bandingkan dengan Paracetamol:

  1. Aspirin. Ubat gabungan dengan sifat analgesik, antipiretik dan anti-radang. Menghalang pembentukan gumpalan darah, memperkaya badan dengan asid askorbik. Ia digunakan untuk sindrom kesakitan dengan intensiti rendah dan sederhana dari pelbagai asal, keadaan demam, jangkitan pernafasan akut, tromboflebitis. Berkesan melanggar peredaran serebrum, penyakit jantung koronari. [17]
  2. Ibuprofen. Ejen analgesik, anti-radang dan antipiretik ringan. Menghambat biosintesis prostaglandin, menghalang enzim cyclooxygenase. Ia digunakan untuk penyakit reumatik, sindrom kesakitan dari pelbagai asal usul, keradangan traumatik pada tisu lembut dan sistem muskuloskeletal. Berkesan dalam terapi kompleks organ ENT, membantu sakit gigi dan sakit kepala. Kedua-dua ubat ini berkesan untuk selesema, tetapi Paracetamol lebih baik ditoleransi dan cenderung menyebabkan reaksi buruk. [18]
  3. Analgin. Ubat dengan sifat analgesik, antipiretik dan anti-radang yang ketara. Ia digunakan untuk kesakitan pelbagai etiologi, keadaan demam, rematik, selesema. [Sembilan belas]

Paracetamol lebih berkesan untuk selesema berbanding dengan ubat di atas. Juga, ubat ini mempunyai banyak analog, yang terbaik adalah ubat berikut: Panadol, Opradol, Nimesil, Pacimol, Tsefekon, Rapidol. Setiap ubat mempunyai ciri tersendiri, jadi sebelum menggunakannya, anda harus berjumpa dengan doktor anda..

Cara menggunakan Paracetamol pada suhu

Parasetamol dari suhu adalah agen analgesik dan antipiretik yang berkesan, yang, lebih-lebih lagi, mempunyai kesan anti-radang ringan. Paracetamol diresepkan pada suhu tinggi, yang berlaku disebabkan oleh patologi virus dan berjangkit, di samping itu, bahan ini termasuk dalam banyak ubat untuk selesema dan selesema. Ubat ini adalah salah satu ubat yang paling berkesan dan terbukti digunakan untuk merawat orang tua, orang dewasa dan kanak-kanak..

  1. Paracetamol dari arahan suhu untuk digunakan
  2. Bentuk pelepasan dan komposisi ubat
  3. Hartanah
  4. Petunjuk untuk digunakan
  5. Dos
  6. Masa tindakan
  7. Kontraindikasi
  8. Kesan sampingan
  9. Manfaat dan Mekanisme Tindakan dalam Panas
  10. Interaksi dengan produk ubat lain
  11. Pada suhu berapa ubat ditunjukkan

Paracetamol dari arahan suhu untuk digunakan

Kesan ubat terutamanya bergantung pada kepatuhan kepada arahan dan dos yang betul. Sebelum mengambil ubat, anda harus berjumpa dengan doktor anda, kerana ubat tersebut mempunyai sejumlah kontraindikasi yang boleh menyebabkan perkembangan komplikasi yang lebih teruk.

Berapa banyak tablet parasetamol yang harus diminum oleh orang dewasa dari suhu? Dos ditentukan oleh keadaan umum pesakit, tetapi tidak boleh melebihi 4 gram sehari. Dos tunggal parasetamol untuk orang dewasa ialah 1 gram. Kekerapan penerimaan adalah sama dengan lima jam, selama ini zat tersebut dikeluarkan dari tubuh melalui hati. Anda juga harus memperhatikan selang antara penggunaan ubat dan makan, ia harus satu jam. Jika tidak, kesan ubat akan kurang kuat..

Dos parasetamol pada suhu pada kanak-kanak bergantung pada berat badan dan usia pesakit muda. Dalam kes ini, dibenarkan mengambil ubat dalam pelbagai bentuk - tablet, penggantungan, supositoria..

Terutama dengan berhati-hati anda harus mengambil ubat semasa mengandung dan dengan patologi buah pinggang atau hati. Semasa penyusuan, perlu diingat bahawa komponen aktif ubat diekskresikan ke dalam susu ibu, tetapi dalam jumlah yang sangat kecil. Oleh itu, semasa menyusui, anda boleh menggunakan ubat tersebut, tetapi hanya jika anda mengikuti arahan penggunaan paracetamol dan dos tablet pada suhu.

Bentuk pelepasan dan komposisi ubat

Produk ini dihasilkan dalam empat versi, yang berbeza dalam kepekatan bahan aktif. Ini termasuk tablet, supositoria, suspensi, dan sirap. Mari pertimbangkan komposisi setiap bentuk pelepasan dengan lebih terperinci:

  1. Tablet mengandungi - 500 atau 200 gram parasetamol, asid stearat, laktosa, gelatin dan pati kentang.
  2. Suspensi mengandungi - 120 miligram bahan aktif, air yang disucikan, rasa buah, gula, sorbitol makanan, resin, nipagin, selulosa dan propilena glikol.
  3. Supositoria mengandungi - 100 miligram bahan aktif dan lemak pepejal.
  4. Sirap mengandungi - 24 miligram bahan aktif, etil alkohol, asid sitrik, air, gula, propilena glikol, bahan tambahan aromatik, riboflabin, sorbitol.

Nota! Bahan aktif dalam keempat-empat bentuk adalah parasetamol.

Hartanah

Ubat ini mempunyai kesan analgesik, antipiretik dan kesan anti-radang yang lemah. Tindakannya disebabkan oleh kesan pada pusat sakit dan pusat termoregulasi. Paracetamol cukup berkesan dalam menurunkan suhu badan, seperti ubat anti-radang lain. Walau bagaimanapun, jika anda memilih parasetamol atau asid asetilsalisilat pada suhu, maka, jika dibandingkan dengan aspirin, ubat ini mempunyai beberapa kelebihan:

  • mempunyai bilangan borang pelepasan yang mencukupi;
  • kurang toksik;
  • tidak mempengaruhi proses metabolik;
  • tidak melanggar pembekuan darah;
  • dibenarkan untuk digunakan pada awal kanak-kanak;
  • tidak merengsakan membran mukus.

Sekiranya kita bercakap mengenai sifat analgesik ubat, maka ia kurang jelas daripada analgin. Kesan anti-radang lemah, jadi ubat tersebut tidak digunakan dalam rawatan keradangan kronik. Parasetamol pada suhu mempunyai kesan yang paling kuat.

Petunjuk untuk digunakan

Paracetamol, seperti antipiretik lain, digunakan pada suhu tinggi. Pada suhu berapa parasetamol harus diambil? Sebagai peraturan, doktor menetapkan ubat ini pada suhu 38 darjah dan ke atas. Sebagai tambahan kepada demam, ubat ini ditunjukkan untuk patologi seperti itu:

  1. penyakit berjangkit dan virus;
  2. arthritis, arthrosis;
  3. migrain;
  4. sakit gigi;
  5. neuralgia;
  6. algodismenorea;
  7. osteochondrosis.

Nota! Pada suhu tinggi, ejen paling berkesan, kerana mempengaruhi keluk suhu dan kesan pengambilannya cukup cepat.

Dos

Bolehkah saya minum parasetamol tanpa demam? Berapa kerap minum parasetamol pada suhu 38 ke atas? Bolehkah saya minum parasetamol pada suhu 37? Berapa hari parasetamol harus diminum pada suhu 38? Soalan-soalan ini selalu relevan, terutama bagi pesakit muda yang sedang tumbuh gigi. Dan tidak semua orang dewasa boleh membanggakan imuniti yang baik. Untuk menjawabnya, anda perlu memahami dos untuk kanak-kanak dan orang dewasa..

Arahan untuk menggunakan alat ini mengatakan bahawa ia digunakan untuk merawat selesema dan patologi virus di mana demam berlaku. Paracetamol tanpa demam diresepkan untuk melegakan kesakitan sederhana. Alat ini boleh digunakan untuk semua kategori umur, tetapi dosnya mesti dipatuhi.

Gunakan ubat selepas makan makanan dengan banyak cecair. Orang dewasa dengan berat lebih dari 40 kg disyorkan untuk mengambil 3-5 tablet sehari, masing-masing dua ratus miligram. Kanak-kanak berumur enam tahun, satu tablet dua ratus miligram. Bagi kanak-kanak kecil, dosnya dikira oleh doktor mengikut formula individu.

Lilin digunakan untuk merawat penyakit pada anak kecil. Mereka disuntik ke dubur dengan selang empat jam. Dos harian maksimum ialah 4 dos. Gunakan ubat ini untuk tumbuh gigi dan suhu tinggi hingga 39.5 darjah.

Suspensi juga disyorkan untuk merawat kanak-kanak di bawah 12 tahun; tablet digunakan untuk remaja. Sehingga usia tiga tahun, satu dos penggantungan adalah 2.5 mililiter, untuk bayi berusia 3-6 tahun - 5 mililiter, 6-12 - 10 mililiter. Selang antara dos tidak boleh kurang dari empat jam.

Masa tindakan

Ramai yang berminat ketika ia mula bertindak, setelah berapa lama parasetamol menurunkan suhu. Sebagai peraturan, kesannya mula diperhatikan dalam satu jam setelah menggunakan ubat tersebut. Di samping itu, berapa banyak parasetamol yang akan bertindak dan selepas jangka masa berapa suhu itu akan turun suhu bergantung kepada keadaan umum pesakit dan keadaan sistem ketahanannya. Pada sesetengah pesakit, kesan ubat itu berlaku selepas dua puluh minit, yang lain menunggu satu jam.

Paracetamol cepat diserap ke dalam aliran darah dan kepekatan maksimumnya dalam plasma diperhatikan setelah empat puluh minit. Bagi bayi, supositoria lebih disukai, kerana bentuk pelepasan ini, ciri metabolik tubuh anak dan sifat bekalan darah menyumbang kepada masuknya bahan aktif setelah sepuluh minit.

Kontraindikasi

Ubat ini dikontraindikasikan untuk digunakan dalam kes berikut:

  1. Patologi saluran pencernaan;
  2. Kegagalan hepatik atau buah pinggang;
  3. Hipersensitiviti terhadap komponen;
  4. Kanak-kanak berumur sehingga satu bulan;
  5. Kekurangan glukosa darah;
  6. Diabetes;
  7. Patologi organ hematopoietik.

Sebagai tambahan kepada kontraindikasi yang disenaraikan, terdapat syarat di mana penggunaan ubat tersebut harus ditangguhkan sementara. Ini termasuk:

  • kehamilan dan penyusuan;
  • hepatitis virus;
  • batuk kering;
  • tahap bilirubin yang tinggi dalam darah;
  • mabuk alkohol.

Kesan sampingan

Semasa menggunakan agen mengikut arahan dan memerhatikan dos maksimum yang dibenarkan, kesan sampingan pada pesakit agak jarang berlaku, sebagai peraturan, bahan tersebut dapat diterima dengan baik oleh tubuh. Dalam beberapa kes, reaksi negatif berikut mungkin berlaku:

  1. disfungsi sistem hematopoietik;
  2. senak.

Sekiranya dos yang dibenarkan melebihi, pesakit boleh mengalami overdosis akut atau kronik. Fasa akut berlaku dua jam selepas pentadbiran, fasa kronik muncul satu hari selepas permulaan rawatan. Overdosis ditunjukkan oleh tanda-tanda berikut:

  • pendarahan;
  • loya;
  • hipoglikemia;
  • gangguan hati dan buah pinggang;
  • pucat;
  • sakit di perut;
  • gangguan irama jantung.

Di samping itu, orang tua, pesakit dengan patologi sistem kardiovaskular dan kekurangan buah pinggang atau hati harus mengambil ubat dengan berhati-hati. Dalam bentuk sirap, ubat ini dikontraindikasikan untuk orang yang menderita diabetes mellitus, kerana mengandung gula.

Manfaat dan Mekanisme Tindakan dalam Panas

Berapa dan bagaimana parasetamol menurunkan suhu? Untuk menjawab soalan ini, anda perlu memahami mekanisme tindakan ubat dalam keadaan panas..

Bahan aktif ubat mempunyai kesan menyedihkan pada sistem saraf pusat dan pusat termoregulasi, yang membawa kepada penghapusan sindrom kesakitan dan penghapusan demam. Ubat ini tidak beracun seperti antipiretik lain tanpa parasetamol. Ia dengan cepat mengurangkan demam ke tahap normal. Juga, ubat ini tidak memberi kesan pada koagulabilitas, keseimbangan garam-air dan mukosa gastrousus.

Interaksi dengan produk ubat lain

Dalam beberapa kes, demam tinggi dirawat dengan cara yang kompleks, apabila satu ubat mempunyai kesan yang dapat dilihat. Walau bagaimanapun, harus difahami bahawa ubat ini berinteraksi dengan agen lain dan mempengaruhi sifat terapeutiknya. Oleh itu, dalam rawatan demam yang kompleks, perlu mengambil kira interaksi parasetamol dengan ubat lain:

  1. Antipiretik, yang mengandungi bahan aktif yang serupa - mabuk badan yang teruk boleh berkembang.
  2. Aspirin - kombinasi ini dikontraindikasikan untuk kanak-kanak, kerana gabungan ubat-ubatan boleh menyebabkan perkembangan sindrom Reye
  3. Ibuprofen - meningkatkan kesan anti-radang ubat ini.
  4. No-shpa - mempengaruhi otot licin dan meningkatkan kesan terapi ubat.
  5. Analgin - penggunaan serentak ubat ini dikontraindikasikan pada kanak-kanak, kerana mereka meningkatkan sifat terapeutik antara satu sama lain.
  6. Suprastin - digunakan untuk mencegah kemungkinan alahan terhadap komponen produk.
  7. Kafein - meningkatkan sifat antipiretik ubat, tetapi pada masa yang sama menyebabkan rasa mengantuk dan keletihan.

Pada suhu berapa ubat ditunjukkan

Doktor mengesyorkan menggunakan ubat tersebut pada suhu badan 38 darjah dan ke atas. Dengan demam dan suhu 37 darjah, ejen tersebut tidak boleh digunakan, kerana selepas penghapusan panas, ia mungkin muncul kembali, tetapi tanda akan meningkat dengan ketara.

Berapakah bilangan tablet parasetamol yang boleh diminum pada suhu tinggi 38, 39, 40 darjah? Untuk menjawab soalan ini, mari kita mempertimbangkan secara umum cara minum parasetamol pada suhu 39 darjah:

  • Anda hanya perlu menggunakan tablet dalam dos yang ditunjukkan dalam arahan, setelah panas reda, anda harus mengurangkan dosnya.
  • Anda boleh mengambil tidak lebih dari empat tablet sehari..
  • Kekerapan rawatan tanpa berunding dengan pakar tidak boleh melebihi tiga hari.
  • Sekiranya demam tidak mereda selama ini, anda perlu berjumpa doktor.
  • Kanak-kanak boleh diberi ubat, tetapi hanya mengikut arahan yang ketat. Dos maksimum bahan aktif untuk bayi tidak boleh melebihi 120 miligram. Seorang kanak-kanak di bawah umur enam tahun dibenarkan mengambil hingga 250 miligram, remaja - tidak lebih daripada 500 miligram.
  • Bagi bayi di bawah umur enam tahun, lebih baik menggunakan supositoria dan suspensi yang mengandungi bahan ini..
  • Terutama berhati-hati harus digunakan untuk wanita hamil dan hanya setelah berunding terlebih dahulu dengan doktor..

Paracetamol adalah agen analgesik dan antipiretik yang kuat dengan kesan anti-radang. Ubat ini mempunyai beberapa bentuk pelepasan, oleh itu setiap pesakit akan dapat memilih bentuk yang optimum untuk dirinya sendiri. Ubat ini dibenarkan untuk diminum oleh kanak-kanak, tetapi hanya dengan mematuhi arahan yang ketat. Perlu juga diperhatikan bahawa ubat tersebut mempunyai sejumlah kontraindikasi, di mana pengambilan pil boleh menyebabkan keracunan yang teruk atau kesan sampingan yang lain..